A miskolci beruházás a keleti nyitás újabb sikere

Csúcstechnológiát képviselő vállalat telepít egy teljes gyártófolyamatot a borsodi megyeszékhelyre.

TK
2014. 09. 16. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főleg légzsákokat gyártó multinacionális vállalat Miskolcon épít gyárat; az üzem ünnepélyes alapkőletételén márciusban Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott a borsodi megyeszékhelyen. A beruházás idővel ezer embernek ad majd munkát. „A miskolci üzem a 81 éves múltra visszatekintő, a világ 20 országában 44 ezer embernek munkát adó Takata történetének legnagyobb volumenű beruházása” – emelte ki Szijjártó Péter.

A parlamenti államtitkár kijelentette: a miskolci beruházás a kormány keleti nyitás stratégiájának újabb sikere. Az új üzem esetében nem egyszerű összeszerelésről, hanem a teljes gyártófolyamat Magyarországra telepítéséről van szó. Az új gyár energiaellátását geotermikus energiával fogják megoldani – tette hozzá. Kijelentette: Magyarország az európai járműipar egyik fellegvára lett. Az autóipari cégek 137 ezer embernek adnak munkát; a feldolgozóipari kibocsátás 28 százalékát és a teljes magyar export 21 százalékát az autóipari szektor adja – sorolta.

Orbán Viktor miniszterelnök és Stefan Stocker, a Takata elnök-igazgatója tavaly novemberben jelentette be a Parlamentben, hogy a japán székhelyű járműipari beszállítóvállalat gyárat épít Miskolcon, és ezzel ezer új munkahelyet hoz létre. A kormányfő szerint jó döntés volt, hogy Magyarország nagy hangsúlyt helyezett gazdaságszerkezetében a járműiparra, így ugyanis hosszú évekre garantált a gazdaság bővülése. Orbán Viktor akkor hangsúlyozta, hogy a Mercedes–Benz óta ez a legnagyobb zöldmezős beruházás Magyarországon. A helyszínválasztás azt üzeni, hogy Miskolcnak és a régiónak van jövője – mondta.

 

Gépgyártó üzemet épített Miskolcon a német Gustav Wolf GmbH cégcsoport, a mintegy 140 millió forintos beruházást szerdán adták át a város mechatronikai ipari parkjában, a társaságnak ez már a második gyára itt.

Szijjártó Péter kiemelte, a Takatával aláírt megállapodás a stratégiai együttműködések sorában immár az ötvenedik. Mint elmondta, a magyar belpolitikában érték kritikák a stratégiai megállapodások rendszerét, de ezek alaptalanok, mert ezek az együttműködési megállapodások hozzájárulnak a magyar gazdaság növekedéséhez.

Rámutatott, igaz, hogy a stratégiai megállapodások egy-egy külföldi nagyvállalat és a kormány között köttetnek meg, de legalább annyira szólnak a magyar kis- és középvállalatokról; ezek ugyanis bekapcsolódhatnak a Magyarországon beruházó multinacionális cégek beszállítói láncába.

Szijjártó Péter elmondta: Magyarország 2010-ben azt a célt tűzte ki, hogy ő legyen Európa termelési központja. „Ezt a célt egy újabbal egészíti ki: legyünk mi egy kutatás-fejlesztési és innovációs központ” – mondta. A Takata idén árbevételének 4,5 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre – jegyezte meg.

Kriza Ákos, Miskolc polgármestere kijelentette: a borsodi megyeszékhely a rendszerváltozás egyik legnagyobb vesztese volt, de az elmúlt négy év egyik legnagyobb nyertese lett – bírja a kormány támogatását. Hangsúlyozta, hogy a japán cég beruházása nem valósult volna meg, ha nem lenne meg a város iránt a kormány bizalma.

Stefan Stocker, a Takata vállalatcsoport elnöke mérföldkőnek nevezte a stratégiai megállapodást, amely, mint mondta, megnyitja az utat a magyar kormány és a japán cég közötti további együttműködés előtt a kutatás-fejlesztés területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.