Elsöprő kormánypárti fölény

A polgári oldal minden megyei jogú városban és budapesti kerületben indul.

Borsodi Attila–Szabó Zsolt
2014. 09. 10. 4:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz–KDNP és szövetségeseik országosan több mint 900 polgármesterjelöltet állítottak, az általuk támogatott független jelöltekkel együtt pedig az 1100-at is meghaladja a települések vezetéséért indulók száma. A kormányzó oldal jelentős támogatottságát jelzi, hogy a második helyen álló Jobbiknak országosan alig több mint 250 polgármesterjelöltje van, a kis baloldali pártok pedig együttesen sem tudtak kétszáznál sokkal több indulót kiállítani.

Az MSZP önálló polgármester-aspiránsai összesen nincsenek nyolcvanan, a DK 32, az Együtt–PM 12 jelöltje tudta saját maga összeszedni a szükséges ajánlásokat. Az LMP a középmezőnyben végzett 45 indulójával.

A kormánypártok és az általuk támogatott civil szervezetek a tegnap délutáni állás szerint összesen több mint 7300 jelöltet indíthatnak országszerte. Az adatsor itt is a jobboldal fölényét mutatja: a baloldali kis pártok, szervezetek, egyesületek indulóinak száma együttesen nem haladja meg a 3800-at. A radikálisok szorosan a nyomukban vannak közel 3700 jelölttel, míg az LMP-nek nincs 700 indulója sem.

A Fidesz és a KDNP – egyedüliként a pártok között – minden megyei jogú városban és budapesti kerületben indít polgármesterjelöltet. Az ország választónépességének 85 százaléka tud majd kormánypárti vagy a pártszövetség által támogatott független jelöltre szavazni.

Budapesten várhatóan kilenc jelölt indulhat az október 12-i választáson főpolgármester-jelöltként. Tarlós István (Fidesz–KDNP) jelenlegi főpolgármester, illetve a Jobbik jelöltje, Staudt Gábor után még aznap nyilvántartásba vették Falus Ferencet, az Együtt–PM jelöltjét, akit a kis baloldali pártok is támogatnak, valamint Csárdi Antalt (LMP). Tegnap a függetlenként induló Magyar György indulását is jóváhagyták. A többi jelölt még tegnapi lapzártánkkor is döntésre várt. Thürmer Gyula (Munkáspárt) nem indulhat, mert érvényes ajánlásainak száma nem érte el az induláshoz szükséges ötezret.

A 146, tízezres lélekszám feletti település közül (Budapestet külön vizsgáltuk) a Fidesz 138 városban indíthat polgármesterjelöltet. Csupán Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében akad egy-egy és Pest megyében öt olyan település, ahol a Fidesznek hivatalosan nem lesz polgármesterjelöltje. A legtöbb helyen a kormánypártok együtt indulnak, de van néhány olyan város, ahol a jelölt csak a Fidesz színeiben méreti meg magát.

Akad két olyan település is – a Békés megyei Gyomaendrőd és a Pest megyei Albertirsa –, ahol a Fidesz és a KDNP is külön polgármesterjelöltet indít. A tízezer lélekszám feletti városokban a második legtöbb polgármesterjelöltet, összesen 106-ot, a Jobbik indíthat. A baloldali pártok háza táján nagy a zűrzavar, mert az MSZP, a Demokratikus Koalíció, az Együtt és a PM gyakran egymás ellen méreti meg polgármesterjelöltjeit, körülbelül másfél tucat olyan tízezres lélekszám feletti város van, ahol képtelenek voltak az összefogásra.

Az MSZP-nek egyébként 79, a Demokratikus Koalíciónak 63, az Együttnek 44, a PM-nek 25, míg az LMP-nek csupán 21 polgármesterjelöltje lehet a tízezer fő feletti településeken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.