Önkormányzati választás: újabb határidő járt le

Kedd délután négy órakor lejárt a határidő a kompenzációs listák és a megyei listák bejelentésére.

MD
2014. 09. 09. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az októberi önkormányzati választásra a kompenzációs listát a helyi választási bizottság, a megyei listát a területi választási bizottság, a fővárosi kompenzációs listát a Fővárosi Választási Bizottság veszi nyilvántartásba, legkésőbb a bejelentéstől számított negyedik napon.

A listák bejelentését, illetve a választási bizottságok döntéseit a listák nyilvántartásba vételéről a bizottságok mellett működő választási irodák rögzítik a választási informatikai rendszerben, és az adatok így jelennek meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldalán, a Választás.hun. Mindezek alapján tehát, bár a határidő 16 órakor lejár, a Választás.hu oldalon még egy ideig folyamatosan frissülnek a bejelentett, illetve nyilvántartásba vett listákra vonatkozó adatok.

Az NVI internetes tájékoztató oldala szerint már több mint 400 települési kompenzációs listát és több mint 50 megyei listát vettek nyilvántartásba. Négy évvel ezelőtt csaknem 800 települési kompenzációs listát és 72 megyei listát vettek nyilvántartásba a bizottságok.

A Demokratikus Koalíció összegyűjtötte az induláshoz szükséges ajánlásokat Budapesten, így önálló listát állít – közölte Gy. Németh Erzsébet, a párt elnökségi tagja kedden az MTI-vel.

 

Hétfő délután négy órakor lejárt a főpolgármester-jelöltek bejelentésére rendelkezésre álló határidő, a Fidesz–KDNP-s, a jobbikos, az LMP-s és Együtt–PM-es jelölt mellett további kilenc jelölt adta le ajánlásait a Fővárosi Választási Irodánál.

A tízezernél több lakosú településeken vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – juthatnak mandátumhoz a jelöltek. A kompenzációs lista állításához nem kellett ajánlásokat gyűjteniük a jelölőszervezeteknek, mivel listát csak az a jelölőszervezet állíthatott, amelyik az egyéni választókerületek több mint felében jelöltet állított (több jelölőszervezet közös kompenzációs listájához a választókerületek többségében közös egyéni jelöltet kell állítani).

A fővárosban a Fidesz–KDNP, az MSZP, a Demokratikus Koalíció, az Együtt–PM, a Jobbik, az LMP és a Magyar Liberális Párt állíthat kompenzációs listát, vagyis ezek a jelölőszervezetek részesülhetnek a vesztes polgármesterjelöltjeikre leadott töredékszavazatokból képzett mandátumokból. Ez azt jelenti, hogy elvileg az említett hét párt között osztható majd ki a 33 tagú Fővárosi Közgyűlés kilenc listás képviselői mandátuma, a többi helyre a megválasztott polgármesterek ülhetnek be.

A Fidesz–KDNP kompenzációs listáját már szeptember 4-én nyilvántartásba vette az FVB. A hétfőn bejelentett további hat kompenzációs lista közül a bizottság keddi ülésén nyilvántartásba vette a Jobbikét, a Demokratikus Koalícióét és az MSZP-ét. A bejelentett további három listát várhatóan pénteken veszik nyilvántartásba.

A fővárosi kompenzációs listáról a Fővárosi Közgyűlés kilenc, nem polgármester tagja szerez mandátumot a polgármesterjelöltekre leadott – mandátumot nem eredményező – töredékszavazatok arányában, vagyis a fővárosi kompenzációs listára a választópolgárok közvetlenül nem szavaznak. A fővárosi kompenzációs listán jelöltek csak a fővárosi kerületi polgármesterjelöltek és a főpolgármester-jelöltek lehetnek.

Fővárosi kompenzációs listát az a jelölőszervezet állíthatott, amely legalább 12 fővárosi kerületben polgármesterjelöltet tudott állítani. Ennek a feltételnek hét párt, illetve pártszövetség felelt meg.

Az NVB a korábban nyilvántartásba vett kilenc országos nemzetiségi lista mellé újabb tízet vett nyilvántartásba keddi ülésén: a Roma Polgárjogi Mozgalom B.-A.-Z. Megyei Szervezete listáját, az Észak-Magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége Egyesület listáját, a Magyar–Lengyel Pilsudski Történelmi Társaság listáját, a Polonia Nova Közhasznú Kulturális Egyesület listáját, a Magyarországi Szlovének Szövetsége listáját, a Rukisösz – Ruszin Kisebbségi Összefogás Közhasznú Egyesület listáját, a Magyarországi Ruszinok (Rutének) Országos Szövetsége listáját, a Magyarországi Horvátok Szövetsége listáját, a Magyarországi Lengyel Katolikusok Szent Adalbert Egyesülete listáját, valamint a Hellasz Görög–Magyar Kulturális Közhasznú Egyesület listáját.

A Fidesz–KDNP valamennyi fővárosi kerületben állított polgármesterjelöltet, fővárosi kompenzációs listáját szeptember 4-én vette nyilvántartásba a Fővárosi Választási Bizottság. A Jobbik szintén valamennyi fővárosi kerületben, az LMP pedig a XXIII. kerület kivételével mindenhol állított polgármesterjelöltet.

Az MSZP, a DK és az Együtt–PM összehangolta indulását, hogy mind a négy jelölőszervezetnek meglegyen a kompenzációs lista állításához szükséges számú polgármesterjelöltje. Az MSZP, a DK és az Együtt–PM az együttműködés keretében 14 budapesti kerületben közösen támogatott polgármesterjelölteket. Az MSZP 13 kerületben indított polgármesterjelöltet (ebből kilencet önállóan, négyet pedig a DK és az Együtt–PM támogatásával), a DK 12 polgármesterjelöltet indított (ebből hetet önállóan, ötöt az MSZP és az Együtt–PM támogatásával), az Együtt–PM pedig szintén 12 polgármesterjelöltet indított (ebből hetet önállóan, ötöt a másik két párt támogatásával).

A Magyar Liberális Párt is jogosult fővárosi kompenzációs lista állítására, a párt ugyanis 13 polgármesterjelöltet jelentett be.

A fővárosi kompenzációs listákra ugyan nem szavaznak közvetlenül a választópolgárok, a listák sorrendjét azonban mégis ki kell sorsolnia keddi ülésén a Fővárosi Választási Bizottságnak. Erre azért van szükség, mert a mandátumok elosztásánál előfordulhat, hogy a két listának is oda lehetne adni ugyanazt a mandátumot, ilyenkor azé lesz a mandátum, amelyik a listasorsolásnál kisebb sorszámot kapott.

A nem megyei jogú városban élők szavazhatnak a megyei közgyűlés tagjaira is: megyei listát az a jelölőszervezet állíthat, amely az adott megye településein lakóhellyel rendelkező választópolgárok (kivéve a megyei jogú városban lakóhellyel rendelkező választópolgárokat) fél százalékának ajánlását összegyűjtötte. Azok a jelölőszervezetek, amelyek a megyei választókerületben lévő települések választópolgárai egy százalékának, de legalább 2000 választópolgárnak a közös ajánlását összegyűjtötték, közös megyei listát állíthatnak.

Az FVB keddi ülésén kisorsolta a fővárosi kompenzációs listák sorrendjét, noha ennek kevés gyakorlati jelentősége van, mivel a választók nem szavazhatnak közvetlenül a fővárosi kompenzációs listára, azonban a mandátumok elosztásánál előállhat olyan helyzet, hogy a listák szavazólapi sorrendje dönthet a mandátum sorsáról. A sorrend a következő:

 

1. Demokratikus Koalíció
2. Jobbik Magyarországért Mozgalom
3. Együtt–A Korszakváltók Pártja – Párbeszéd Magyarországért Párt
4. Fidesz–Magyar Polgári Szövetség – Kereszténydemokrata Néppárt
5. Lehet Más a Politika
6. Magyar Szocialista Párt
7. Magyar Liberális Párt

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.