Ez állhat Zoltai kinevezése mögött

A zsidó szervezeteket akarta volna provokálni Lázár a Vs.hu szerint, de saját párttársai haragját is kivívta a volt munkásőr kinevezésével.

MNO
2014. 09. 26. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A portál szerint a Fidesz és a KDNP tapolcai szezonnyitó frakcióülése óta zúgolódnak egymás között a politikusok a kinevezés miatt.

A miniszter húzása nemcsak a képviselők körében keltett indulatokat, de a Vs.hu értesülései szerint – nem nyilvánosan – kritizálta Kövér László házelnök is, aki a lépést múlt héten bíráló Schmidt Máriához, a Terror Háza Múzeum főigazgatójához hasonlóan úgy tartja, hogy a volt munkásőr, egykori MSZMP-tag Zoltai mindazt megtestesíti, ami ellen a Fidesz anno létrejött.

Schmidt emlékeztetett akkor arra is, hogy Zoltai volt az, aki a kormányzati holokauszt-emlékév bojkottját meghirdette, személyesen szervezte ezenkívül a Szabadság téren álló német megszállási emlékmű elleni demonstrációkat, s „keltette és kelti hazánk rossz hírét”; mint mondta, „magáért beszél” az, hogy a szeptember elején megrendezett Zsidó Közösségi Kerekasztal egyeztetésén Zoltai ült a fő helyen Lázár János és L. Simon László államtitkár között, míg őt, a Terror Háza Múzeum főigazgatóját meg sem hívták, sőt Lázár nem is egyeztetett vele, annak ellenére, hogy az általa vezetett Sorsok Háza egyike volt az érintett témáknak.

Gulyás Gergely, a parlament fideszes alelnöke szintén bírálta Zoltai kinevezését; a Magyar Nemzetnek adott interjújában kérdésre kifejtette, hogy egy volt kommunista munkásőr kormány-tanácsadói kinevezése kibékíthetetlen ellentétben áll mindazzal, amit a Fidesz totalitárius diktatúrákhoz való viszonyulásáról sokszor és sokan elmondtunk, ahogy az alaptörvény értékrendjével is összeegyeztethetetlen.

A Vs.hu szerint a lépést az ügyet közelről ismerő kormányzati források szerint kifejezetten fricskának, politikai gegnek szánta a Miniszterelnökség vezetője, amellyel a kormánnyal hosszú ideje szemben álló zsidó szervezetek között zavart tud kelteni.

Mint írták, azt, hogy Lázár számolt-e azzal, hogy a húzással saját térfelén is zavart kelt majd, az ügyet ismerők nem tudták egyértelműen megmondani, a lépésről az egybehangzó vélemények szerint mindenesetre nem tájékoztatta időben a miniszterelnököt. Orbán Viktor több forrás szerint is már csak a kész ténnyel szembesült, és úgy reagált az ügyre, hogy „az csak provokáció, és annak megfelelően is kell kezelni”.

A miniszterelnök Lázár Jánoshoz utalta a kérdést, amikor a Vs.hu szerdán a parlamentben a kinevezésről kérdezte; pár perccel később Lázár pedig a portálnak azt mondta, nem foglalkozik a bírálatokkal, mert „mindenki olyan tanácsadókat alkalmaz, akiket akar”.

A Vs cikkét követően a 444.hu arról írt, hogy Zoltai négy hónapig havi bruttó egymillióért szerződött a Miniszterelnökséggel. És hogy mi a feladata? „Szakmai tanácsokat ad a zsidó közösségek érdekképviseletének ellátására hivatott szervezetek képviselőivel történő tárgyalásokhoz, közreműködik a magyar zsidó közösségekkel való kapcsolattartásban.”

Lázár János nem válik meg Zoltai Gusztávtól. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a nol.hu-n pénteken megjelent interjúban úgy fogalmazott, a tanácsadást „nem haveri mutyinak tekinti”.

A tárcavezető hozzátette: tisztában van azzal, hogy a Fideszen belül is élesen kritizálták a döntését. Lázár János azt mondta: nem jártas a zsidó közéletben, nem ismeri a belső viszonyokat, éppen ezért van szüksége egy olyan emberre, aki az elmúlt huszonöt-harminc évben részt vett a zsidó közösség szervezésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.