Felívelő szakaszban vannak a magyar–szerb kapcsolatok

Nikowitz Oszkár távozó belgrádi nagykövet értékelte megbízatásának négy évét.

MNO
2014. 09. 02. 20:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerinte a szerb és a magyar nép közötti viszony most „érzékelhetően sokkal őszintébb, jobb, barátibb és természetesebb”, ez pedig a leginkább a kisebbségi magyarokkal és Magyarországgal kapcsolatos szerb retorika megváltozásán érzékelhető. A nagykövet kiemelte, hogy sokkal kevesebb éles konfliktusról vagy a magyar nemzeti kisebbséggel szembeni atrocitásról hallani, a vezető vajdasági magyar párt a szerbiai kormánykoalíció tagja, a politikai kapcsolatok intenzitása pedig soha nem látott magas színvonalra emelkedett. Emellett Magyarország részéről is vannak pozitív gesztusok, amelyek Szerbiában nem maradnak visszhang nélkül – fűzte hozzá a diplomata.

Szerbia és Magyarország kapcsolatában tavaly nyáron állt be pozitív változás, amikor Áder János magyar és Tomislav Nikolic szerb elnök a vajdasági Csúrogon közösen hajtott fejet a második világháborúban és azt követően ártatlanul kivégzett áldozatokra emlékezve – mondta Nikowitz. Az akkor és az előkészítés során megalapozott jó viszony azóta is tükröződik a két nép viszonyában a kultúra, a gazdaság és a politika területén – tette hozzá –, még akkor is, ha konkrét újabb lépés azóta nem történt.

A szerb kormány például azóta sem hozott határozatot arról, hogy hatályon kívül helyezi azt a hét évtizeddel ezelőtti döntést, amely három vajdasági magyar település – Csúrog, Mozsor és Zsablya – lakosságát kollektív bűnösnek nyilvánította. Belgrád ezt technikai problémák felmerülésével magyarázza – tette hozzá a távozó nagykövet, szerinte azonban jobban is figyelhettek volna erre az ügyre.

A megoldásra váró gondok között olyan gyakorlati kérdéseket említett Nikowitz Oszkár, amelyek – megfogalmazása szerint – a „kölcsönös Pató Pálság” miatt váratnak még magukra. Ilyen a Magyarországon szerzett diplomák könnyített honosítása vagy az a kulturális-oktatási egyezmény, amely jelenleg még „formálisan megakadályozza, hogy a (belgrádi) Magyar Kulturális Intézet teljes gőzzel működjön”.

A főleg szervezési, illetve adminisztratív akadályokkal indokolható fennakadások sorában a kisebbségi vegyes bizottság üléseinek elmaradását, a történész vegyes bizottság finanszírozásának kérdését és a nem igazán intenzív tudományos párbeszédet említette a távozó nagykövet.

Nikowitz diplomáciai kiküldetése után nyugdíjba vonul, tervei szerint a jövőben a magyar–szerb kulturális kapcsolatok építésén dolgozik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.