A lányt – a korábbi hírekkel ellentétben – nem engedték ki, továbbra is a kórházban kezelik, állapota stabil. A kezelőorvos szerda reggel a Hír TV helyszíni tudósítójának azt mondta, a lány jelen pillanatban jól van és a tüneteknek megfelelően megkapja azt az ellátást, amelyekkel a következő hónapokban javulni fog az állapota.
A délelőtt folyamán Müller Péter, a Szent László Kórház orvos-igazgatója hivatalosan is megerősítette, hogy maláriás a diáklány. A Hír TV tudósítójának beszámolója szerint elmondta: éjjel minden tesztet elvégeztek, ezek után teljesen kizárható az ebola. Várhatóan négy-öt nap kezelés után elhagyhatja a kórházat. Az orvosigazgató azt is elmondta, hogy a beteg jól van, rendkívüli intézkedésekre nem volt szükség.
Paller Judit megbízott országos tisztifőorvos a Hír TV-nek elmondta: a diáklány szeptember 8-án érkezett Magyarországra. Az ebolára utaló tünetei csütörtök óta jelentkeztek, de a hivatal nem tudott erről. Kedden a Budapesti Rendőr-főkapitányság ügyeletese kért segítséget tőlük azzal, hogy egy diák rosszul van az egyetem aulájában és nem szállítja el a mentő. Paller Judit hozzátette: a protokoll szerint jártak el a mentősök, mivel ebolagyanús személy csak a megfelelő biztonsági intézkedések mellett szállítható és kezelhető.
A Szent László Kórházba érkezés után a diákot a trópusi betegségek osztályon vizsgálták meg, a teszteket pedig az Országos Epidemiológiai Központ magas biztonságú laboratóriumába szállították. Ott már éjjel fél 11 körül meg tudták állapítani, hogy a diáklány maláriás, majd hajnali fél 3-kor teljesen kizárták az ebolát. Ezt követően megszüntették a különleges intézkedéseket, a beteg átkerült egy másik osztályra – ismertette az éjszaka történéseit Paller Judit.
Szlávik János infektológus, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház osztályvezető főorvosa a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, a lány maláriás lett és a 21 napos lappangási időn belül érkezett Magyarországra olyan helyről, ahol Ebola-fertőzéses esetek vannak. Így – folytatta – azt az eljárásrendet kellett betartani, amely Ebola-fertőzés esetén kötelező.
A szakember elmondta azt is, hogy a két betegség kezdeti tünetei rendkívül hasonlóak, és amíg nem derül ki, milyen betegségben szenved valaki, az ellátási előírásokat be kell tartani.
Mint arról kedden beszámoltunk, a nigériai diáklányt kedden szállították el az óbudai International Buisness School kollégiumából, az ellátásánál a mentők védőfelszerelést, szkafandert használtak. Mivel a lány egy ebolafertőzött afrikai országból érkezett Magyarországra, ezért merült fel a gyanú, hogy a vírus miatt betegedhetett meg.
Ismert, nemrégiben Debrecenben hasonló intézkedésre került sor, akkor kiderült: a fertőző beteget szintén maláriás megbetegedés miatt kellett kórházba szállítani.