A baloldaliaknak Óbudán sincs programjuk

Bús Balázs, a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltje: Meg kell találnunk a lehető legtöbb egyező pontot a fővárosban.

2014. 10. 03. 2:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Óbuda évtizedekig a „béke szigete” volt. Tarlós István főpolgármester korábban négyszer, ön pedig kétszer nyerte el a polgármesteri tisztséget, most mégis soha nem látott, durva kampányba kezdett a baloldal. Az itt élők vevők erre?
– Szó sincs róla, a látszat ellenére a városrész ma is békés. A képviselő-testületben tizenhat évig a baloldal volt többségben, de nyolc éve fordult a kocka. Most a baloldali kis pártok versenyének köszönhető a durva kampány. Három párt közül is leginkább az egyik új, az Együtt–PM az eddig itt teljesen szokatlan, agresszív, negatív, kimondottan lejárató kampányba kezdett. A Jobbik, a liberálisok, a szocdemek, de még az MSZP sem állt be ebbe a sorba.

– Pedig a nyáron győzelmi jóslatokat hallottunk felőlük. Végül több jelöltjük még a szükséges ajánlásokat sem tudta összegyűjteni.
– Öt körzetben már az induláskor vereséget szenvedtek, egyben pedig egyáltalán nem indulhat baloldali jelölt. Ez mindhárom kis párt szégyene, amit most agresszióval és harsánysággal próbálnak meg feledtetni.

– Mit tud ez ellen tenni?
– Az ilyen magatartással szemben az elmúlt négy, illetve összesen nyolc év teljesítményét tudom felmutatni. Minden évben részletesen beszámolunk a polgároknak arról, mit tettünk, ahogy most a ciklus végén is. Sajnálatos, hogy a Fidesz–KDNP-n kívül egyetlen III. kerületben induló pártnak sincs programja.

– Elégedett az eredményekkel?
– Nagy hangsúlyt helyeztünk a közterületek, a közösségi terek fejlesztésére. Ennek rendelünk alá minden fejlesztést. A rendszerváltozás óta először egy új létesítményt is átadtunk, a kaszásdűlői közösségi házat. Új múzeumot hoztunk létre a Goldberger textilipari gyűjtemény bemutatására. Kialakítottunk egy civil házat Újlakon, nemrég adtuk át az új információs, kulturális, turisztikai irodát a Fő téren, amely koncertteremmel és artmozival bővül majd.

– Még a pestiek is tudják, hogy van a Bécsi úton egy promenád, más fejlesztések viszont kevésbé ismertek.
– Csillaghegyen megújult a Petőfi tér, s országzászlót állítottunk, Békásmegyer-Ófalun rendbe hoztunk egy templomteret. Ez egy önkormányzati telek volt, ahol sokáig autóparkoló működött, s azt, hogy mi legyen itt, milyen legyen, a helyi civilek mondták meg. Emellett bővítettük az óvodai, bölcsődei férőhelyek számát, felépítettük a Makovecz Imre tervei alapján készült új, modern, speciális bútorokkal is ellátott, számos pluszszolgáltatást biztosító bölcsődét.

– Még tavaly nyertek támogatást a főváros városrehabilitációs pályázatán, a felsoroltakhoz hasonló tér létrehozására Békásmegyeren. Hozzáláttak már?
– A piac melletti terület rendezéséhez szereztünk forrásokat. Úgy döntöttünk, elsőként egy idősek klubját építünk, a felújítás pedig jövőre kezdődik.

– Az „ellenzéki harsányság” nem kímélte első kampányakciójukat sem, amikor is aláírásokat gyűjtöttek a vásárcsarnok felújítására. Az önkormányzat miért nem lépett eddig?
– Megterveztettük, ám a kivitelezés milliárdos költségeire nem volt, és ma sincs forrásunk, de kormányzati ígéretünk van a támogatásra. Szintén a kerületiek támogatását kérjük a térfigyelő rendszer fejlesztéséhez. Békásmegyert még 2007-ben bekameráztuk, ugyanezt szeretnénk megtenni a Pók utcai, a kaszásdűlői és a belső óbudai lakótelepen, és kiemelt célunk a panelrehabilitáció folytatása is.

– Vannak már konkrét fejlesztési terveik az ötéves ciklusra?
– Igen, a fővárossal közös terveink között szerepel P+R parkolók kialakítása, a Római-part árvízvédelme, a mobil gát megépítése. A Flórián téren valódi közparkot hoznánk létre, és szorgalmazzuk a csillaghegyi strand fejlesztését. A legizgalmasabb feladat, hogy megteremtsük a Hajógyári-sziget, a volt gázgyári területek és a Római-part egységét annak ellenére, hogy előbbi területért a kormány, utóbbi kettőért pedig a főváros felel.

– Milyen egységre gondolt?
– Közösen kell megtervezni mindhárom területen a funkciókat, a hasznosítást. Én leginkább sport- és kulturális fejlesztéseket tudok itt elképzelni. Amennyiben sikerülne összekötni a három, jelenleg még elkülönülő ingatlant, és létrehozunk a Hajógyári-sziget északi része és az egykori gázgyár között egy kerékpáros- és gyaloghidat, azt jelenti, hogy gyakorlatilag a Margit hídtól a Margitszigeten és a Hajógyári-szigeten keresztül a Római-partig a Duna közepén lehet biciklivel vagy gyalog eljutni. Észak-Budának ez akkora lehetőséget jelent, mint a pesti oldalon a múzeumi negyed, illetve a Városliget fejlesztése.

– A települések, a különböző szintű önkormányzatok feladatai jelentősen megváltoztak az elmúlt években. Állami fenntartásba kerültek az iskolák, a kórházak, de a járóbeteg-ellátás – számos településhez hasonlóan – a kerületben is önkormányzati fenntartású maradt.
– Szakrendelőink nem csak megmaradtak, fejlesztettük is azokat. Az előzményekhez tartozik, hogy a Szent Margit-kórházat 2007-től kezdve a Gyurcsány–Bajnai-kormányok szinte lenullázták. A most alkalmatlanság miatt „lelépett” Együtt–PM-es főpolgármester-jelölt Falus Ferenc mindehhez tiszti főorvosként asszisztált. A kórházat leépítették, szervezetileg a Szent János-kórházba olvasztották, s ennek ellensúlyozására kezdtük el a szakrendelőinket fejleszteni. Egynapos sebészetet hoztunk létre, megújítottuk a diagnosztikai parkot. Végül sikerült a Szent Margit-kórház önállóságát visszaállítani, és ebben nagy szerepe volt Tarlós István főpolgármesternek. A fővárossal közösen egyébként folyamatosan támogatjuk az egészségügyi fejlesztéseket: megújult a kardiológia és a napokban a terhesgondozás is. Most a kórház és a szakrendelők legoptimálisabb együttműködési formáin gondolkodunk a minél jobb ellátás érdekében.

– Október 12-e után viszont már nem mutogathatnak a kerületek és a főváros egymásra, ha baj van. A főpolgármester, néhány, kompenzációs pártlistán bejutó képviselő és mind a huszonhárom kerületi polgármester tagja lesz a Fővárosi Közgyűlésnek. Készül az új szerepre is?
– Nekem a fővárosban is elsősorban az óbudaiak érdekeit kell képviselnem. Ehhez azonban a lehető legtöbb egyező pontot meg kell keressük a fővárossal és polgármestertársaimmal együtt. A gyakorlatban ki nem próbálva, de mégis jónak tartom ezt az új struktúrát, mert huszonnégy év elteltével végre megteremti a hivatalos együttműködést Budapest és városrészei között. A Demszky-korszakban szinte szóba sem álltak velünk, most, az ebben a ciklusban megalakított Budapesti Önkormányzatok Szövetsége „beül” a Fővárosi Közgyűlésbe. Tarlós Istvánt pedig kerületi polgármesterként és főpolgármesterként is úgy ismertem meg, mint aki az eltérő érdekeket is jól össze tudja hangolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.