Akik a Gulagot kiagyalták, létrehozták, azok pusztítani, eltörölni és megsemmisíteni akartak, a munkatáborok kitalálói, felépítői és működtetői tömeggyilkosok voltak, a tömeggyilkosság pedig el nem évülő bűn – mondta Rogán Antal a belvárosi Honvéd téren tartott megemlékezésen. Hangsúlyozta, azért is fontos ezt rögzíteni, mert ma is vannak történészek, politikusok, közírók, akik megpróbálják relativizálni, „elmismásolni” a kommunisták bűneit. A frakcióvezető-polgármester beszédében kiemelte, a következő nemzedékekben is tudatosítani kell, mi történt, kik voltak a bűnösök, ahogyan azt is, kik voltak az áldozatok, min kellett keresztülmenniük.
„Felelősségünk emlékeztetni és mindent megtenni annak megakadályozásáért, hogy bármikor is felüsse fejét egy olyan politikai áramlat, csoportosulás, amely bármely eszme nevében embereket irtat ki” – mondta. Mint fogalmazott, „minden okunk megvan gyanakodva nézni azokra, akik megpróbálják nap mint nap kisebbíteni a kommunizmus bűneit, és jogunk van bárki ellen fellépni a törvény minden erejével, aki megpróbálja ezt a tömeggyilkos eszmét életben tartani ( ), feléleszteni”.
Rogán Antal szerint Magyarország már elég erős ahhoz, hogy megvédje a magyarokat, függetlenül attól, hol élnek a világban. „Magyarország ma már van annyira erős, hogy ne engedje még egyszer elhurcolni és megölni a magyar embereket csak azért, mert nem osztják egy külföldi eszmerendszer dogmatikus nézeteit. Mert a magyarokra a nácizmust és a kommunizmust is kívülről, más nemzetek fiai erőltették rá” – fejtette ki. A politikus szavait azzal zárta, hogy „sem a szabadságunkból, sem az összefogásból nem szabad egy jottányit sem engedni ezután sem, ha nem akarjuk, hogy a múlt visszatérjen. Ukrajna példája legyen intő jel mindannyiunk számára”.
Bognár Zalán, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora megemlékező beszédében arról szólt, hogy a Gulagot nem a népgazdasági haszon miatt hozták létre a szovjetek, hanem azért, hogy ott megöljék az embereket. Felhívta egyúttal a figyelmet: a rendszerváltás óta sem sikerült elérni, hogy a nemzet köztudatába bekerüljön a Gulag és málenkij robot fogalma. A megemlékezésen – amelyen jelen volt mások mellett Mádl Dalma, néhai Mádl Ferenc köztársasági elnök özvegye, Antall Józsefné, a néhai miniszterelnök Antall József özvegye, valamint a szovjet munkatáborok magyar túlélői – a résztvevők katonai tiszteletadás mellett rótták le kegyeletüket és helyezték el koszorúikat, virágaikat.