A Magyarországra érkező civil támogatások Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) általi ellenőrzése kapcsán az ombudsman elmondta: az államháztartási törvény nem alkotmányellenes, ahogy általában a Kehi ellenőrzési jogköre sem, ezért nem indokolt az Alkotmánybírósághoz fordulás.
A biztos a megkeresés nyomán nem folytatott vizsgálatot, csupán közölte azt az elemi jogi tényt, hogy ennek az ellenőrzési jognak a konkrét tartalmát, végrehajtásának módját a külföldi támogatások folyósításának, felhasználásának alapjául szolgáló egyezményben részes államoknak, jelen ügyben a norvég és a magyar államnak kell közösen tisztáznia, ahogy ez az általánosan elfogadott nemzetközi jogelvekből következően történni szokott.
Az ombudsmani tevékenység határait jelzi az az indítvány is, amely azt kifogásolta, hogy a múzeumi negyed beruházásai nyomán beépül a Városliget, csökken a zöldterület. Székely László meggyőződése szerint ilyen kérdésben nem nyilváníthat véleményt az ombudsman, ez szakpolitikai, várospolitikai kérdés, aminek megvitatása, eldöntése a helyi politikára és a szakemberekre tartozik, nem pedig alapjogi vizsgálódásokra.
Jövő év elejétől egy újabb feladat is hárul az ombudsman hivatalára: az ENSZ kínzás elleni egyezményének betartását fogják előre be nem jelentett helyszíni látogatásokon ellenőrizni az ombudsman munkatársai. Magyarországon mintegy négyezer helyen tartanak fogva embereket: a büntetés-végrehajtáson kívül például rendőri és katonai fogdákban, javító-nevelő, illetve elmemegfigyelő intézetekben. Az ellenőrzéseket az ombudsmani hivatal tíztagú új szervezeti egysége végzi majd, tapasztalataikról évente jelentés készül az ENSZ-nek.
Az ombudsmanhoz érkező panaszok 60 százalékát az egészségügy, az oktatás és a szociális ágazat területéről nyújtják be. Általában jók a tapasztalatok az állami szervekkel való együttműködésben is, többnyire megfogadják a jelentésben foglaltakat. A tankönyvellátás rendszerének átalakítása kezdetben számos anomáliát okozott, de a rendszer kezd bejáratódni, és az utóbbi hónapokban már alig érkeztek panaszok – tette hozzá.
A mozgóurnás szavazással kapcsolatban a tavaszi választások után a biztos felvetette a szabályok módosítását annak érdekében, hogy minden választópolgár élhessen jogaival. A Nemzeti Választási Iroda elnöke az ombudsmani jelentéssel összhangban javaslatokat fogalmazott meg, ezek nyomán az igazságügyi miniszter támogatta a szabályok áttekintését.