Baloldali uralom után jobboldali fordulat?

Kondorné Sztojka Ágnes: Kazincbarcikáért dolgoznék, és nem a városból akarok hasznot húzni.

2014. 10. 07. 19:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Csaknem huszonöt éve nem győzött jobboldali polgármesterjelölt Kazincbarcikán, utoljára ez Ludányi Attilának sikerült a rendszerváltáskor. Azóta az MSZP-s Király Bálint háromszor, a szintén szocialista Szitka Péter kétszer nyerte el a helyiek bizalmát. Képesnek érzi magát, hogy megtörje a sorozatot?

– Biztos vagyok benne, hogy Kazincbarcikán is megérett az idő a változásra. A személyemre pedig azért esett a fideszes tagok választása, mert szerintük egy női politikus új színt vinne a város életébe. A jelölés nagy megtiszteltetés, de egyben hatalmas felelősség, remélem, hogy a kazincbarcikaiakkal közösen elérjük céljainkat.

– Szitka Pétert ciklus közben jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolták meg, de a bíróság bűncselekmény hiányában felmentette. Mit gondol, az ügy erősítette vagy gyengítette a politikust?
– Nehéz kérdés. A szimpatizánsok lejárató támadásként értékelték az ügyet, mások viszont Szitka Péter elmarasztalását hiányolták. Sok ember igazságérzete mond mást, mint a bírói ítélet.

– Húsz év szocialista vezetés után milyen állapotban van a város?
– A helyzet egyértelműen romlott, ha az állam nem vállalja át a város 5,2 milliárd forintnyi adósságát, akkor Kazincbarcika tönkre- ment volna. A munkanélküliség annak ellenére is jelentős mértékben nőtt, hogy nagyon sok fiatal elment a városból. Ezt bizonyítja, hogy miközben a rendszerváltás előtt csaknem negyvenezren laktak Kazincbarcikán, ma már papíron huszonnyolcezren sem élnek itt. A valóságban pedig még ennél is rosszabb a helyzet, mert több ezer fiatal ide van bejelentve ugyan, de életvitelszerűen nem itt lakik. A szellemi tőke tehát elment, és ez nagyon meglátszik a városon. Nemcsak a diplomások költöztek el, hanem a szakmunkások is, már minősített hegesztőt sem lehet találni Kazincbarcikán. Pedig nagyon sok támogatás érkezett a településre, amit azonban a szocialista városvezetés betonba öntött. Megszépült ugyan a főutca, de közben az ipari park kialakítása hét éve húzódik, és egyetlen munkahelyet sem teremtettek a városban.

– Melyek azok a területek, amelyeken a legtöbb teendője lesz, ha megválasztják polgármesternek?
– Mindenekelőtt munkahelyeket kell teremteni, az ipari parkot vállalkozásokkal kell benépesíteni. A foglalkoztatás élénkítésében számítunk a BorsodChemre, amely nagyon fontos a városnak, és a kormány is stratégiai megállapodást kötött a társasággal. Más kérdés, hogy ezt az önkormányzat mostani vezetése a település határain belül igyekszik a saját sikereként bemutatni. A BorsodChem azért is fontos a településnek, mert újabb vállalkozásokat vonzhat Kazincbarcikára, ennek következtében további munkahelyek jöhetnének létre. Emellett persze segíteni kívánjuk a kis- és közepes vállalkozásokat is, amelyeket partnerként kívánunk kezelni, és el kell érni, hogy mindenki, aki akar, bekapcsolódhasson a közfoglalkoztatásba. Ha munkahelyteremtésben sikeresek leszünk, akkor meg tudjuk akadályozni az elvándorlást is.

– Mit lehet még tenni a lakosság megtartásáért?
– A munkahelyteremtés mellett olyan képzéseket kell indítani, amelyek figyelembe veszik az itteni üzemek, elsősorban a BorsodChem igényeit. Képzett vegyészekre most is nagy szükség van.

– A fiatalok lakhatását meg tudják oldani?
– Nagyon sok önkormányzati bérlakás van a városban, csak a jelenlegi vezetés a piacinál is magasabb bérleti díjjal kínálja az ingatlanokat, amelyek után így nincs kereslet. Szociális alapú bérlakáshoz pedig nagyon nehéz hozzájutni. Az is igaz ugyanakkor, hogy sok magánház és -lakás is eladó, ráadásul nagyon kedvező áron, mert itt még mindig zuhan az ingatlanok ára.

– Nem játszik ebben közre az, hogy a városban néhol meglehetősen orrfacsaró bűzt lehet érezni?
– Egy több évtizede meglévő problémára mutatott rá, mivel a helyi szennyvíztisztító rosszul működik, és a város vezetése eddig nem tett ellene semmit. Ezt a problémát is meg kell oldanunk.

– Kazincbarcika korábban híres volt a városban folyó élénk sportéletéről is, mára azonban kevesebbet hallani a település csapatairól.
– Miközben valóban sportváros vagyunk, nincs sportcsarnokunk, az uszodánk pedig sokáig zárva volt. A létesítmény azok után nyitott ki újra, hogy az állam átvállalta az önkormányzat adósságát. A helyzet azonban javulhat, mert a közelmúltban letették a Don Bosco Sportközpont alapkövét. A fejlesztésre csaknem kétszázötvenmillió forintot adott a helyben két iskolát működtető szalézi rend, míg az állam egymilliárd forintot fordít a beruházásra.

– Milyen további tervei vannak, amelyeket polgármesterként meg kíván valósítani?
– Fel kell számolni azt az áldatlan állapotot, hogy Kazincbarcika egyutcás város. A központot ugyanis négyévente újjáépítik, a főutca felújítására repkednek a súlyos milliók, miközben a külső városrészek kalandpark jelleggel üzemelnek. Sok helyen se világítás, se járda, se út nincs, ami főként eső után okoz óriási gondokat. Ráadásul a főutca felújítását átgondolatlanul végzik, mert a közvilágítási fejlesztés miatt felszedték azt a gyepszőnyeget, amelyet alig terítettek le. Az elmúlt tizenöt évben körülbelül csaknem egymilliárd forint ment el pótmunkákra, amelyeknek a hátterét senki sem firtatja. Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy a közbeszerzésekről százötvenmillió forintos összeghatár alatt a polgármester dönt, az ennél nagyobb beruházásokat pedig több kisebbre szedik szét, a cégeket is ő hívja meg a pályázatra. Végül meg kell szüntetni a költségvetés aránytalanságait, mert az nincs jól, hogy miközben két év alatt kétszáznegyvenmillió forintot költünk koncertekre és rendezvényekre, útfelújításra néhány millió forintot, a peremkerületek felzárkóztatására pedig szinte semmit nem fordít a város.

– Gondot jelent az is, hogy a BorsodChem Berentére fizeti az iparűzési adót. Ez ügyben mit lehet tenni?
– Rá kell vennünk a céget és más vállalkozásokat, hogy a város határain belül fejlesszenek. Ennél többet nem nagyon tehetünk.

– Négy éve elődjét egy férfi nyomorékká akarta tenni, a város csevegőoldalán pedig több képviselőjelöltet, azok családjait is megfenyegették. Ön milyen kampányra számít?
– Most nem érzékelek hasonló támadásokat, talán a női mivoltomnak is köszönhetem, hogy nem esnek durván nekem. Mi magunk pozitív kampányt tervezünk, de szembesítjük a lakosságot a városvezetés hibáival.

– Mit mond, miért érdemes önre szavazni?
– Kazincbarcikáért dolgoznék, és nem a városból akarok hasznot húzni. Fontosnak tartom azt is megjegyezni, hogy a kormány és a térség országgyűlési képviselője teljes mértékben támogatja a munkánkat. Jó lenne most már olyan erőt megbízni a település vezetésével, amely együtt tud működni a kormánnyal, mert központi segítség nélkül nem megy a talpra állás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.