Budaörsön újabb csúcsra törnek a kormánypártok

Az ex-SZDSZ-es polgármester szédül a létrán, a Fidesz–KDNP lendületet venne a Pest megyei városban.

2014. 10. 03. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Kevés olyan politikus van, aki a rendszerváltás óta megszakítás nélkül áll egy település élén, Wittinghoff Tamás, Budaörs első embere közéjük tartozik. Mivel lehet legyőzni egy 24 éve regnáló polgármestert?
– Ha pusztán politikai szempontból nézzük, akkor valóban csúcsteljesítmény, hogy valaki egymást követő hat ciklusban vezetni tudott egy települést, és minden választást megnyert. A polgármester azonban belefáradhatott a munkába, mert manapság már egy olyan emberhez hasonlítja Budaörsöt, aki felért a létra tetejére. S azt mondja, hogy a csúcsról már nehéz lendületet venni. Ezzel szemben én azt mondom, hogy ha valaki sokáig áll egy helyben a létra tetején, akkor előbb-utóbb elzsibbad a lába, és ugyanúgy leeshet, ezért új lendületre van szükség. A polgármester gondolkodásmódja sajnos a gyakorlatban is rávetül a városra, nem megfelelő ütemben növekszik az önkormányzat iparűzésiadó-bevétele, nem jönnek újabb jelentős cégek hozzánk, sőt néhány társaság el is ment. Az pedig inkább érzelmi kérdés, hogy Budaörs nem lett járási székhely. Kevés azonban csak rávilágítani a problémákra, ahhoz hiteles program és csapat kell, hogy győzni tudjunk a választáson, ám ezekkel mi rendelkezünk.

– Wittinghoff Tamás mögött nincs csapat?
– Darabra ők is megvannak, csak esetükben a hitelesség hiányzik. Bár civil összefogásban indulnak, olyan jelöltek vannak a polgármester csapatában, akiknek különböző liberális és baloldali pártjaikról a választók már korábban ítéletet mondtak. Wittinghoff Tamás mellett indul mások mellett a volt és jelenlegi MSZP-elnök, egy olyan hölgy, aki az LMP-ből került át az Együtt–PM-be, illetve a csapatában van az a férfi is, aki a köztársasági elnöki palotánál szokott zászlókat eltüntetni.

– Egyszer, 2006-ban már elindult a polgármester ellen, de nem sikerült legyőznie őt. Hibázott?
– Nem hiszem, alapvetően más helyzet volt akkor, mint most. Akkor egy hónappal a megmérettetés előtt vállaltam el az indulást, miután a tavaszi országgyűlési választás elvesztése miatt az akkori polgármesterjelöltünk, Ritter Imre az utolsó pillanatban visszalépett. Ellenem szólt akkor az is, hogy külsős bizottsági tagként nagyon kevés tapasztalatom volt az önkormányzati munkával kapcsolatban, de elvállaltam a jelöltséget, mert nem akartam cserbenhagyni a Fidesz–KDNP-t. A körülményekhez képest nem szerepeltem rosszul, de most győzni szeretnék.

– Mivel kampányol másképpen, mint nyolc évvel ezelőtt?
– Ma mellettem szól az, hogy az elmúlt nyolc évben önkormányzati képviselő, három és fél évig pedig alpolgármester voltam, így már belülről is látom, hogy milyen problémák vannak, és miket kell megoldani. Közben politikatudományból mesterdiplomát is szereztem. Ezzel a szakmai háttérrel és többéves tapasztalattal felvértezve már úgy érzem, hogy jó eséllyel indulok a választáson. Ráadásul már Budaörsön is úgy gondolják az emberek, hogy van egy kis megtorpanás a város fejlődésében, és ezért szükség van a változásra.

– Wittinghoff Tamás eddig minden választáson növelni tudta szavazatszámát. Ennyire jól végzi a munkáját?
– Budaörsről korábban elterjedt, hogy az SZDSZ bástyája, ezért bizonyára nagyon sok liberális ember költözött a városba. Ez önmagában nem baj, de ez neki sokat hozhatott a konyhára. Később, még az SZDSZ összeomlása előtt, Wittinghoff Tamás kilépett a pártjából, és civil építkezésbe kezdett. Ezt sokáig nem is csinálta rosszul, szervezete sokszínű volt, de mára ez a folyamat megtorpant. Erre a választásra már szinte eltűntek a civil emberek, és bukott pártok jelöltjei jelentek meg mellette tömegesen.

– Nyolc éve tagja a helyi képviselő-testületnek. Hogy látja, hogyan alakult ez idő alatt a város sorsa?
– Képviselőtársaimmal együtt mindig a település legjavát igyekeztünk szolgálni, a megvalósított ötletek többsége a mi frakciónktól származott az elmúlt időszakban is. Az is igaz azonban, hogy szinte mindig kompromisszumot kellett kötnünk a városvezetéssel, amit persze Budaörs érdekében vállaltunk. Az elmúlt évekkel kapcsolatban azt mindenképpen negatívumnak tartom, hogy annak ellenére folyamatosan vettünk fel hiteleket, hogy a város rendkívül komoly iparűzésiadó-bevétellel rendelkezett, és rendelkezik. Bár nem vagyok általánosságban a hitelek ellen, de megfontoltabban nyúlnék ilyen pénzekhez. Emellett Wittinghoff Tamással ellentétben, aki mindig is szigetként, egyfajta városállamként képzelte el Budaörsöt Magyarországon, én számítok az állam támogatására is. Minél több külső pénzt tudunk bevonni, annál több saját forrás marad a fejlesztésekre.

– A legutóbbi választáson 8 kormánypárti képviselő jutott be a 15 fős testületbe. Mit tudtak ezzel elérni?
– Sajnos nem sokáig, csak körülbelül fél évig volt minősített többségünk, mivel az egyik fideszes képviselő kilépett a frakciónkból. Ő el is indul független polgármesterjelöltként a választáson

– Melyek azok a területek, ahol polgármesterként mindenképpen változtatna?
– Budaörsön az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag minden négyzetcentiméternyi területet eladtak, ezekre az ingatlanokra jellemzően multinacionális áruházak, raktárbázisok települtek. Ennek élvezzük az előnyeit, hiszen az önkormányzat nagyon komoly iparűzési bevételekre tesz szert, ugyanakkor a város élhetetlen, Budaörsön sok helyen rossz a levegő, a közlekedés és hatalmas a zaj. Éppen ezért a jövőben olyan beruházásokban gondolkodom, amelyeknek nincs nagy helyigénye, ilyen a kutatás-fejlesztés. Ha ilyen profilú vállalkozásokat csábítunk a városba, és támogatjuk őket, akkor úgy fejlődhet tovább Budaörs, hogy közben nem lesz élhetetlenebb. A város turisztikai szempontból is hordoz magában lehetőségeket, amelyeket szintén szeretnénk kihasználni. Főként a kulturális és konferenciaturizmusra szeretnénk majd koncentrálni. S végül megjegyezném, hogy nagyon rossz a közbiztonság is a városban, ezért a bűnözés visszaszorítására jelentős forrásokat szeretnék majd fordítani.

– Budaörsön az egyik neuralgikus pont a közlekedés, nagy átmenő forgalom terheli a várost. Ezen miként javítana?
– A probléma megoldása kormányzati segítséggel lehetséges. Az autópálya mellett és egyes multinacionális cégeknél zajvédő falat kellene kialakítani, az elviselhetetlen forgalmat pedig egy jól kialakított elővárosi vasúttal lehetne csökkenteni a városban. Ha ehhez megfelelő parkolót építenénk, akkor az emberek közül sokan választanák a vasúti közlekedést ahelyett, hogy a dugóban araszoljanak.

– Van ennek a fejlesztésnek realitása?
– Mindenképpen fel fogom venni a kapcsolatot a kormányzattal és a megye vezetésével, és lobbizni fogok az elővárosi vasútért.

– Korábban sok volt a földút a városban. Mára javult a helyzet?
– Sok út van katasztrofális állapotban, főleg a hegyi területeken. Budaörs a kontrasztok városa, mert miközben az egyik leggazdagabb településnek tartják, óriási területeken megoldatlan a vezetékes víz, a csatornaszolgáltatás, és nincs elvezetve a csapadékvíz sem. Ezen változtatni fogunk. Emellett több intézményt fel kell újítani, így a kisegítő iskolánk épületét is rendbe kell tenni.

– Hogyan értékelné a város eddigi fejlesztési stratégiáját, a fejlődés irányát?
– Budaörs komoly fejlődésen ment keresztül, de a polgármester stratégiai hibát követett el azzal, hogy egy lábon állunk, és csak az iparűzésiadó-bevételekre számíthatunk. Ez kockázatos, mert ha valami negatív változás történik, akkor nagy bajba kerülünk.

– Mit mondana a választóknak, miért érdemes önre szavazni?
– Mellettem szól, hogy csapatban gondolkozom, és a város fejlesztését a lakókkal közösen képzelem. Együtt kell kitalálnunk, hogy Budaörs milyen irányban fejlődjön!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.