Miközben a büntetőeljárás alanyait évszázados múltra visszatekintő garanciák védik a hatóságok túlkapásaival szemben, az áldozatok jogaival, megsegítésével hosszú időn keresztül alig foglalkoztak – mutatott rá Márkusfalvi-Tóth Ádám, az Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára az Országos Bírósági Hivatal (OBH) kétnapos áldozatvédelmi konferenciájának ma délelőtti nyitóelőadásában. Szerinte sok esetben még ma is az elkövetők javára billen a mérleg: a gyanúsítottak, tettesek jogvédelme időnként nemcsak erősebb az áldozatokénál, hanem annak rovására valósul meg.
A politikus ezt helytelenítve az 1970-es években elindult szemléletváltásra hívta fel a figyelmet. Akkor ebben (Nyugat-)Németország bizonyult élenjárónak, ahol egyre nagyobb figyelmet kapott a sértettek támogatása.
Magyarországon a rendszerváltozás után indult meg az áldozatvédelmi rendszer kiépülése, igazi eredményeket viszont csak az utóbbi évek, az elmúlt szűk évtized hozott. Mára minden megyében működnek áldozatsegítő központok, ahol az ellopott okmányok pótlásától kezdve a jog- és lelki segélyen át az anyagi támogatásig konkrét eszközök széles tárháza szolgálja a szerencsétlenül járt emberek érdekét. Márkusfalvi-Tóth Ádám hangsúlyozta: a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiával és az Európai Unió irányelveivel összhangban az most a cél, hogy ezt a hálózatot tovább erősítsék.
A konferencia elején Handó Tünde, az OBH elnöke is a közelmúlt fejlesztéseit méltatta. Különösen kiemelte a törvényszékeken kialakított gyermekbarát meghallgatószobákat, valamint a nyitott bíróság programot. Míg előbbi közvetlenül, utóbbi közvetetten szolgálja az áldozatvédelmet, hiszen – mint az elnök asszony fogalmazott: a legjobb védekezés a megelőzés.
A nyitott bíróság program eddig megközelítőleg 30 ezer iskolást ért el. Ők nemcsak a tárgylótermi munkából kaptak ízelítőt, hanem jogi alapismeretekre is szert tehettek. A gyermekbarát meghallgatók ugyanakkor azt a célt szolgálják, hogy a lehető legkevesebb sérülést szenvedjék el a bűncselekményt áldozatként vagy tanúként átélt fiatalok, miközben élményeikről, tapasztalataikról egy eljárás keretében számot kell adniuk.
A bírósági hivatal vezetője ezen túlmenően az áldozatvédelem szempontjából is fontosnak tartotta kollégái folyamatos képzését, és a szervezet közreműködését az egyes eljárási kérdéseket rendező jogszabályok tervezetének kimunkálásában.