Kétmilliárdos gyarapodás Balatonföldváron

Holovits Huba, a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltje: Nincs más választásunk, nekünk a turizmusból kell megélnünk.

2014. 10. 08. 3:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Tizenhat éve tagja a helyi testületnek, 1998 és 2010 között önkormányzati képviselőként tevékenykedett, míg most polgármesterként dolgozik a településért. Mit hozott a városnak az eltelt több mint másfél évtized?
– Azon kevés település közé tartozunk, amelyek napra pontosan tudják megalapításuk dátumát, hiszen a Széchenyi család 1896. június 14-én délután öt órakor adta át Balatonföldvár fürdőtelepet a nagyközönségnek. Attól kezdve a település mindig is fürdő-, szórakoztató- és kulturális központ volt, ami meghatározta a fejlődési lehetőségeit. A mai napig azt próbáljuk továbbépíteni, amit a Széchenyi család megalkotott. A rendszerváltás után, az 1990-es évek elején volt egy fellendülési hullám a településen, amikor privatizációs bevételekből és állami pénzekből valósultak meg fejlesztések Balatonföldváron, ennek nyomai még ma is látszanak. Később azonban elődeim nem tudták a bevételeket és a kiadásokat összhangba hozni, a város felélte az amúgy nem kevés bevételét, fejlesztésre nem maradt pénz.

– Amikor négy éve elnyerte a polgármesteri széket, mik voltak azok a területek, ahol változtatásokra volt szükség?
– Az első dolgunk az volt, hogy helyreállítsuk a város működését, és megteremtsük a fejlesztések alapjait, ami többéves adósság volt. Négy év alatt csaknem kétmilliárd forinttal tudtuk növelni a város vagyonát, ami egyedülálló a település történetében.

– A balatoni településeknek kulcskérdés, hogy minél több turistát tudjanak magukhoz csalogatni. Hogy állnak ebben a versenyben?
– Sok balatoni település vezetője még valóban konkurenciát lát a másikban, bár egyre többen vagyunk, akik térségi vagy régiós öszszefogásban gondolkozunk. A turisztikai szakemberek régóta mondják, hogy maga a Balaton a termék, amit értékesíteni kell a hazai és nemzetközi idegenforgalmi piacon, és akkor lehetünk sikeresek, ha együtt tudunk dolgozni. Nekünk nincs okunk panaszra, amit az idegenforgalmi adóbevételeink alakulása is alátámaszt. A ciklus elején 45 millió forintot szedtünk be ebből az adónemből, míg tavaly már 58 millió forint folyt be ugyanezen a jogcímen.

– Hogy érték ezt el?
– A városunknak önmagában is remek hangulata van, a Széchenyi családnak köszönhetően gyönyörű ősfás parkok, gondozott sétányok és régi, hangulatos villasorok vonzzák Balatonföldvárra a vendégeket. Nekünk az a feladatunk, hogy ezt az örökséget a mai kor igényeinek megfelelően fejlesszük, eladhatóvá tegyük, és olyan turisztikai attrakciókkal egészítsük ki, amelyek kuriózumnak számítanak. Nincs más választásunk, nekünk a turizmusból kell megélnünk.

– Milyen attrakciókra gondol?
– Amikor átvettük a város irányítását, arról döntöttünk, hogy a fejlesztéseket először az idegenforgalmi szempontból frekventáltabb, Balaton-parthoz közel fekvő területeken indítjuk el. Felújítottuk a keleti strandunkat, amely azóta minden évben elnyeri a Balaton legjobb strandjainak járó kék hullám zászlót. Csaknem 400 millió forintért teljes csapadékvíz-elvezető hálózattal kerékpárutat készítettünk, ami a kerékpározást kedvelőknek jelent komoly vonzerőt. Félmilliárd forintból készül a település történetének legnagyobb turisztikai beruházása az eddig elhanyagolt nyugati városrészben, épül egy 25 méter magas kilátó, amiben interaktív hajózástörténeti kiállítás, egy konferenciaterem, egy kávézó és egy 3D-s moziterem is helyet kap. Az attrakció a következő idegenforgalmi szezonra már megnyithatja kapuit.

– Mekkora hangsúlyt kap a kultúra egy ilyen kisváros életében?
– Mindig is sok ismert és elismert művész, közéleti személyiség élt és pihent Balatonföldváron, emiatt nálunk élénk kulturális élet folyt. Ezt a szellemiséget viszi tovább hét éve a Kultkikötő, amely a Balaton-part legkeresettebb szabadtéri színháza. Emellett a település rengeteg hazai és nemzetközi sportversenynek adott otthont az elmúlt években. Balatonföldvár a régmúlthoz hasonlóan most is a vitorlássport fellegvára, nálunk található a Balaton legnagyobb befogadóképességű kikötője.

– Említette, hogy egyes balatoni településvezetők a konkurenciát, mások a szövetségest látják a másikban. Önök melyik mentalitással találkoznak inkább?
– A város már az előző ciklus végén lépéseket tett az összefogás erősítése érdekében, a kistérség 13 települése létrehozott egy turisztikai egyesületet, amelynek központja Balatonföldváron van, és a működését is az önkormányzat finanszírozza. Ez a szervezet a kistérség rendezvényeinek szervezését végzi. A hasonló kezdeményezéseknek már régiós szinten is van közös szervezetük, amely a Balatont népszerűsíti itthon és külföldön.

– Ön a balatonföldvári kistérségi társulás vezetője is. Mennyire elégedett az ottani együttműködéssel?
– Mi annak ellenére életben tartottuk ezt a társulási formát, hogy erre már központi forintokkal nem ösztönözték a településeket. A kistérség működteti a szociális ellátó- rendszert, emellett pedig összesen félmilliárd forint pályázati forráshoz jutottak a társulás települései.

– A turisztikai programok keveset érnek infrastrukturális fejlesztések nélkül.
– Éppen ezért 176 millió forintból elvégeztük a város történetének legnagyobb út- és járdafelújítását, ami 11 utcára terjedt ki. Termelői piacot is építettünk, az állami fenntartású iskolánkban és saját intézményeinkben is komoly fejlesztéseket hajtottunk végre, és most kezdődik a közösségi házunk százmillió forintos felújítása. Az állam ingyenesen átadta nekünk a Kulipintyó villát, amit szintén felújítottunk és hasznosítottunk. Fontos szempont, hogy igyekszünk mindenütt a megújuló és zöldenergiáknak szerepet szánni, amivel sok millió forintot tudunk megtakarítani.

– Maradt energia jóléti intézkedésekre is?
– Egy gyermek születése esetén százezer forinttal segítjük a családokat, valamint óvoda-, iskola- és középiskola-kezdési támogatást adunk a szülőknek. A nyugdíjasoknak szociális alapon tűzifát osztunk, a rászorulóknak kedvezményes étkezést biztosítunk. Átvállaltuk a szemétszállítási díjat, most a házhoz menő ingyenes szelektív hulladékgyűjtési program részleteit dolgozzuk ki.

– Ön egyedül indul a polgármester-választáson, de sikerül többséget biztosítani a testületben is?
– Mindent meg fogunk tenni azért, hogy a hat jelöltünk közül minél több jusson be a testületbe. Bizakodásra adhat okot, hogy nincs kihívóm, vagyis a helyiek szerint talán jól végzem a munkám. A programom folytatásához azonban szükség van a testületi többségre is. Megjegyezném azt is, hogy ebben a ciklusban a város, a megye és a kormány egy politikai családhoz tartozott, aminek óriási szerepe van abban, hogy Balatonföldvár ennyit fejlődött. Ha jól szerepelünk a választáson, akkor hasonlóan eredményes ciklus vár a településre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.