Nagykanizsa régiós vezető szerepre tör

Dénes Sándor, a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltje: Az irány jó, folytatnám a megkezdett munkát!

2014. 10. 07. 20:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Miután Cseresnyés Péter, Nagykanizsa első embere tavasszal bekerült a parlamentbe, eldőlt, hogy októberben távoznia kell a polgármesteri székből. A Fidesz–KDNP helyben önt indítja az őszi polgármester-választáson. Mit gondol, miért önre esett a választás?
– Nagy megtiszteltetés a jelölés a számomra, úgy gondolom, hogy az elmúlt évtizedekben elvégzett munkám miatt kaptam bizalmat a Fidesz, valamint a KDNP helyi és országos szervezeteitől. Tanárember vagyok, a Batthyány Lajos Gimnáziumban tanítok fizikát, a saját és a családom előélete nyitott könyv a nagykanizsaiak számára. Négy éve politizálok, az előző választáson jutottam be a helyi közgyűlésbe, és lettem a város társadalmi megbízatású alpolgármestere. Ezt a munkámat a tanítás mellett látom el.

– Alpolgármesterként milyen tapasztalatokat szerzett ebben a ciklusban?
– Az első időszakban tartózkodó voltam, mert tanárként mindig figyeltem ugyan a politikára, de aktívan 2010-ig nem vettem benne részt. Aztán négy éve felkértek jelöltnek, amit elfogadtam, mivel szerettem volna Kiskanizsa városrészt képviselni a helyi közgyűlésben. Amikor pedig megválasztottak önkormányzati képviselőnek, a polgármester megkért, hogy dolgozzam mellette alpolgármesterként. Bár országos szinten és Nagykanizsán is sokan ódzkodnak a politikától, én hasznosnak ítélem az elmúlt négy évet. Ha az ember tenni tud a saját városáért, a kanizsai emberekért, ha meg tudjuk oldani a felmerülő problémákat, és fejlődik a település, az nagyon jó érzéssel tölti el.

– Mi az, amit másképpen képzel el, mint ahogy ebben ciklusban működött?
– Alapjaiban semmit nem változtatnék meg, az irány jó, folytatnám a megkezdett munkát. Most is csapatban dolgozunk, minden döntésünket egyeztetések előzik meg, a jövőben is ezt szeretném.

– Idén kétmilliárd forint hiánnyal és 200 millió forint hitel felvételével fogadták el a város költségvetését, ami hordozott magában veszélyeket. Urai a helyzetnek?
– Teljes mértékben, az első féléves értékelés szerint éppen kétmilliárd forint pluszunk van, ami nagy dolog. Aggodalomra tehát semmi ok, a költségvetés egyensúlyban van, nem lesz hiány. Zavartalan a város működése, a folyamatban levő fejlesztéseket pedig finanszírozni tudjuk.

– Melyek azok a folyamatban levő ügyek, amelyekre kiemelten oda kellene figyelnie?
– Miként a kormány, úgy én is a munkahelyek megtartását és teremtését tenném az első helyre. Ha az itt élő embereknek van munkájuk, akkor minden van. A foglalkoztatás javulása olyan láncreakciót indít el, amelynek eredményeként itt maradnak vagy akár visszatérnek a fiatalok városba. Azok közül, akik bármilyen oknál fogva eddig elköltöztek Nagykanizsáról, szeretnék minél több embert visszacsábítani a településre. Ehhez folytatni kell azt a programot, amellyel elő tudjuk segíteni a cégek letelepedését. Az a kanizsai kis- és közepes vállalkozó, aki munkahelyet teremt a helyieknek, pénzbeni támogatásra pályázhat az önkormányzathoz. Ha pedig egy cég az ipari parkban területet vásárol, akkor ehhez is adunk neki kedvezményt attól függően, hogy az adott beruházás milyen volumenű, a társaság hány embert foglalkoztat. A kedvezmény mértéke akár a hatvan százalékot is elérheti. Egy biztos, Kanizsán mindent meg kell tenni a foglalkoztatás javításáért, ez kulcskérdés. Nagyon jó helyzetben vagyunk, a település három határ közelében fekszik az autópálya mellett. Ha sokat dolgozunk érte, akkor Délnyugat-Magyarországon betölthetjük azt a szerepet, amelyet északnyugaton Győr. Ezzel együtt térségben és határon túlban is kell gondolkodnunk.

– Mivel csábítaná vissza a fiatalokat Nagykanizsára?
– A terveink szerint felkutatjuk és megkeressük azokat a fiatalokat, akik korábban elhagyták a várost. Ahhoz azonban, hogy vissza is térjenek hozzánk, versenyképes munkahelyekre és más segítségre is szükség van. Megpróbáljuk majd a letelepedésben segíteni a fiatalokat, például támogatjuk őket a lakáshoz jutásban. Nagyon gyümölcsöző az együttműködés a veszprémi Pannon Egyetem Nagykanizsai Campusával, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a város, az egyetem és a szintén nagykanizsai Hidrofilt Kft. közösen kutatási központot hozott létre a víztisztítás és vízkezelés területén. A program középpontjában az innovációs képesség fejlesztése és a gyakorlati, szakmai tudással rendelkező szakemberek továbbképzése áll. Az ilyen együttműködések szintén a fiatalok megtartását és visszacsábítását szolgálhatják.

– Ha már szóba került a turizmus, e tekintetben is ráférne a fejlesztés Nagykanizsára.
– Valóban, mindent meg kell tennünk a turizmus fejlesztése érdekében. El kell érni, hogy azok a fürdővendégek, akik ellátogatnak Zalakarosra, Nagykanizsára is eljöjjenek. Jelenleg a programturizmus, a kulturális turizmus és az aktív turizmus a jellemző, de szerepet kell kapnia az üzleti és konferenciaturizmusnak is. A turizmus élénkítéséhez ugyanakkor nagyon sok pénz kell.

– Nagykanizsa kicsit Kaposvár és Zalaegerszeg szorításában él. Mit kíván tenni a helyzet javítása érdekében?
– Kaposvár és Zalaegerszeg megyeszékhelyek, míg mi megyei jogú város vagyunk, de ezzel együtt nem gondolnám, hogy elnyomnának minket. Versengeni lehet, de nem egymás kárára. Sőt, egészen biztos vagyok benne, hogy mindenkinek, a megyének is az az érdeke, hogy minél jobban együtt tudjunk működni.

– Nagykanizsa hallatán sokaknak a Kanizsai sör jut eszébe, pedig a helyi sörgyárban 1999 óta áll a termelés. Tervezik, hogy újraindítják a sörgyártást Nagykanizsán?
– Valóban érdekes helyzetet teremt, hogy a ma kapható Kanizsai sör nem helyben készül, éppen ezért tervezzük, hogy valamilyen formában újraindítjuk a termelést. Már az is nagy dolog lenne, ha csak egy kisebb sörfőzdét létre tudnánk hozni, és az ott készült termékek újra hírét vihetnék a városnak.

– Civil szervezetek és az LMP közös polgármester-jelöltjeként ismét indul az önkormányzati választáson Marton István, aki 2006-ban még fideszes támogatással lett a város polgármestere. Mi erről a véleménye?
– Nem szeretnék erről a kérdésről bővebben nyilatkozni. Csak annyit mondanék, hogy az egykori polgármester indulása valószínűleg nem lesz komoly hatással a választás kimenetelére.

– Hat ciklus alatt hat polgármester dolgozott eddig a városban, ha megválasztják, akkor hosszú távra tervez?
– Most 57 éves vagyok, és ha elnyerem a nagykanizsaiak bizalmát, akkor öt évre leszek a város polgármestere. Vagyis legközelebb már 62 évesen kellene nekifutnom a választásnak. Ráadásul négy gyermekem és két unokám van, akikkel szeretek nagyon sok időt együtt tölteni. Éppen ezért nem szeretnék ilyen hosszú távra tervezni, de persze nem zárnám ki a későbbi folytatás lehetőségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.