– Főpolgármester-helyettesként és parlamenti képviselőként vált ismertté ebben a ciklusban. Azelőtt a KDNP budapesti frakcióvezetője, a mai kormánypártok frakciószövetségének társelnöke is volt. Miért indul polgármesterjelöltként a húsz éve szocialista vezetésű Angyalföldön, ahol sokak szerint indítson bárkit a Fidesz: biztos a bukás?
– A jobboldal számára közismerten a XIII. kerület a legnehezebb terület, érthető történelmi múlttal. Nemcsak az eddigi polgármester mehetett itt biztosra, de a tavaszi országgyűlési választáson is baloldali képviselőt választottak meg, attól függetlenül, hogy mit csinált vagy mit bizonyított a jelölt.
– A kormánypártok ugyan áprilisban, de korábban is több „vörösnek” mondott településen tudtak nyerni, és van, ahol tartósan megfordították a trendet. Viszont egy nagy valószínűséggel vesztes pozícióért érdemes harcba szállni?
– A választási adatok, elemzések továbbra is erős baloldali támogatottságot mutatnak Angyalföldön és Újlipótvárosban egyaránt. Azért indulok, és azért támogatnak a jobboldali szövetség pártjai, mert mindennek ellenére mégis van remény ennek a hegemóniának a megtörésére. Akár már most, de legkésőbb a következő ciklusban.
– Mi a recept?
– Tóth József két évtizede polgármester a XIII. kerületben. Sok mindent jól csinált, amire ő képes volt, amit ezen a szinten megtehetett, azt már meg is tette, de láthatóan belefáradt. Jól látható a kontraszt, miután 2010-ben véget ért az ugyancsak húszéves Demszky-korszak, a főváros egésze lendületet vett, megindult a fejlődés. Ezt nemcsak mi mondjuk, hanem a külföldiek, a turisták, Budapest egyre előkelőbb helyezéseket kap a különféle nemzetközi, élhetőségi ranglistákon. A változás látható, érzékelhető, kézzelfogható. Ugyanakkor a XIII. kerület egykor büszkén hirdetett dinamikus fejlődése megtorpant, a lendület elfogyott. Ezt a lendületet szeretném a fővárosból átvinni, átadni. A korábbi eredményeket nem kell kidobni, sőt tovább kell fejleszteni a kerület javára.
– Azért Angyalföldről – a sok dicséret mellett – az elmúlt években inkább korrupciós ügyekről jöttek a hírek, gondoljunk csak a Hiszékeny-botrányra. A kerület fő tevékenysége pedig mintha kimerült volna a mostani városvezetéssel vívott harcban, éles szembenállásban.
– A konkrét ügyekről természetesen megvan a véleményem, de én itt valójában egy tendenciát érzek. A kerület vezetője valóban eddigi eredményeit hangoztatja, de már nincs energiája foglalkozni azzal, hogy a valóságban mi is történik itt. Ennek lehet az eredménye, hogy ilyen korrupciós ügyek robbannak ki, s ez egyben arra is utal: a polgármester nem ura a helyzetnek, képtelen kézben tartani az eseményeket. A jobboldali vezetésű főváros és a baloldali irányítású Angyalföld között természetesen lehet politikai véleménykülönbség, viszont nyilvánvaló, hogy más kerületek vezetői és a XIII. kerületben működő többi kis baloldali párt politikusai is Tóthék kompromisszumképtelenségét igazolják.
– Ez lenne az oka annak, hogy az MSZP-t már a párt indulói is szégyellik, s szórólapjaikon – egy miniatűr szegfűszimbólumot leszámítva – gyakorlatilag egyszemélyes pártként, torgyáni mintára „Tóth József jelöltjei” felirattal szerepelnek?
– Több mint valószínű, hogy ezek a személyiségjegyek húzódnak meg a hirdetések mögött, s ennek következtében a szétaprózódott, baloldali pártok sem támogatják egységesen Tóth Józsefet és csapatát.
– Pedig a legtöbb jobboldali elemző is sikertörténetként írja le a kerület rendszerváltozás utáni korszakát.
– Nem tévednek túl nagyot, de szerintem ez csak azt a tételt erősíti, hogy egy budapesti kerület globális fejlődésének alapjait csak a főváros tudja megteremteni. A XIII. kerület esetében ez még a kilencvenes évek előtti időszakra, a 3-as metró megépítésére vezethető vissza. A kerületet átszelő metróvonalhoz kapcsolódnak azok az ingatlanfejlesztések, amelyek mára megszabták az egykori ipari városrész új arculatát. A tőkebevonásokat és a magánfejlesztéseket aztán saját céljaira fel is használta a kerület. Budapest közpénzből korábban nagyon nagy segítséget adott mindehhez, és ugyanerről beszélek én is, amikor azt mondom: a továbbfejlődéshez is jó kapcsolatokat kell ápolni a fővárossal. Létfeltétele a kerületnek a metrófelújítás, a 2021-es vizes világbajnoksághoz kapcsolódó létesítményépítés is.
– Milyen irányban fejlesztené a kerületet?
– A kerület szélén lévő területek eddig kiestek a figyelem középpontjából. A dinamikus továbbfejlődéshez elengedhetetlen a Duna-part fejlesztése, idesorolva a kerület egyik kiaknázatlan adottságú zöld területét, a Népszigetet. Mintánk is van: bárki összehasonlíthatja a jelenlegi Margitszigetet akár csak a néhány évvel ezelőtti állapotokkal. A főváros néhány év alatt lépett, a kerületnek húsz év sem volt elegendő. Ugyanígy említhetném a kerület másik szélét, ahol a vasútvonal mentén hatalmas, elhagyatott területek vannak. Számtalan új lehetőséget lehetne föltárni a szomszédos kerületekkel, a városvezetéssel együttműködve. Sajnos, az eddigi polgármester „várat” épített magának, s ha a falakat tovább építi, az már az itt élők számára is hátrányokkal járhat.
– Mivel próbálja meggyőzni a választókat, hogy egy kívülről jött ember jobb lesz?
– Én nem abban akarok jobb lenni, amit ő már jól megcsinált. A gyermekek, a családok támogatása kiemelkedő, a bölcsődék, óvodák felújítása nekem is fontos, eszem ágában sincs ezeken változtatni. Megválasztásom nem jelentheti az eddig megszokott belső élet felrúgását; ami jó, azt megőrizzük. Viszont meg fogom teremteni a továbblépéshez szükséges feltételeket, azt, hogy a XIII. kerület beépüljön az egyre sikeresebb város szövetébe, a helyi érdekeket pedig a Fővárosi Közgyűlésben érvényesíthetem.
– Konkrét elképzelései vannak már?
– A nagy forgalmú Váci út a magántőke idevonzásában nagy szerepet játszott, de ez a nagy forgalom ma már jelentős zajjal, környezetszennyezéssel jár. Át kellene gondolni a kerület teljes közúti közlekedését, a meglévő közlekedésfejlesztési és különösen a parkolási koncepciót. Ez igaz a főváros egészére is, hiszen a parkolásban sosem volt még átgondolt, egységes rendszer. Ezt előbb-utóbb rendezni kell, mindenkinek ez az érdeke.
– Tarlós István elsőként önt nevezte meg az október utáni időszak lehetséges főpolgármester-helyetteseként. Mi lesz, ha polgármesterré választják?
– Világos és egyértelmű: a XIII. kerületért kívánok dolgozni. Tarlós Istvánnal való kiváló együttműködésem garancia arra, hogy polgármesterré választásom esetén az itt élők is részesei lehetnek a budapesti sikernek. A kerület és Budapest jövője egybefonódik.