Visszakapaszkodás a szakadék széléről

Országos példa lett a munka + tanulás program.

2014. 10. 07. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Fidesz–KDNP-s polgármesterként négy éve került Ózd élére, korábban nyolc évig az MSZP-s Benedek Mihály irányította a várost. A ciklus kezdetén 827 milliós működési hiányt örököltek. Helyre tudták állítani a pénzügyi egyensúlyt?
– A rossz gazdálkodás miatt az előző ciklusban hitelt vett fel a város, amivel nekünk kellett megbirkóznunk. Az önkormányzat 2007-ben kibocsátott továbbá egy kötvényt is, amely tavalyi értéken 4,7 milliárd forint terhet jelentett. Mi magunkon kezdtük a spórolást, szervezeti átalakításokat hajtottunk végre, csökkent a képviselők száma. Spóroltunk azzal is, hogy a korábbi három alpolgármester helyett csak egyet választottunk, és csökkentettük a bizottsági pozíciókért járó díjak összegét is, ezek a változások évente több mint százmillió forint megtakarítást hoztak. Átszerveztük a cégeink működését is, és igyekeztünk jobban kihasználni a pályázati lehetőségeket.

– Az állami adósságátvállalás sem jött rosszul.
– A segítség újra reményt adott a városnak, hiszen a kötvénykibocsátás miatti adósságszolgálat, ami idén kezdődött volna el, körülbelül 500 millió forintnyi terhet jelentett volna. Ám mivel ezt az adósságot az állam átvállalta, most olyan saját fejlesztéseket is el tudunk indítani, amelyekre eddig nem volt forrásunk.

– A takarékossági program egyik elemeként tavaly úgy határoztak, hogy huszonhét közkutat elzárnak, hatvanegynek pedig korlátozzák a kapacitását, amiből országos botrány lett. Hogyan látja az eseményeket egy év után?
– A közkút köré szőtt politikai indíttatású botrány több szempontból is felszínes értelmezésekből fakadt. Egyesek úgy tálalták az ügyet, mintha elzártuk volna a közkutakat, pedig csak arról volt szó, hogy a párhuzamosságokat szüntetjük meg, vagy olyan helyen intézkedünk, ahol nulla vagy egy ellátásra kötelezett ingatlan van. Ezzel alig több mint egymillió forintot takarítottunk volna meg, ellenben megakadályoztuk volna a pazarlást. Sok helyen ugyanis a közkútról locsoltak slaggal, és medencéket töltöttek meg az ingyen vízzel. Ez pedig sokak szemét szúrta, mert míg a többségnek fizetnie kell a szolgáltatásért, mások pocsékolhatják a közkutak vizét.

– Annak idején azt nyilatkozta, ha azt kérik, hogy végleg és teljes mértékben vonják vissza a döntést, azzal politikai hullává teszik, és elveszti a szavazói nagy részét. Aztán vissza kellett vonni a döntést, akkor ön most politikai hulla?
– Nem, mivel később változott az ügy megítélése. Idővel a Belügyminisztérium is megértette, hogy mi volt a célunk az intézkedéssel, és hogy mindent engedélyek birtokában tettünk. Amikor az ön által idézett nyilatkozatot tettem, még nem volt elég információm. Nem hittem benne, hogy mindenki képes lesz objektív képet alkotni az esetről.

– Akkor nem vesztette el a szavazói nagy részét sem?
– Nem, még előnyöm is származott az ügyből, még külföldről is felhívtak, és gratuláltak, hogy felléptünk a pazarlás ellen.

– Elültek az etnikai feszültségek?
– Igen, de valós etnikai feszültség soha nem volt. Csak politikailag gerjesztett hecckampány folyt, ami teljesen lecsengett. Hamarosan befejeződik az ózdi ivóvízhálózat korszerűsítése, új csővezetékeket fektetünk le, és a régieket is cseréljük, ami az egész városban javítja az ivóvízellátást.

– A tetemes működési hiány mellett mivel kellett még megküzdeniük?
– Rosszul működött a pályázati rendszer, a programokat nem kellő körültekintéssel készítették elő, amit később a kivitelezéskor kellett korrigálni. A 4,3 milliárd forintos csatorna- és szennyvízberuházásnál is gondok adódtak, a fejlesztés elhúzódott, és az önerőt is bizonytalanul tervezték meg. Emiatt a lakossági hozzájárulás drasztikusan megnövekedett volna, ha nem lépünk közbe.

– Több eljárás is folyt az önkormányzat előző ciklusbeli gazdálkodásával kapcsolatban. Mi lett ezek sorsa?
– A tucatnyi ügyben indult eljárásokat részben elévülés, részben bűncselekmények hiánya miatt lezárták, felelősségre vonás nem történt. Annyi eredményük azonban mégis volt a feljelentéseknek, hogy az érintett szerződések megszűntek.

– A ciklus kezdetén jelezte, hogy több területen, így a foglalkoztatás terén is súlyos lemaradással küszködik a város. Mit értek el a munkahelyteremtésben?
– Sikerült előre lépnünk, sokat köszönhettünk annak, hogy kiszélesedett a közfoglalkoztatás, és abban ma már értékteremtő munkát is el tudunk végeztetni. Ráadásul fontos képzések is kapcsolódnak a programhoz, ami szükséges a hatékony munkavégzéshez. Ezeknek köszönhetően tavaly csak az oktatási intézményekben hatvannégymillió forint értékű felújítást végeztünk el, ami az önkormányzatnak ötmillió forintjába került. Emellett a város részt vesz a szociális földprogramban. Nálunk van az ország legnagyobb egybefüggő energianövény-ültetvénye, száz hektáron több mint egymillió tövet ültettünk el. A tervek szerint évente ötezer-ötszáz tonna bioaprítékot tudunk majd letermelni a területről, amit a távfűtésnél használunk fel. Ezzel az éves gázfelhasználásunk csaknem harminc százalékát meg tudjuk majd takarítani. Emellett a helyi vállalkozásokkal is rendeztük a kapcsolatainkat. Ennek eredményeként az ózdi társaságok, amelyek ebben a ciklusban már sikeresen szerepelnek a helyi közbeszerzési eljárásokon is, körülbelül ezer munkahelyet hoztak létre.

– Voltak gondok a közbiztonsággal is.
– Igen, de önmagunkban kevesek lettünk volna a problémák megoldásához. Sokat köszönhetünk a Belügyminisztériumnak, mert a rendőrséget alaposan megerősítették, amely így hatékonyabban fel tud lépni a bűnözők ellen. Emellett fejlesztettük a térfigyelő- kamera-rendszert, megerősítettük a közterület-felügyeletet, és a közfoglalkoztatásban városőrséget hoztunk létre. Sokat léptünk előre, de dolgoznunk kell tovább.

– Komoly előrelépést ígért a romákkal való kapcsolattartásban is.
– Ez valóban így van, de itt már vegyes a kép. A számtalan probléma ellenére a társadalmi békét fenntartottuk, és az előző ciklussal ellentétben semmilyen nagyobb etnikai indíttatású atrocitás nem volt a városban. A helyi roma nemzetiségi önkormányzattal jó az együttműködés, példaként említeném a romák foglalkoztatásba és felnőttképzésbe való szélesebb körű bevonását. Országos példává vált a munka + tanulás programunk.

– Melyek a legfontosabb tervei a következő ciklusra?
– A legfontosabb feladat a munkanélküliség további csökkentése, a lakosság közbiztonságérzetének további javítása és Ózd jó hírének helyreállítása. Ennek egyik legfontosabb eleme a város elérhetőségének javítása, közúton és vasúton egyaránt. Tudomásom szerint a következő ciklusban Ózd és térségének vonatkozásában a kormánynak is ez az egyik legfontosabb célkitűzése, hiszen az útépítéseket a befektetések követik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.