Zalaegerszeg történelmi lehetőség előtt

Céljaink megvalósításához erős helyi gazdaság kell – mondja Balaicz Zoltán, a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltje.

2014. 10. 07. 20:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az országgyűlési kampányban Gyutai Csaba, Zalaegerszeg Fidesz–KDNP-s polgármestere lapunknak úgy nyilatkozott, hogy ősztől folytatná a megkezdett munkát. Ehhez képest októberben ön lesz a kormánypártok polgármesterjelöltje a zalai megyeszékhelyen. Feloldaná az ellentmondást?
– A Fideszben 2002 óta politizálok, 2005-től pedig folyamatosan kampányfőnöki teendőket láttam el Zalaegerszegen, kilenc év alatt kilenc választáson és népszavazáson dolgoztam. Közel egy évtized alatt szorosan együttműködtem a tagsággal, a szimpatizánsokkal és a Fidesz mögött levő segítőkkel, és ez a kapcsolat 2010 után, alpolgármesterségem alatt tovább erősödött. Ennek eredményeként az elmúlt hónapokban, a döntés előtt a tagság, a segítők és a helyi közélet szereplői közül sokan kerestek meg azzal, hogy vállaljam el a jelöltséget, és nézzük meg, mit szeretnének a helyiek. Ennyi megkeresésre nem mondhattam nemet. Megpróbáltam, a tagság döntő többsége pedig rám szavazott, és végül a döntést a Fidesz országos választmánya is egyhangúlag jóváhagyta. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy Gyutai Csaba polgármester az elmúlt másfél-két évtizedben nagyon sokat dolgozott a városért és a Fideszért, és a munkájára a jövőben is számítok.

– Sajtóhírek szerint a helyi tagság 83 százaléka az ön jelölésére szavazott. Ennyire rosszul mentek a város dolgai?
– Erről szó sincs.

– Akkor minek köszönheti az elsöprő támogatást?
– Úgy gondolom, annak, hogy a tagság és a szimpatizánsaink szerint egy megfiatalodó, dinamikus vezetéssel még jobban fejlődhet a város.

– Közel négy évig alpolgármesterként dolgozott Gyutai Csaba mellett. Mi az, amit továbbvinne, és mit csinálna másképpen?
– Mivel 1994 óta Zalaegerszegen folyamatosan fideszes vezetés van, a legfőbb irányok jellemzően változatlanok. Egy dolog azonban biztos, a 2008-as válság Zalaegerszegen is megmutatta, hogy törékeny a város gazdasága. Az elmúlt években sokat tettünk azért, hogy helyzetbe hozzuk a helyi kis- és közepes vállalkozásokat, és megélénküljön a gazdaság, ezt egy határozott kormányzati lobbi mellett mindenképpen folytatni kell. Ezt erősítheti, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós fejlesztési ciklusban olyan új lehetőségek nyílnak, amelyek összhangban lesznek a város új gazdaságpolitikájával. A források hatvan százalékát ugyanis gazdaságfejlesztésre, vállalkozásélénkítésre, valamint munkahelyek megtartására és teremtésére lehet elkölteni. A városban számításaink szerint 10,5 milliárd forintot tudunk majd felhasználni ezekre a célokra.

– Mire kívánja fektetni a hangsúlyt a gazdaságfejlesztésnél?
– Nekünk arra kell koncentrálni, miként tudunk egy patrióta gazdaságot megvalósítani. Meg kell néznünk, hogy pontosan milyen erőforrásaink vannak. Egy teljes állapotfelmérést kell elvégezni, hogy megtudjuk, milyen munkaerő áll rendelkezésre, milyen a nők és férfiak aránya, és milyen képesítéssel bírnak az emberek. Tudnunk kell, hogy mennyien vannak állás nélkül, és közülük hány embert lehet munkára fogni. S ha ez megvan, akkor az önkormányzat is meg tudja mondani, miként tudja segíteni a helyi kis- és közepes vállalkozásokat, és hogyan tudja elősegíteni új munkahelyek létesítését. Terveink között szerepel egy mechatronikai és gépipari, továbbá egy logisztikai kiválósági park létesítése, utóbbi közös programunk Zalaszentivánnal. Emellett szeretnénk ráhatni a szakképzésre, hogy olyan szakemberek kerüljenek ki az iskolákból, akikre a helyi vállalkozásoknak szükségük van.

– Megelégszik a gazdaság élénkítésével a következő ciklusban?
– Mindenképpen meg kell erősíteni Zalaegerszeg régiós szerepét, és javítani kell a közlekedés helyzetén is. Az minden gazdasági befektetésnél és vállalkozásélénkítő programnál probléma lehet, hogy a település nehezen megközelíthető, és nem vezet hozzánk autópálya. Éppen ezért új megegyezésre van szükség Nagykanizsával, félre kell tenni a múltbeli, történelmi okokra visszavezethető sérelmeket. Fel kell ismerni, hogy a két város együtt alkot egy olyan 110 ezres magot, amely fel tudja venni a versenyt más településekkel, megyeszékhelyekkel. Ehhez elengedhetetlen a két város közötti közlekedés javítása, Nagykanizsa, Zalaegerszeg és Vasvár között mielőbb szükség lenne legalább egy kétszer két sávos gyorsforgalmi út megépítésére.

– Van ennek a fejlesztésnek realitása?
– A tervek már régóta készen vannak, és abban bízom, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós ciklusban elindulhat az építkezés is. Ennek különösen akkor van realitása, ha az érintett városok és a megye vezetése végre közösen tudnak lobbizni a fejlesztésért. Történelmi lehetőség előtt állunk.

– A turizmus terén is egymásra vannak utalva.
– Teljes mértékben. Azt gondoljuk, hogy Zalaegerszegen eddig egy kicsit egyoldalú volt az az idegenforgalmi kínálat, amelyet az Aquacity nyújtott. Ha azt szeretnénk, hogy a gyermekes családok vagy a fiatalok és az idősebbek ne csak egy-két napra jöjjenek a városba, hanem akár egy hetet is itt töltsenek, ami az ágazat minden szereplőjének jó, akkor az Aquacity erős szerepének megőrzése mellett jobban kell támaszkodnunk a környező turisztikai látványosságokra, a megye további értékeire is. Ha ez sikerül, akkor a turisták nagyobb figyelmet fordítanak majd Zalaegerszegre, illetve a többi kínálatra is. Ennek bővítése céljából szeretnénk a szabadtéri skanzenünket élő falumúzeummá fejleszteni, ami kuriózuma lehetne a városnak. Emellett az Alsóerdőben egy komplett szabadidős, turisztikai és rekreációs központot kívánunk kialakítani kalandparkkal, sportpályákkal, ami szintén az idegenforgalom élénkítését szolgálhatná.

– Megvannak ehhez a források?
– Bár a turisztikai fejlesztések nagyon fontosak, de ezek megvalósításához erős gazdaság kell. Enélkül nem tudunk előbbre lépni. A folyamatban levő tárgyalások alapján azonban úgy látom, hogy a korábban veszteségeket elkönyvelő Flextronics és több más cég is tud újabb munkahelyeket teremteni, amelyek az önkormányzat hathatós támogatásával megteremthetik a turisztikai beruházások alapját.

– Zalaegerszeg korábban a sportéletére is büszke lehetett, ami viszont manapság gyenge lábakon áll. Mit kívánnak tenni a helyzet javítása érdekében?
– A város már eddig is sokat áldozott a sportra, ennek elismeréseként lettünk 1996-ban a Nemzet Sportvárosa. Az is biztos, hogy a ZTE, amely marketingszempontból is nagyon fontos a városnak, nem a régi fényében tündököl, pedig szinte az egész ország emlékszik rá, hogy 2002-ben friss bajnokként hazai pályán még a Manchester Unitedot is megvertük. Az utóbbi hónapokban a város nagyon sokat tett azért, hogy stabilizálja a ZTE helyzetét. Sikerült egy befektetőt is a csapat mellé állítani, aki a várossal együttműködve fejleszti a klubot. Ennek eredményeként a ZTE FC, elsősorban a zalai fiatalokra építve, visszakerülhet végre a hazai élvonalba. A kosarasoknál pedig a pályázati pénzek segítségével szeretnénk javítani a csapat helyzetén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.