Súlyos bőrgyulladást, csalánkiütéseket is okozhatnak a szappanokban, samponokban, dezodorokban, mosó- és mosogatószerekben, öblítőkben, vécépapírokban, papír zsebkendőkben és törlőkendőkben lévő illatanyagok – figyelmeztet a Tudatos Vásárlók Egyesületének felmérése. Az allergén illatanyagok kiszűrését nem mindig tudja elvégezni a fogyasztó a kozmetikai termékek és tisztítószerek esetében, mert sok esetben nem tájékoztatnak ezekről a csomagolásokon. A zöldszervezet tájékoztatása szerint a termékek csomagolásán a számos módon bizonyított allergén illatanyagok nevét kell keresni: ilyenek az amyl cinnamal, az amylcinnamyl alcohol, a benzyl alcohol, a benzyl salicylate, a cinnamyl alcohol, a cinnamal, a citral, a coumarin, az eugenol, a geraniol, az isoeugenol és a meglehetősen bonyolult nevű hydroxycitronellal, valamint hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde.
Az allergén illatanyagok kizárása az életünkből azért is fontos lehet, mert ha egy érzékeny ember bőre ilyennel érintkezik, kontakt allergiás bőrgyulladás alakulhat ki. A kontakt allergiás bőrgyulladás tünetei az allergén illatanyagok bőrre kerülése esetén újra és újra megjelenhetnek. A kontakt allergiás bőrgyulladás kialakulása két fő fázisban történik. A szervezet először találkozva az allergénnel érzékenyítődik (szenzibilizálódás), majd ismételt kitettség esetén az immunreakció hatására létrejöhet a bőr gyulladása. A tünetek legtöbbször az arcon és a kézen figyelhetők meg.
A parfümökben és kozmetikumokban használt illatanyagok a kontakt allergiás bőrgyulladás mellett bőrirritációt, csalánkiütést, hiperpigmentációt (sötétebb foltok a bőrön, jellemzően az arcon és a nyakon) vagy fényérzékenységet is okozhatnak. Egyes illatanyagok nagyobb mennyiségének a bőrre kerülése esetén irritáció alakul ki. Az illatanyagok dózisfüggő csalánkiütést is kiválthatnak.
A TVE tanulmánya szerint az illatanyagok illékony vegyületek, ezért a bőr mellett a szemet és a légzési szervrendszert is károsíthatják. Becslések szerint ezek a tünetek a lakosság két–négy százalékát érintik. A légutak irritációja mellett az illatanyagok az asztmás tüneteket is súlyosbíthatják – közölték a környezetvédők.
A zöldek többek között azt szorgalmazzák, hogy a döntéshozók tiltsák be az allergén hatású vegyületek felhasználását, határozzák meg az allergén összetevők maximális koncentrációját a termékekben, és rendeljék el azok feltüntetését a címkéken.