Több ügyről faggatták a képviselők Orbán Viktort

Az ügynökvád mellett terítékre kerültek a hortobágyi földpályázatok és a brókerügyek is.

MNO
2015. 03. 30. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükség lenne egy olyan modern kincstári rendszerre, amely megfelelő hátteret biztosítana a költségvetési pénzekkel gazdálkodó szervezeteknek, így azoknak nem kellene bankoknál vagy brókercégeknél parkoltatniuk a közpénzt – derül ki abból a válaszból, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök adott Tóth Bertalan kérdésére. A szocialista politikus egyebek mellett azt szerette volna tudni, volt-e konkrét információja arról, hogy a minisztériumok közpénzt tartottak brókercégeknél, „vagy csak a megérzésére hagyatkozott”.

„Egyszer s mindenkorra legyen világos: a költségvetésből kiutalt pénzeket nem lehet sem bankokban, sem pedig befektetési alapokban parkoltatni, hanem egy ellenőrzött csatornán keresztül kell átláthatóan gazdálkodni velük” – fogalmazta meg Orbán az általa kívánatosnak tartott célt. Miután kiderült – folytatta, utalva a Buda-Cash-ügy helyhatósági károsultjaira –, hogy számos önkormányzat esetében nem ez a helyzet, azonnal felmerült a kérdés: és mi van a központi közigazgatással? A kormányfő ekkor rendelte el, hogy minden minisztériumnak át kell néznie, van-e pénzügyi kapcsolata brókercégekkel, állomásoztat-e náluk közpénzt, és ha igen, azonnal vonja ki onnan.

Ha minden igaz, a minisztériumokban zajló, erre vonatkozó adatgyűjtések szerda estére, csütörtök reggelre véget érnek, így csütörtökön lehet majd tájékoztatni a közvéleményt arról, mely háttérintézmények hogyan érintettek az ügyben, és hogy megvan-e a pénz – fejtette ki Orbán Viktor.

A jobbikos Hegedűs Lórántné ugyancsak a brókerbotrányok miatt, a károsultak kártalanítása ügyében fordult a kormányfőhöz. Hiányolta egyebek mellett az önkormányzatok kártalanítását, tájékoztatását. Neki a miniszterelnök azt felelte, hogy a kabinet időben intézkedett, az állami közpénzeket igyekezett biztonságba helyezni. Orbán Viktor kifejtette, hogy a Buda-Cash ügyében a betétesek 96,5 százalékát kártalanították 30 millió forint erejéig. A Quaestor-ügyben ő is szorgalmazta, hogy a Befektető-védelmi Alap 6 millió forintig kártalanítsa az ügyfeleket, ami 22 ezer kisbefektető teljes kártalanítását jelentené. A fennmaradó 9500 embert a Fidesz által javasolt vagyonalapból kártalanítják majd – jegyezte meg. Hozzátette, az önkormányzatokat sem hagyták az út szélén.

A Jobbik emellett ismét faggatta az ügynökvádról Orbán Viktort. Mirkóczki Ádám konkrétan azt a kérdést tette fel neki, hogy a sorkatonaság alatt együttműködött-e bármilyen szinten a III/IV-es csoportfőnökséggel. A miniszterelnök reagálásában azt mondta, azért utasítja vissza még a kérdést is, mert abszurdnak, nevetségesnek és valótlannak tartja. „Soha senkivel egyetlenegy magyar állampolgár rovására sem működtem együtt, sem fiatal koromban, sem miniszterelnökként” – jelentette ki.

Orbán Viktor megerősítette egyúttal, hogy a Fidesz álláspontja változatlan az ügynöklisták, -jelentések ügyében. „Mi a nyilvánosság hívei vagyunk. Az a kérdés, kinek adjuk meg a nyilvánosságra hozás jogát. A mi álláspontunk az, hogy minden egyes sértettnek – akit megfigyeltek, akiről dokumentumot készítettek, és azon mindenfajta adatok szerepelnek – meg kell adni a teljes jogot ahhoz, hogy az ügyet nyilvánosságra hozza, ha úgy gondolja” – fejtette ki.

Az MSZP-s Harangozó Gábor a miniszterelnököt a hortobágyi földpályázatokról kérdezte, amelyekben szerinte „szégyenteljes mutyi” történt. Válaszában Orbán Viktor megismételte, hogy az ügyben lezárult a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálata, és azokat az értékelési szempontokat, amelyeket a Kehi nem talált kellően alaposnak, a szakminisztérium módosította. A Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságának most az a feladata, hogy azon pályázók esetében – ez 14 birtoktestet érint –, akik a pályázati feltételeknek nem felelnek meg, felmondja a szerződést, és újrapályáztassa a birtoktestet.

A kormányfő azt is elmondta, hogy míg a szocialisták idején az általuk „kivételezett zöldbárók bérelhették az állami földeket”, addig ma az állami földek 75 százaléka őstermelők, egyéni mezőgazdasági vállalkozók és családi gazdálkodók bérletében van. A szocialisták kormányzatához képest megtízszereződött az állami földet bérlők száma – tette hozzá.

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője azt a kérdést tette fel a miniszterelnöknek, hogy ki kormányzott 2010 és 2014 között. Felvetését azzal indokolta, hogy „a sajtó szerint 2011–2012-ben a kormányzati pozíciókban 25 olyan ember volt, aki a Simicska–Nyerges-tengelyhez kötődött, ezek közül az emberek közül már csak hárman vannak pozícióban”.

„Először is érdekelne, ki az a három” – kezdte válaszát Orbán Viktor. Szerinte inkább azt kell feleleveníteni, ki nem kormányzott 2010-től Magyarországon. Nem kormányzott a Nemzetközi Valutaalap, Washington, Moszkva, nem kormányoztak az eurobürokraták, a multik, az oligarchák, és nem kormányzott sem Gyurcsány Ferenc, sem Bajnai Gordon – sorolta. A választók a Fideszt és a KDNP-t hatalmazták fel a kormányzásra, a pártok a munkát elvégezték, tavaly pedig a választók ezt értékelték, tette hozzá. Azt is mondta, hogy a Fidesz–KDNP kormányzása alatt nem lehetnek és nincsenek is személyes vonatkozások a kormányzati munkában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.