Megdöbbent a MOB a szocialisták viselkedésén

Gyárfás Tamás, az Olimpiai Védnöki Testület tagja is meglepődött, és sajnálja a döntést.

MTI
2015. 07. 01. 7:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Siklós Erik, a MOB marketing- és kommunikációs igazgatója azt mondta az MTI-nek, hogy tavaly decemberben és idén januárban, amikor először megfogalmazódott a budapesti olimpia gondolata, az összes parlamenti párt támogatta az ügyet, majd májusban, a Társadalmi párbeszéd az olimpiáért elnevezésű program budapesti nyitórendezvényén Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke, valamint Horváth Csaba, a párt fővárosi képviselője nemcsak jelenlétével, hanem a témában adott nyilatkozataival is az olimpiai pályázat mellé állt. A budapesti MSZP-sek mellett Botka László, Szeged polgármestere, a párt választmányi elnöke is kiállt az olimpiarendezés mellett.

„Ezután a Fővárosi Közgyűlés múlt keddi ülésén az összes parlamenti frakcióval rendelkező párt, így az MSZP valamennyi képviselője, a Jobbik, a KDNP és a Fidesz egységesen az olimpiarendezés mellett foglalt állást, sőt a Borkai Zsolt MOB-elnökkel a MOB székházában tartott egyeztetésen Tóbiás József, az MSZP elnöke is nyitottan és pozitívan foglalt állást” – jelentette ki Siklós Erik, és hozzátette, hogy az előzmények után váratlannak és érthetetlennek tartják a szocialisták mostani döntését.

„Ezzel együtt a MOB bízik abban, hogy a budapesti olimpia, ahogyan eddig, úgy a továbbiakban is a pártpolitikától mentes, független, nem megosztó, hanem a nemzetet összekovácsoló ügy lesz” – zárta nyilatkozatát a Magyar Olimpiai Bizottság marketing- és kommunikációs igazgatója.

Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöke az MTI-nek azt mondta, sajnálja, hogy az MSZP-frakció nem támogatja az olimpiai pályázatot, és jelezte, nem tudja, mi motiválta a pártot a fordulatban. Hozzátette, hogy meglepődött, mert nem sokkal korábban úgy értesült, hogy a párt is egyetért a pályázati szándékkal.

„A Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése egységesen foglalt állást az olimpiai pályázat mellett, de ez alighanem természetes, hiszen a MOB-tagok egységesen a sport szerelmesei. A MOB közgyűlésén is elmondtam, szerintem az olimpiai pályázatnak nincs vesztese, csak győztese” – nyomatékosította a MÚSZ elnöke, hozzátéve, hogy ha sikertelen lesz a 2024-es pályázat, azt sem szabad kudarcként megélni, hiszen lehet próbálkozni legközelebb. „Ha Magyarország akkor sem jár sikerrel, talán 2032-ben menni fog. Sportolóinknak, sportvezetőinknek a hazai olimpia a nagy álma, már csak azért is, mert Magyarország az eddig elért eredményei alapján ezt megérdemli. Az összesített éremtáblázaton mi vagyunk az egyetlenek az első tíz helyezett közül, akik még nem rendeztek ötkarikás játékokat.”

Gyárfás Tamás kitért rá, hogy többek között Oszkó Péter, a Bajnai-kormány pénzügyminisztere is – gazdasági szakemberként – alátámasztotta már a budapesti olimpia megrendezésének lehetőségét, s a Pricewaterhouse Coopers nemzetközi tanácsadó vállalat megvalósíthatósági tanulmánya is hitelesnek mutatta be Magyarország alkalmasságát.

„A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elfogadott Agenda 2020 reformprogram éppen azokat az országokat támogatja, azokat kívánja segíteni, amelyek nem tartoznak a gazdasági nagyhatalmak közé” – jelentette ki a MÚSZ elnöke.

A Budapesti Olimpia Mozgalom (BOM) közleményében emlékeztetett rá, hogy az olimpia az egyetlen esemény, amely százhúsz éve „folyamatosan öröm és büszkeség forrása” Magyarországnak, s amely képes volt mindig egyesíteni a sok szempontból megosztott országot.

„A 2024-es olimpia nagy lehetőség arra, hogy az EU-ba való belépésünket követően egy új nemzetgazdasági célt kijelölve az országunk előtt a következő húsz évre rendbe tegyük a dolgainkat – áll a közleményben. – A BOM ehhez azt kéri a kormányoldaltól, hogy vonja be az ellenzéket ebbe a vállalkozásba, hogy mindenki felelősséget vállalhasson. Az ellenzéki oldalon ülő országgyűlési képviselőktől pedig azt kérjük, hogy kövessék a MOB, valamint a Fővárosi Önkormányzat közgyűléseinek a példáját, támogassák munkájukkal és szavazatukkal, hogy Budapest 2024-es olimpiai pályázatát az egész ország a magáénak érezze.”

Az Országgyűlés jövő hétfőn dönthet a 2024-es olimpia és paralimpia budapesti megrendezésére vonatkozó pályázati szándék támogatásáról szóló határozati javaslatról.

A MSZP budapesti elnöke „ahogyan az olimpia elvakult hívőivel, úgy az olimpiát zsigerből elutasítókkal” sem ért egyet. Szerinte problémát jelent, hogy nem eléggé ismert „a gazdaságos olimpia” koncepciója.

Az olimpia ügyét támogató Kunhalmi Ágnes szerdán elmondta, hogy valóban kért felmentést a frakciótól az olimpia megrendezésével kapcsolatos országgyűlési határozati javaslat hétfői szavazása miatt, arról azonban nem kívánt nyilatkozni, hogy – a frakció többségi álláspontjával ellentétben – igennel fog voksolni, tartózkodik vagy nem vesz részt a szavazáson.

Korábban a budapesti MSZP-sek mellett Botka László, Szeged polgármestere, a párt választmányi elnöke is kiállt az olimpia rendezése mellett, a Fővárosi Közgyűlés pedig szocialista szavazatokkal döntött a budapesti olimpiarendezés támogatásáról.

A hétfői szavazással kapcsolatos felmentés az MTI információi szerint arról szól, hogy a voksoláskor tartózkodhasson a képviselő vagy ne vegyen részt a szavazáson.

Az MTI úgy tudja, hogy Kunhalmi Ágneshez hasonlóan felmentést kapott a miskolci Varga László és a szegedi Szabó Sándor is. Az MSZP elnök-frakcióvezetője, Tóbiás József erről szerdán azt közölte, hogy tudomása szerint három képviselő is felmentést kért a szavazás alól, és meg is kapta, vagyis nem kell a nem gombot megnyomniuk.

A szocialista párt elnök-frakcióvezetője megérti az érintett polgármesterek támogató álláspontját a 2024-es budapesti olimpia ügyében, de parlamenti frakciójuk „egész Magyarországért érzi magát felelősnek”, ezért nem támogatja.

Tóbiás József szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: nem változott pártja álláspontja az olimpia rendezése ügyében, a frakció hétfőn úgy döntött, nem támogatja. Kifejtette: érzik, hogy a magyar sporttársadalom támogatja az ügyet, illetve azok a települések is, amelyeket valamilyen beruházás révén érintené az olimpia. Az MSZP országos szervezete és frakciója viszont Magyarország egészéért érzi magát felelősnek, és sokkal fontosabban tartja a jövedelemkülönbségek csökkentését, valamint a rossz helyzetben lévő egészségügy és az oktatás helyzetének javítását – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.