Nincs járványveszély a menekülthullám miatt

Az egészségügyi áteresztő ponton lényegében háziorvosi szintű ellátás történik.

Gidró–Kuslits
2015. 07. 03. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szegedi határrendészeti kirendeltségen tavaly ősszel adtak át egy úgynevezett egészségügyi áteresztő pontot, itt vizsgálják meg először a migránsokat. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság lapunknak megküldött tájékoztatása szerint itt a nap huszonnégy órájában összesen hat orvos és négy felcser dolgozik. Az orvosok között végzett háziorvosok és igazságügyi szakértők vannak, illetve ugyanezen szakmák rezidensei is dolgoznak. Ez a létszám a közeljövőben várhatóan bővülni fog, illetve a rendőrség együttműködik a Magyar Vöröskereszt Csongrád megyei szervezetével is.

Az orvosi ellátással kapcsolatos kérdésünkre azt a tájékoztatást kaptuk a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságtól, hogy az egészségügyi áteresztő ponton lényegében háziorvosi szintű ellátás történik. A szakemberek itt minden olyan betegséget és sérülést ellátnak, amely nem igényel kórházi kezelést. Amennyiben olyan problémára bukkannak, amelyet nem tudnak kezelni, úgy a migránst egészségügyi intézménybe szállítják. Az áteresztő pont fontos feladata a fertőző betegségek kiszűrése, amelyhez megfelelő felszereléssel és elkülönítőhelyiséggel rendelkezik a rendőrség. A Magyar Honvédségtől emellett kaptak egy fürdőkonténert, amelynek bejárati részénél a fertőzésgyanús menekült levetkőzik, majd a zuhanyzóban fertőtlenítő fürdetésen esik át.

A migráns levetett ruháját veszélyes hulladékként kezelik és megsemmisítik, a határsértő a kezelés után új öltözetet kap. A fürdetőkonténerből kikerülő szennyvizet többször tisztítják és fertőtlenítik. Amire viszont nem terjed ki az egészségügyi áteresztő pont hatásköre: nem vizsgálják, hogy az idekerülő migránsok megkapták-e a hazánkban kötelező védőoltásokat, és nem is adják be nekik ezeket a vakcinákat. A menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvényben az áll, hogy az elismerést kérő betegség esetén az egészségügyi szolgáltatások közül térítésmentesen jogosult az életkorához kötött kötelező védőoltásra is. A kormányrendelet arra is kitér, hogy a kötelező védőoltások költségét a menekültügyi hatóság az egészségügyi szolgáltatónak megtéríti. Kerestük a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Menekültügyi Igazgatóságát, hogy felvilágosítást kapjunk arról, milyen forrásból történik a finanszírozás, és jelenleg pontosan kik és milyen ellátásban részesülnek a határ körzetében, mikor kapják meg a hazánkban kötelezőnek számító oltásokat, de kérdéseinkre egyelőre nem tudtak pontos tájékoztatást adni.

Forrásaink szerint azonban biztosan állítható, Magyarországon jelenleg nincs járványveszély az illegális bevándorlók tömegeinek megjelenése miatt. Bár Jakab Zsuzsanna, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodája magyar igazgatójának a magyar sajtóban megjelent korábbi kijelentése ezt sugallta, valójában nem csupán Magyarországról, hanem egy jóval nagyobb, egészen Oroszországig terjedő területről beszélt – tudtuk meg. Az is kiderült, távolról sem fenyegeti hazánkat a hírekben megjelent járványos gyermekbénulás, erről Muzsay Géza, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének alelnöke beszélt lapunknak. Csak akkor jelenhetnének meg súlyos fertőző kórok, ha jelentősen csökkenne az átoltottság, ám ennél a betegségnél ennek kicsi a valószínűsége.

Muzsay Géza az oltási fegyelemre is felhívta a figyelmet. Mint mondta, a szülőknek minden esetben érdemes beadatni a vakcinákat gyermekeiknek. A fenyegető járványokkal kapcsolatban a doktor megjegyezte, ahhoz, hogy védve legyen a lakosság, igénybe kell venni az elérhető védőoltásokat, mert bár ennek kicsi a valószínűsége, külföldről többféle betegséget is behozhatnak hazánkba. Az Országos Epidemológiai Központ éves járványügyi jelentéséből kiderül: hazánkban az egyik legjobb a védőoltási rendszer Európában, ugyanis kilencvenkilenc százalékos az átoltottság, ami Magyarországon kívül csupán Csehországra és Szlovéniára jellemző. Ennek azután az a következménye, hogy a magyar lakosságot nem fenyegeti súlyosabb veszély, mivel az úgynevezett nyájimmunitás miatt biztonságban vannak azok is, akik még nem kapták meg oltásaikat. Erre kiváló példa a néhány éve Romániában és Ukrajnában kitört kanyarójárvány, amely épp a magas átoltottság miatt nem okozott problémát hazánkban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.