Parád a csőd szélén

Negyvenmillió forintot vett fel jogtalanul az önkormányzat.

Horváth Csaba László
2015. 07. 04. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még egy-két hónapig tarthatnak ki a kétezer fős Parád község anyagi tartalékai. Ha addig nem sikerül elfogadni a település tavalyi zárszámadását és költségvetési módosítását, akár csődbe is mehetnek. Erről a település alpolgármestere és az önkormányzat pénzügyi bizottságának elnöke beszélt lapunknak. Utóbbi, Szakács Zalán elmondta, a helyi általános iskola finanszírozásával van probléma, ugyanis a Magyar Államkincstár (MÁK) 57 millió forint visszafizetésére kötelezte az intézmény korábbi fenntartóját, az önkormányzatot. A kincstár 2013-ban tartott vizsgálatot, de a feltárt szabálytalanságok miatt a korábbi évekre is kiterjesztették az ellenőrzést.

Ennek során megállapították, hogy több mint 40 millió forint állami normatívát vett fel jogtalanul az önkormányzat, s az ehhez hozzáadódó kamatokkal együtt 57 millió forintot kellett visszafizetnie a településnek. Elmondta, erre képviselő-testületi döntés nélkül került sor 2014-ben. Hozzátette, azt sem tudni pontosan, miből fizették ki ezt a hatalmas összeget, s milyen forrásokat csoportosítottak át. Márpedig ezt szeretné látni a képviselő-testület. Ahhoz ugyanis, hogy 2015-ben is megkapja a település a működéshez szükséges állami támogatást, el kell fogadni a tavalyi zárszámadást, illetve a költségvetés módosítását. A képviselők viszont eddig két alkalommal már megtagadták ezt. Ráadásul Szakács szerint eltökéltek abban, hogy addig nem is szavazzák meg, amíg nem tisztázza a polgármester, milyen körülmények közt és milyen pénzből fizették vissza a jogtalanul felvett összegeket.

A pénzügyi bizottság vezetője közölte, a község kénytelen volt a lekötött betéteit felszabadítani, s most abból finanszírozzák a működést. Ez a pénz szerinte egy hónapig lehet még elég.

Az alpolgármester ennél optimistább volt, szerinte akár két hónapig is kitarthatnak a tartalékok. Nagy István kérdésünkre elmondta, jogos a képviselők igénye, ám a település működését nem lehet veszélyeztetni. Mint mondta, a jogtalanul felvett összegek ügyében feltehetően az önkormányzat és az iskola is felelős. Ennek kivizsgálására ideiglenes bizottságot alakítottak, amit ő vezet. Úgy tudjuk, a bizottság eddig nem tudta feltárni, mi történt, mivel eddig nem tudták meghallgatni az iskola képviselőit sem az ügyben. Ehhez ugyanis a jelenlegi, állami intézményfenntartó, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ hozzájárulása szükséges, ám a központ válasza csak a napokban érkezett meg a képviselők megkeresésére.

A hírek szerint Parád polgármestere a pénzek visszafizetését azzal indokolta, hogy túl sok támogatást adtak egyes diákoknak. Megkerestük a településvezetőt, akinél arról érdeklődtünk, miként jött össze (a kamatokkal együtt) csaknem 60 milliós visszafizetendő összeg, illetve hogy miből fizették ki azt. Mudriczki József annyit közölt: „ez nem telefontéma”, majd bontotta a vonalat. Ezután próbáltuk többször elérni az önkormányzatot, ám különös módon ekkor már nem voltak elérhetők. Kerestük az ügyben a Magyar Államkincstárt is, de lapzártánkig nem érkezett válasz a településen végzett ellenőrzésről feltett kérdéseinkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.