Az MSZP megelőzte a Jobbikot

Őrzi tavaly ősszel visszaerősödött táborát a Fidesz–KDNP.

MTI
2016. 01. 27. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség alapján reprezentatív, ezerfős mintán elvégzett telefonos felmérés eredményei azt mutatják, januárban a megkérdezettek 32 százaléka szimpatizált a kormánypártokkal, „ami statisztikai értelemben azonos a decemberi 34 százalékkal”; a kormánypártok támogatottsága továbbra is magasabb, mint az összes ellenzéki párté együttvéve.

A Jobbik az év első hónapjában sem tudott erősödni a tavaly év végi mélyponthoz képest, a párt támogatottsága jelenleg 10 százalék a teljes felnőtt népesség körében – írják, hozzátéve, a 11 százalékon álló MSZP a baloldali táboron belüli támogatottságát is növelni tudta az öt százalékon álló DK-val szemben. A baloldal egésze (MSZP, DK, Együtt, PM) ugyanakkor érdemben továbbra sem tudott erősödni. Az Együtt és a PM tábora 1-1 százalékos, míg az LMP-vel változatlanul a megkérdezettek 3 százaléka szimpatizál – áll a kutatás összegzésében.

A Nézőpont szerint a legvalószínűbb listás eredmény (potenciális szavazók) alapján a Fidesz–KDNP 44, a Jobbik 23, az MSZP 15, a DK 7, az LMP 5, az Együtt 2, a PM pedig 1 százalékon áll.

Őrzi, sőt kismértékben még növelte is előnyét a Fidesz–KDNP az elmúlt negyedévben, miközben bal- és jobboldali ellenzéke együtt sem vonz annyi szavazót, mint a kormánypártok – közölte a Tárki szerdán az MTI-vel a legfrissebb, januári pártpreferencia-kutatásának eredményeit. Azt írták, hogy az elmúlt három hónapban alig változott a parlamenti pártok támogatottsága. Egyedül a kormánypártok enyhe erősödése emelhető ki, így továbbra sem veszélyezteti egyetlen ellenzéki párt sem a Fidesz–KDNP vezető helyét.

Az összességében második helyezett Jobbik tábora csaknem kétszerese a harmadik helyezett MSZP-ének. Az MSZP, a DK, az Együtt és a PM táborát összesítve az derül ki, hogy a baloldali és a radikális jobboldali ellenzék lényegében azonos méretű szavazótáborral rendelkezik 2016 januárjában.

A teljes népességen belül a kormánypártok 28 százalékot követően 31 százalékos támogatottságot értek el, míg a többi párt esetében változatlan eredményeket találunk – írták. A Jobbik 13 után 12 százalékon áll, az MSZP mindkét hónapban 7, a DK 3, a PM 1, az LMP 2 százalékot ért el, az Együtt pedig az októberi 1 százalékot követően januárban 2 százalékon áll. A teljes népességen belül a bizonytalanok és nem válaszolók aránya januárra 42 százalékra csökkent az októberi 45-ről – fűzték hozzá.

A pártválasztók körében a Fidesz–KDNP az őszi 51 százalék után szintén kismértékben, 54 százalékra növelte szavazótáborát, míg a Jobbiké 23-ról 20 százalékra, az MSZP-é pedig 14-ről 12 százalékra csökkent. A többi párt támogatottsága lényegében változatlan: a DK 6, a PM 1 és az LMP 4 százalékos eredménye megmaradt, az Együtt pedig az októberi 1 után januárban 3 százalékon áll.

A személyes megkérdezésen alapuló adatfelvételt január 15-e és 20-a között hajtották végre egy 1001 fős országos véletlen mintán, amely reprezentálja az ország felnőtt lakosságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.