Évek óta törvényt sért és titkolózik a Klik

Nem tudni, kikkel kötöttek ötmillió feletti szerződéseket. Pótolják a hiányosságokat – ígérik.

Hutter Marianna
2016. 07. 18. 4:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzáférhetetlenek a Klik 2014 óta kötött, 5 millió forint feletti szerződései – ezt lapunk derítette ki az intézményfenntartó honlapja alapján. A Klik által nyilvánosságra hozott, legfrissebbnek tekinthető adatok a szervezet létrejöttének évéből, 2013-ból valók. Ez egyaránt igaz a szervezet központi szerződéseire és a tankerületek megyei bontásban közölt szerződéseire.

Igaz, a három éve nyilvánosságra hozott információk között is találni nagy valószínűséggel hibás adatokat. Például több, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kötött szerződés lejárati dátumaként 2999. december 31-ét jelölték meg, de akad olyan is, amely egészen a 8900. év végéig érvényes. Hasonló bakik egyébként több más megyei szerződés esetén is tapasztalhatók, például Csongrád, Fejér, Heves vagy Veszprém esetében. Ugyanakkor tény, hogy a Klik 2015. évi közbeszerzéseinek statisztikai összegzése, illetve az idei év közbeszerzési terve megtalálható a szervezet honlapján.

– A közfeladatot ellátó szerveknek az információszabadságról szóló törvény alapján kötelező nyilvánosságra hozni az ötmillió forint feletti szerződéseket

– nyilatkozta lapunknak Szabó Máté Dániel, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakmai igazgatója. Mint elmondta, az információszabadság kétféleképpen valósul meg: az egyik módja ennek az állampolgárok közérdekű adatigénylése, míg a másik, hogy az állami szervek kérés nélkül kötelesek közölni honlapjukon bizonyos közérdekű adatokat. Ezek közé tartoznak a szervezet személyzeti adatai, a tevékenységre, működésre vonatkozó információk és a gazdálkodási adatok.

Utóbbi pont mondja ki, hogy az ötmillió forintot elérő vagy meghaladó összegről szóló szerződéseket a döntés meghozatalát követő hatvanadik napig nyilvánosságra kell hozni, és biztosítani kell azok hozzáférhetőségét a közzétételt követő öt évig. Szintén a nyilvánosságra hozandó gazdálkodási adatok közt szerepelnek a foglalkoztatottak létszámára és személyi juttatásaira vonatkozó összesített adatok, illetve a közfeladatot ellátó szerv éves költségvetése. Utóbbival kapcsolatban semmilyen adatot nem látni a Klik honlapján, a munkavállalókra vonatkozó legfrissebb információk is csak 2013-ból származnak.

A TASZ szakembere felhívta a figyelmet: nehéz kikényszeríteni a közérdekű adatok közzétételét, ugyanis az állampolgárok alanyi jogon nem perelhetnek érte. Erre kizárólag a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak van felhatalmazása.

Lapunk több kérdést is küldött a Klik sajtóosztályának azzal kapcsolatban, hogy elképzelhető-e az az egyébként igen életszerűtlen szituáció, hogy a szervezet 2013 óta nem kötött ötmillió forint feletti szerződést, ha pedig nem ez a helyzet, akkor mikor terveznek eleget tenni törvényi kötelezettségüknek, és hogyan kívánják közzétenni az adatokat. A Klik rövid válasza szerint „az állami intézményfenntartó honlapjának átalakítása és frissítése folyamatban van, a jogszabályban előírt információk feltöltését a szervezet folyamatosan végzi”.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.