Miért nem volt helyszíni ellenőrzés?

Helyszíni ellenőrzések során le lehetett volna leplezni a csalásokat.

Hajdú Péter
2016. 07. 13. 4:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Figyelmen kívül hagyta a pénzügyi felügyelet a Quaestornál a kibocsátáshoz szükséges legalapvetőbb mutatót, amely a tőke és a kibocsátott kötvények arányát mutatja. Ez egy roppant egyszerű mutató, hiszen minden mérlegben szerepel a rendelkezésre álló tőke mennyisége, illetve ezzel szemben a tartozások között a kibocsátott kötvények értéke. A kettő között olyan nagy volt az eltérés, hogy azonnal föl kellett volna tűnnie, hogy valami nincs rendben a brókercégnél – nyilatkozta lapunknak Róna Péter közgazdász.

De más jelek is utaltak a szabálytalanságokra. Egy másik, hasonló ügyekben jártas szakember szerint a jegybank a befektetési vállalkozások minden egyes tranzakciójáról értesül, azaz megvan annak az esélye, hogy leleplezze az esetleges csalásokat. Persze ez nem egyszerű dolog, mert hatalmas mennyiségű tranzakcióról van szó, s ha a jegybanknak küldött összesített jelentésébe nem rakja bele a nem valós pénzmozgásokat a brókercég, adott esetben a Quaestor, akkor nem ez tűnik fel első pillantásra.

– De gyanúra ad okot, hogy például a Quaestor-ügyben a ténylegesen zárt tranzakciók száma jelentősen meghaladta a jegybanki engedély alapján történt kibocsátás mértékét. Ha pedig fölvetődik ez a gyanú, akkor érdemes helyszíni ellenőrzésen utánanézni, hogy minden rendben van-e a pénzek kezelésével. Amennyiben csak szúrópróbaszerű ellenőrzésre kerül sor, akkor is van esély a turpisság leleplezésére. Biztosan azonban csak akkor derülhet fény a csalásra, ha tételesen ellenőrzik a tranzakciókat. S miután a brókercégnél éveken keresztül zajlott a törvényellenes kötvénykibocsátás, lett volna idő a csalás felderítésére – tette hozzá.

Egy másik forrásunk ugyanezen a véleményen van. Helyszíni ellenőrzések során le lehetett volna leplezni a csalásokat. Ekkor ugyanis az ellenőrző hatóság az adott brókercégnél vezetett minden számlán zajló valamennyi pénzmozgásra vonatkozó összes adatot ellenőrizheti. A szabálytalan pénzmozgásokra utaló gyanú pedig nyilvánvaló kellett volna hogy legyen, hiszen a jegybank által megadott kötvénykibocsátási engedély ötvenmilliárd forintról szólt, a Quaestor azonban ezen felül még 160 milliárd forintnyi kötvényt bocsátott ki. Ez akkora eltérés, amelyet viszonylag gyorsan észlelnie kellett volna a felügyeletnek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.