Fillérekért osztogatott lakások a budai Várban

Az önkormányzat volt pénzügyi igazgatója 60 ezerért bérel egy 52 négyzetméteres lakást a Toldy utcában.

Horváth Csaba László
2016. 12. 10. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár lapunk alig néhány hete számolt be arról, hogy az I. kerület fideszes polgármestere a valós piaci árak töredékéért bérel önkormányzati lakást a saját maga vezette kerülettől, kiderült, rendszerszinten osztogatják potom pénzekért a patinás ingatlanokat a Várban. Nagy Gábor Tamás polgármester egyszemélyi joga, hogy a lakásbérleti pályázatokat intézze. Ráadásul az nem nyilvános, hogy kik jutnak lakáshoz a Várnegyedben, a kedvezményezettek neve csak öt évvel később derül ki, amikor meghosszabbítják a lakásbérleti szerződéseket – írta az Index. A portál szerint most kezdenek kibukni az Orbán-kormány indulása körül kiadott lakáspályázatok részletei.

Nyáron derült ki a képviselő-testület számára, hogy például Torma Szilvia, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiemelt állami szerződéseket vizsgáló főosztályának vezetője is a Várban lakik, ekkor került ugyanis a testület elé lakásbérleti szerződésének meghosszabbítása. A javaslat arról szól, hogy Torma 86 négyzetméteres lakásának bérleti szerződését további öt évre, 2021-ig meghosszabbítaná az önkormányzat. A főosztályvezető a Hess András téren lakik, a Mátyás-templom mellett. Ott, ahol az ingatlanportálok szerint sem bérelni, sem vásárolni nem lehet lakásokat. Torma Szilvia 98 ezer forintért bérli a lakást, noha az ennél kevésbé előkelő részeken is körülbelül 300 ezer forint a bérleti díja egy hasonló méretű lakásnak.

De ez még nem minden. Az önkormányzat volt pénzügyi igazgatója – aki most a Forster-központ gazdasági elnökhelyettese –, 60 ezer forintért bérel egy 52 négyzetméteres lakást a Toldy utcában. Egy helyi képviselő, Dankházi Tibor a Mátyás-templom melletti Tárnok utcában lakhat egy 27 négyzetméteres lakásban havonta 47 ezer forintért. A kerület közbiztonsági közalapítványának egyik ellenőrző testületi tagja – aki 2006-ban kerületi fideszes listás jelölt is volt –, egy Úri utcai 38 négyzetméteres lakásban lakik 40 ezer forintért.

Arról a Magyar Nemzet számolt be, hogy a polgármester felesége – akitől azóta elvált – egy Pala utcai ingatlanhoz jutott hozzá, melyet 2013-ban 210 millió forintért újított fel a budavári önkormányzat. Az Index szerint a szóban forgó ingatlan egy 100 négyzetméteres lakás, amit havonta százezer forintért bérel a polgármester volt feleségének cége. Közben a polgármester és a volt felesége egy panorámás állami tulajdonú lakást is megszerzett, ahonnan Nagy Gábor Tamás már elköltözött.

Azt már a Demokratikus Koalíció helyi képviselője gyűjtötte ki az Indexnek, hogy milyen további ingatlanok bérlésére tett javaslatot a polgármester, és milyen indokokkal. E szerint egy vállaltan jobboldali Kossuth-díjas színésznek csupán 45 ezer forintot kell fizetnie az Úri utcában egy műemlék épületbeli 117 négyzetméteres ingatlan után. A Magyarság Háza igazgatójának szintén az Úri utcai műemlék épületben 75 ezer forintba került havonta egy 65 négyzetméteres lakás. A Hagyományok Háza igazgatója pedig a Batthyány téren egy 57 négyzetméteres ingatlant kapott meg 30 ezer forintért.

Ráadásul nem csupán bérelni, de olcsón vásárolni is lehetett lakásokat a Várban. Az önkormányzat tavalyi jegyzőkönyvei szerint úgynevezett piaci áron 62,2 millió forintért adtak el hét lakást, ami nem egész kilencmillió forintos eladási átlagárat jelent. A Batthyány utcában egy 53 négyzetméteres lakást 9,9 millió forintért, a Hegyalja úton egy 48 négyzetméteres 6,9 millió forintért, az Aladár utcában egy 43 négyzetméteres lakást 8,6 millió forintért adtak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.