A fideszes politikus korábbi felesége egy állami tulajdonú műemlék épületben lakik a Dísz téren. Vélhetően a polgármester is ebben a budai panorámás lakásban lakott azelőtt, a kaputelefonon ugyanis még az ő neve is szerepel. Az ingatlan a szintén állami tulajdonú Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft. kezelésében van.
A társaságot azonban hiába kerestük meg többek közt arról érdeklődve, hogy a köztulajdonban álló épület lakásait milyen futamidő és mekkora bérleti díj mellett adják ki, nem árulták el.
A cég képviselője mindössze annyit közölt telefonon, hogy jogászaik szerint ezt csak akkor közölhetik, ha az ingatlan lakói – akiknek a neve egyébként nem nyilvános – hozzájárulnak, hogy a lakások bérleti körülményeit kiadják. Bár ésszerű indokot a társaság munkatársa nem tudott felhozni a titkolózásra, azzal a különös javaslattal állt elő: próbáljunk meg úgy hozzájárulást kérni a lakóktól, hogy levelet hagyunk nekik a postaládájukban. Mindez egyébként képtelenség, ugyanis mivel állami ingatlanról van szó, az azzal kapcsolatos közérdekű adatokat kötelessége lenne kiadni a cégnek.
Egyelőre hallgat az I. kerületi önkormányzat is. Náluk arról próbáltunk érdeklődni, hogy milyen feltételek és bérleti díjak mellett hasznosítják a Vízivárosban, a Pala utcában található önkormányzati ingatlant. Ebben az épületben bérel ugyanis irodát Nagy Gábor Tamás volt feleségének cége, ám az egyelőre rejtély, hogy havonta mekkora összeget fizet a társaság a kerületnek, ahogy az sem ismeretes, hogy milyen futamidővel kötötték meg a bérleti szerződést.
Nem mellékes körülmény, hogy ezt az épületet a budavári önkormányzat 210 millió forintból újíttatta fel 2011 és 2013 között. Ebből az összegből rekonstruálták a barokk lakóház megsemmisült keleti szárnyát, helyreállították az utcai és az udvari homlokzatát, restaurálták a kőszerkezetet, felújították a tetejét, korszerűsítették a földszinti lakásokat. A XV. századi alapokon álló épületet ünnepélyes keretek közt adták át. A polgármester volt nejének cége 2009 óta székel az ingatlanban.
Figyelemre méltó az is, hogy Budavár önkormányzata két hete nem hajlandó válaszolni arra a kérdésre sem, hogy pontosan kik döntöttek arról a pályázatról, amelyen maga a polgármester nyerte el egy önkormányzati ingatlan bérleti jogát. Pedig ez kulcsfontosságú kérdés, ugyanis az összeférhetetlenségi szabályok szerint a pályázat elbírálásában olyan személy nem vehet részt, akitől bármilyen oknál fogva nem várható el az ügy elfogulatlan megítélése. A kerület vezetője esetében pedig felmerül, vajon melyik önkormányzati alkalmazott döntene a hivatal első emberének kárára.
Noha az önkormányzat szerint a 71 négyzetméteres ingatlanért piaci árat – 80 ezer forintot – kínált a polgármester, ez a lakbér messze elmarad a Várnegyedben található ingatlanok valós piaci bérleti díjától. A közeli Szentháromság téren egy csaknem azonos méretű – 74 négyzetméteres – lakást havonta 370 ezer forintért lehet kibérelni. A szomszédos Nándor utcában már havi 200 ezer forintért is találtunk egy 70 négyzetméteres lakást, ám ez az ár is két és félszerese annak, amit a polgármester fizet a budavári önkormányzatnak.
Nagy Gábor Tamásnak egyébként nem kell fizetnie a parkolásért Budapest teljes területén. Ezt ráadásul saját maga intézte el. A budavári vezető azért jogosult az ingyenességre, mert egy olyan elektromos autóval közlekedik, amely után idén január elseje óta már nem kell parkolási díjat fizetni. A környezetkímélő gépkocsik ingyenes parkolására vonatkozó javaslatot pedig éppen Nagy Gábor Tamás terjesztette a Fővárosi Közgyűlés elé, és tavaly december 2-án el is fogadta a főváros. A polgármester ekkor már hetek óta egy zöld rendszámos elektromos gépkocsival járt, Budavár önkormányzata ugyanis tavaly októberben vásárolt egy Nissan Leaf típusú járművet a kerületi vezető használatára.
A Lehet Más a Politika szerint az önkormányzatok ingatlangazdálkodásának átláthatósága elengedhetetlen a közvagyon elherdálásának megakadályozáshoz. Az önkormányzati tulajdonok áron aluli bérbeadása vagy eladása, a kivételezettek, a tűzhöz közel állók gazdagodása joggal váltja ki az állampolgárok haragját. Az LMP ezért közérdekű adatigényléssel él a Budavári önkormányzat felé, hogy az elmúlt öt évben milyen, a tulajdonában álló ingatlanokat adott bérbe, illetve adott el, milyen feltételekkel, mely jogi vagy magánszemélyeknek - közölte Gallowich Margit, az I. kerület LMP-s önkormányzati képviselője.