Jégtorlaszt robbantottak a Tiszán

A tiszai vízlépcsőt védték meg, a jégtörő hajók pedig folyamatosan tisztítják a folyómedret.

MTI
2017. 02. 09. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láng István, az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vezetője újságíróknak elmondta, ezen a szakaszon legutóbb 2003-ban alakult ki hasonló jégtorlasz, amikor az érkező jég feltöltötte a folyómedret és az erőmű üzemképtelenné vált.

A mostani robbantással meglazították a jégtakarót, a jégtörő hajók pedig a következő két napban megtisztítják a jégtől a folyómedret – közölte.

Záhony és Szabolcsveresmart között szinten jégtorlasz alakult ki, ami megemelte a Tisza vízszintjét, ott harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. A több mint húsz kilométer hosszú jégtorlasz visszafog egy árhullámot, fölötte nem érkezik újabb torlasz – ismertette.

Arra készülnek, hogy ez a jég a Tisza alsó szakaszát is eléri – mondta Láng István. Az árhullám vagy feltöri az ottani állójeget intenzív jégzajlást indítva el – ezt át kell engedni a tiszalöki vízerőművön –, vagy nem töri fel, hanem a Tisza vize olvasztja fel a jeget – magyarázta.

A nehezebb az, ha át kell engedni a torlasz jegét a tiszalöki vízlépcsőn, ehhez az alsóbb folyószakaszt mindenképpen meg kell tisztítani – mondta a szakember. A Tiszalök fölötti szakaszon több mint negyven olyan kanyarulat van, amelyben torlasz alakulhat ki, közülük most harmincnál van ilyen veszély.

Láng István megjegyezte, a jégrobbantást már jogszabály is támogatja: a Készenléti Rendőrség biztosítja a tűzszerészeket és a robbanóanyagot, a vízügyi szolgálat pedig a jégtörő hajókat.

Huszák András rendőr alezredes az MTI kérdésére elmondta, hogy a robbantáskor speciális, ammónium-nitrátot tartalmazó jégrobbantó tölteteket alkalmaztak a tűzszerészek.

A jégrobbanás által keltett lökéshullámot a folyótól több száz méterre is érezni lehetett – tapasztalta az MTI tudósítója a helyszínen.

Az OMIT csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy a Tisza vízszintje Záhony térségében meghaladta a harmadfokú készültségi szinte, a víz a jégtorlódás mellett kilépett a hullámtérre. Záhony fölött azonban a vízszint már csökken, a jégzajlás gyakorlatilag megszűnt.

A várakozások szerint a következő napokban az árhullám átfolyik a Szabolcsveresmart és Tiszalök közötti szakaszon – írta közleményben az OMIT. Hozzátették, a következő napokban a Tiszalök alatti szakaszt tisztítják meg a jégtől, hogy az esetlegesen meginduló, a Felső-Tiszáról érkező jeget torlasz kialakulása nélkül tudja fogadni.

A prognózisok alapján az irányító törzs nem számol olyan jeges árvíz kialakulásával, mint amilyen 1985-ben volt. Akkor három jégtörő hajó állandó működése mellett több mint negyven helyen volt szükség torlaszrobbantásra a Tiszán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.