Közel 3500 kilakoltatás a tavalyi év mérlege

Ezerrel több esetet listáztak, mint egy évvel korábban. Őrült árak az ingatlanpiacon.

MNO
2017. 02. 16. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 3500 kilakoltatás vagy birtokbaadás volt tavaly Magyarországon, 1000-rel több, mint egy évvel korábban – közölte a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar.

Adataik szerint 2016-ban összesen 3474 alkalommal került sor kilakoltatásra vagy birtokbaadásra, a legtöbb, 1000 eset a második és harmadik negyedévben volt. Az első negyedév adatai ennél jóval alacsonyabbak a kilakoltatási moratórium miatt.

A legtöbb esetben az ingatlan sikeres árverezését követő birtokbaadás volt, és jelentős a lakásügyben hozott határozat végrehajtása is.

Őrült árak az ingatlanpiacon

Tenkei Zsanett ingatlanos nemrégiben a Panaszkönyvnek beszélt arról: elszakadt a cérna, amikor egy-egy lakás árát kimondja a bérlőnek, az már neki is fáj. A Rapid Rental ügyvezető igazgatója kitért arra is: a fővárosban a XIII. kerületben egyszoba, 31 négyzetméter 110 ezer forint, s van ugyanitt szintén egyszobás, 40 négyzetméteres lakás is egy-két személynek 149 ezerért. Ezt sokan nem engedhetik meg maguknak.

Ahogy arról nemrégiben a Magyar Nemzet is beszámolt: a negatív csúcs vélhetően annak a következménye, hogy az elmúlt években törvények és moratóriumok óvták a devizahiteleseket az utcára kerüléstől, és idén márciusban megszűnt a törvényi védelem.

A köztestület nyilvántartása alapján a lakáskiürítések száma az elmúlt évek statisztikáihoz viszonyítva is kirívóan magas. A kilenc hónap alatt lebonyolított több mint 3000 kilakoltatáshoz képest 2012-ben egész évben mindössze 700 lakóingatlant adtak birtokba árverést követően. Ez a szám 2013-ban 550-re csökkent, 2014-ben pedig kilakoltatási moratórium lépett életbe a devizahitelesekre vonatkozó törvények alapján.

Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke az adatokról szólva lapunknak tavaly év végén azt nyilatkozta: a kilakoltatási hullámra számítani lehetett, éppen a devizahiteleseket védő moratórium megszűnése miatt. Mint közölte, a márciusban lejárt tiltás után a végrehajtók sok leállított eljárást újraindítottak. Az elnök ugyanakkor elmondta azt is, hogy az önálló bírósági végrehajtók tapasztalatai alapján az adósok többsége a végrehajtó vagy hitelezője felszólítására önként kiköltözik az ingatlanából.

Idén még nagyobb kilakoltatási hullám várható. A köztestület honlapja szerint az árverezésre váró ingatlanok száma meghaladja a 10 000-et. Ezek közül több ezer ingatlant már három alkalommal is árverésre tűztek, vagyis a vevők nem kapkodnak a végrehajtás alá került ingatlanok után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.