Párkányi hulladékfeldolgozó a célkeresztben

A beruházásról, amelynek a határon átnyúló hatásai vannak, nem tájékoztatták a Duna menti településeket.

MTI
2017. 02. 16. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Popovics György (Fidesz–KDNP) kijelentette, hogy a megyei közgyűlés a határozattal Esztergom mellé állt. A beruházásról, amelynek a határon átnyúló környezeti hatásai vannak, nem tájékoztatták a Duna menti településeket sem – közölte.

A javaslatot jegyző képviselők egyike, Zoltai Dániel (Fidesz–KDNP) elmondta, hogy Esztergom és Párkány környéke az ország egyik legszennyezettebb levegőjű térsége, az átlagosnál több a légzőszervi betegség. A párkányi papírgyár területére tervezett beruházás az uralkodó széljárás miatt tovább szennyezné a magyarországi oldalon lévő Duna-parti városok levegőjét.

Kedden a párkányi képviselő-testület ülésén a Magyar Közösség Pártja kérte számon a polgármestertől, hogy miért nem tájékoztatta széleskörűen a lakosságot a tervezett beruházásról, és indítványozta, hogy az üggyel foglalkozzon a testület, mivel az üzem a dokumentáció szerint „közepesen környezetszennyező”.

Az MKP sajtóosztálya az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében leszögezte, „Párkány jelentős idegenforgalmi és turisztikai központ, ahol az ilyen környezetszennyező üzemnek semmi helye”. A párt közölte, aláírásgyűjtést kezdeményeznek a hulladékfeldolgozó megépülése ellen.

Szabó Eugen, Párkány polgármestere az Esztergomi Regionális Televíziónak azt mondta, a beruházásról szóló tájékoztatót feltették a város honlapjára, és kifüggesztették a hirdetőtáblára. A véleményezési folyamatban az önkormányzat összegyűjti az észrevételeket, és továbbítja a környezetvédelmi minisztériumba.

„Nem találtam semmi kivetnivalót a beruházásban. Egy modern, negyven főt foglalkoztató üzem épülhetne meg” – jelentette ki a polgármester, majd hozzátette, hogy február 22-én jár le az előzetes véleményezés határideje.

Romanek Etelka, Esztergom polgármestere (Fidesz–KDNP) az MTI-nek elmondta, a tervezett beruházásról február 13-án szerzett tudomást, és másnap szakértői bizottságot alakítottak. Február 21-én rendkívüli testületi ülést tartanak, hogy határozatban tiltakozzanak a beruházás ellen – tette hozzá.

A környezetvédelemmel foglalkozó helyi Válaszúton Alapítvány az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében leszögezte, a Földművelésügyi Minisztériumban nemzetközi hatásvizsgálati eljárást kezdeményeznek, mert a tervezett üzem alig több mint egy kilométerre lenne a határtól, ennek ellenére a magyarországi felet nem tájékoztatták a létesítményről.

Szuhi Attila, a Válaszúton Alapítvány szakértője szerint a tervezett üzem pirolízises eljárással kezelné a hulladékokat, így a telep mind a hazai, mind az uniós jogban hulladékégető műnek minősülne. Az ilyen üzemek kibocsátása nagyban hasonlít a hagyományos égetők kibocsátásához, nitrogén-oxidok, szén-monoxid és erősen szennyező és egészségkárosító toxikus szerves szennyezők juthatnak a környezetbe. A tervezett üzem az uralkodó szélirány miatt nemcsak Esztergomot, hanem Dorogot, Tokodaltárót, Tátot is érintené – fogalmazott a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.