Az Oktatási Hivatal a minap tette közzé a tavaly kötött szerződéseinek listáját, amelyből kiderült, hogy a szervezet csaknem 8,5 millió forintért egy olyan társasággal őriztette a 2016-os érettségi feladatlapokat és azok javítási útmutatóit, amely ellen immár két éve nyomoznak a hatóságok. A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a T.O.M. Controll 2001 Vagyonvédelmi Zrt.-vel szemben költségvetési csalás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az ügyészség felügyelete mellett. Az eljárás határidejét legutóbb június 8-ig hosszabbította meg a NAV.
A főként vagyonvédelemmel, valamint takarítással is foglalkozó társaság az utóbbi években számos közpénzből működő intézménytől is kapott megbízásokat. Tavaly például a Budapesti Temetkezési Intézet 255 millió forintos megbízása mellett a MÁV Zrt. 60 millió forintos és a Szépművészeti Múzeum 95 millió forintos megbízását is elnyerték.
A T.O.M Controll 2001 Zrt. nettó árbevétele 2011 óta minden évben kétmilliárd forint felett volt, 2014-ben pedig ennél is jobb eredményt értek el, ugyanis több mint 3 milliárd fölé emelkedett ez az összeg. Így a mérleg szerinti eredményük a 2013-as közel 40 millió forinthoz képest több mint 60 millióra emelkedett.
A társaság neve egyébként egy az Átlátszó.hu-nak adott interjúban is felmerült. A portálnak nyilatkozott egy férfi, akit sikkasztás miatt ítéltek el, miután információkat adott a hatóságoknak egy milliárdos kárt okozó járulékcsaló bandáról. A férfi úgy vélte, hogy emögött az a vagyonvédelemmel és takarítással foglalkozó milliárdos vállalkozás állhat, amelynek alvállalkozóit „felnyomta” a hatóságoknál. Az érintett cég, a T.O.M Controll 2001 Zrt., amellyel szemben azóta is zajlik az eljárás. – Egy olyan bűnözői csoportnak dolgoztam, akik több éve számlákat gyártanak, emellett nem fizetik a dolgozók után a járulékokat – állította a férfi.
K. Attila olyan dolgokról is beszámolt, hogy a csoport egy szlovákiai bankfiókban mossa a pénzeket, és „közvetlen kapcsolatban áll a T.O.M. Controll céggel is”. Mint mondta, azért folyhatott a járulékcsalás minden következmények nélkül, mert az említett társaságok „vezetői befolyásos emberek, akiknek mindent szabad”, többek között rendőrtisztekkel is kapcsolatban állnak.