Ha a demokratikus lecsúszás folytatódik, az Európai Unió fontolóra veheti a lisszaboni szerződés 7. cikkelyének alkalmazását, vagyis szankciókat vezethet be Magyarországgal szemben – jelentette ki az Euractivnak Siegfried Muresan európai parlamenti képviselő, a Fideszt is magába foglaló Európai Néppárt (EPP) szóvivője.
Az EPP eddig mindig megvédte a magyar kormányt, amikor napirendre kerültek a magyar ügyek az Európai Parlamentben, de a Közép-európai Egyetemet (CEU) érintő törvénymódosítást követő tiltakozások hatására ez megváltozhat. Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője már azt írta a Twitteren: az Európai Bizottságnak kell értékelnie a törvénymódosítást, a magyar kormánynak pedig ennek megfelelően kell eljárnia.
Egy belső levelezésben viszont voltak, akik ennél is tovább mentek. Frank Engel luxemburgi néppárti képviselő így fakadt ki: „Felejtsétek már el ezt a hülyeséget! Tudjuk, hogy mi történik és miért. Miért nem léptek ki az EPP-ből és az EU-ból is a saját feltételeitek szerint? Egyébként is kifelé tartotok már gyakorlatilag és tényszerűen. Menjetek! Kérlek, menjetek!”
Most Siegfried Muresan az Euractivnak azt mondta: április 29-én a párt elnöksége „mélyrehatóan” megvitatja a magyar helyzetet, és figyelemmel fogják követni az eseményeket. Ha pedig nem lesz változás, akkor
a 7. cikkelyt is az asztalra lehet tenni.
Az EU-szerződés 7. cikke az egyetlen lehetőség, hogy a közösség szankciókat alkalmazzon egy tagállammal szemben, amely megsérti az unió alapelveit, vagyis a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot.
Ezt még soha nem alkalmazták, de a szerződésből világos, hogy kell eljárni: az első lépésben megállapítják, hogy veszélyben vannak az alapvető értékek. Az igazi nukleáris opció
a második lépcső, amikor azt állapíthatják meg, hogy egy tagállam súlyosan megsértette az alapértékeket, és ekkor már meg lehet vonni az adott ország szavazati jogát, illetve a neki járó forrásokat is. A 7. cikk alkalmazása nem egyszerű, a tagállamokat tömörítő Európai Tanácsban a szavazatok négyötödére van hozzá szükség, illetve az Európai Parlamentnek is abszolút többséggel kell jóváhagynia a döntést.
Muresan szerint az a helyes kérdés, amit a magyar népnek fel kell tenni, hogy akarja-e továbbra is élvezni az EU-tagság előnyeit, mint a szabad utazás, tartózkodás, munkavállalás és tanulás, illetve a sok milliárd eurós támogatásokat az EU-s alapokból. A szóvivő szerint több mint tíz évvel a csatlakozás után itt lenne az ideje, hogy Magyarország is részt vegyen az Európa jövőjéről szóló vitákban.