Közleményben kérte az ENSZ menekültügyi szerve, az UNHCR az uniós tagállamokat: egyetlen menekültet se küldjenek vissza Magyarországra, amíg a kormány nem hozza összhangba a menekültek és bevándorlók kötelező őrizetbe vételéről rendelkező törvénymódosítását az uniós jogszabályokkal és a nemzetközi joggal.
Mint írják, a módosítás március 28-ai hatályba lépése óta az új menedékkérőket – közöttük gyermekeket – magas pengés drótkerítéssel körülvett konténerekben tartják fogva, amíg nem folytatják le a teljes menedékügyi eljárást. „Április 7-e óta 110 embert, közöttük 4 kísérő nélküli gyermeket, illetve családtagjaikkal tartózkodó gyermekeket tartanak itt” – áll az UNHCR közleményében.
Cécile Pouilly, az UNHCR szóvivője emlékeztetett, hogy az ilyen intézkedés ritka az EU-ban, legutóbb 2012-ben kérték a menekültek visszaküldésének felfüggesztését, akkor is Magyarországra vonatkozóan. Előzőleg Bulgáriával és Görögországgal kapcsolatban tettek hasonló javaslatot, írja az MTI.
Nem járnak ugyanakkor sokkal jobban azok a migránsok sem, akik nem kerülnek be az őrzött tranzitzónába, mert rendőrök toloncolják vissza őket a szerb–magyar határzár szerbiai oldalára.
Jogvédő szervezetek szerint a határ vonalán mindennaposak a hatósági visszaélések, a határsértőket gumibottal, könnygázsprével bántalmazzák, vagy éppen kutyát engednek rájuk. Bár Orbán Viktor a visszaélésekről szóló híreket alaptalan sajtótámadásnak nevezte, Pintér Sándor belügyminiszter néhány napja maga ismerte el, hogy egy rendőrt ki is rúgtak már ilyen erőszakos fellépés miatt. A Legfőbb Ügyészség korábban arról számolt be, hogy 44 hasonló esetben zajlott vagy zajlik jelenleg is ügyészségi vizsgálat, két rendőrt pedig pénzbüntetésre ítéltek erőszakosságuk miatt.