Coldrex, Neo Citran, Rubophen Thermo: mostantól csak patikában

A szigorítást az intézet a betegbiztonsággal indokolta, áremelkedés azonban nem várható.

Kuslits Szonja
2017. 05. 09. 18:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A betegek biztonsága érdekében teszi elérhetővé kizárólag a gyógyszertárakban néhány paracetamol hatóanyag tartalmú készítményt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). Közleményük szerint mivel a paracetamol nagyon sok megfázás elleni – többféle hatóanyagot tartalmazó –, úgynevezett kombinációs gyógyszerben is megtalálható, előfordul, hogy a betegek a megengedett napi adagot túllépik. Nem ritka, hogy a náthás, lázzal, fejfájással küszködő betegek különböző forró italporokkal kúrálják magukat, kombinálva szintén paracetamolt tartalmazó láz- és/vagy fájdalomcsillapítókkal. Ezzel pedig növelik a májkárosodás kockázatát.

A hatóság döntése azt jelenti, hogy a patikán kívüli gyógyszerforgalmazó-helyek – drogériák, benzinkutak – a hatóság döntésének kézhezvételét követően nem rendelhetnek többet a listában szereplő készítményekből, a meglévő készletek a lejárati idő végéig értékesíthetők.

Az OGYÉI főigazgatójának, Pozsgay Csillának a tájékoztatása szerint ezen készítmények gyógyszertáron kívüli értékesítése kellő körültekintést igényel, ezért megszünteti az alábbi gyógyszerek gyógyszertáron kívüli forgalmazását: Coldrex citrom vagy feketeribizli ízű por belsőleges oldathoz, Coldrex Maxgrip citrom ízű por belsőleges oldathoz, Grippostad hot drink 600 mg por belsőleges oldathoz, Loligrip 500 mg/200 mg/25 mg por belsőleges oldathoz, Neo Citran belsőleges por felnőtteknek, Rubophen Thermo 500 mg/10 mg cukormentes, citrom ízű. echinacea-csipkebogyó, és narancs-gyömbér ízű granulátum belsőleges oldathoz, Rubophen Thermo 650 mg/10 mg granulátum, valamint ennek cseresznye ízű változata, Rubophen Thermoplus, Coldrex Junior, és Wick triacitin citrom ízű por belsőleges oldathoz.

A paracetamol hatóanyag-tartalmú készítmények fájdalom- és lázcsillapító hatású gyógyszerek, amelyek önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinációban kaphatóak: tabletta, por, granulátum vagy szirup formájában. A betegtájékoztatóban előírt adagolás mellett biztonságosan alkalmazhatóak, azonban nagyobb mennyiségek bevétele súlyos májkárosodáshoz vezethet! Egyidejűleg szedett gyógyszerek, bizonyos kísérőbetegségek növelhetik a paracetamol alkalmazásának kockázatát. Paracetamol-tartalmú gyógyszert 3 napnál hosszabb időn túl csak orvosi vagy fogorvosi javaslatra szabad szedni.

Azzal, hogy a listában szereplő kombinációs készítmények kizárólag csak gyógyszertárakban lesznek elérhetők, az OGYÉI szerint biztosítható az, hogy a betegek a gyógyszerészek tájékoztatása után, kellő ismeretek birtokában folytassák otthonukban a terápiát.

Az azonban, hogy a jövőben benzinkút és drogéria helyett csak gyógyszertárban lehet kapni ezeket a készítményeket, még önmagában nem elég ahhoz, hogy biztonságosabb legyen a gyógyszerfogyasztás. Ehhez elengedhetetlen, hogy a patikus is megfelelően tájékoztassa a beteget. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke ezzel kapcsolatban arról beszélt lapunknak: fontos, hogy a vásárló a megfelelő tájékoztatást kapjon a termékekről, például az azonos hatóanyag-tartalmú szerek megfelelő szedéséről. Ez a gyógyszerész felelőssége is.

Jelenleg 6-700, patikán kívüli, gyógyszer forgalmazásra engedélyt kapott helyen lehet paracetamolt tartalmazó készítményt kapni, de a szakember úgy véli, a betegek érdekében jó gyakorlat, hogy a jövőben nem lesz lehetőségük ilyen helyeken megvásárolni a felsorolt megfázás elleni szereket. Kérdésünkre, hogy a változás jelenthet-e áremelkedést, egyértelmű nemmel válaszolt, szerinte nem valószínű, hogy drágábban adnak majd egy-egy terméket csak azért, mert azt a drogériában már nem lehet kapni. A benzinkút árképzési gyakorlata pedig egyébként is azt mutatja, hogy ott drágábbak a kapható termékek, mint máshol. Hangsúlyozta, a változásnak távolról sem anyagi, hanem betegbiztonsági okai vannak, forgalmi szempontok nem számítanak egy ilyen kérdésben.

Beszélt arról is: rég vita tárgya, hogy 2006 óta gyógyszertáron kívül is forgalmazhatnak gyógyszereket, ennek a vitának pedig központjában álltak a paracetamol tartalmú készítmények, melyeket ha nagy dózisban szednek, óriási a májkárosodás kockázata. Ezeket a termékeket pedig a megfázás kezelésében igen gyakran alkalmazzák. Úgy véli, más készítmények esetében is meg kellene fontolni a forgalmi szigorítást.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.