Két éve Zombor Gábor akkori egészségügyi államtitkár azt ígérte, májustól beindítják az új finanszírozási programot, de végül semmi nem lett belőle. Most ismét beharangozták, hogy segítséget kaphatnak a meddő párok, de egyelőre nem tudni, lesz-e ebből valami – mondta lapunknak Kaáli Géza, a Kaáli Intézet alapító-igazgatója. Mint mondta, jelenleg 6000 beültetést finanszíroz évente az állam, amit átlagosan 3000 pár vesz igénybe, de ennél jóval több, 8000-10 000 beültetésre lenne igény. Úgy véli, el kellene törölni az úgynevezett teljesítményvolumen-korlátot, ami meghatározza, hogy havonta mely beavatkozásra maximum mennyit költhetnek az államilag finanszírozott intézmények, ezzel sokat javulhatna a helyzet.
Akár kétszer annyi gyermek születhetne.
Arra a kérdésre, hogy érkezett-e már bármiféle reakció a kormány részéről a felvetésre, Kaáli Géza úgy reagált: nincs válasz arra, hogy miért nem törlik el a korlátot, pedig évi egy-másfél milliárd forintból rendbe lehetne tenni a lombikbébiprogramot. Pletykaszinten annyit tudnak, hogy az állami centrumokat szeretnék fejleszteni a magánszektor rovására. Beszélt arról is: a mai napon a szokásosnál több telefon érkezett hozzájuk konzultáció kérésére olyan pároktól, amelyek az államilag finanszírozott Szent János Kórházban nem kaptak időpontot. Hangsúlyozta, hiába hangoztatja a kormány, hogy támogatja a gyermekek megszületését és a családokat, a meddő párokról továbbra is megfeledkezik.
Egyébként az egészségbiztosító jelenleg páronként öt beültetést finanszíroz, de a vizsgálatokat, a konzultációt így is a pároknak kell fizetniük, egy beültetés így több százezer forintba kerül még állami támogatással is. A Kaáli Intézetben eddig több mint 25 ezer gyermek megszületését segítette az orvoscsoport, itt végzik a hazai lombikbébi-kezelések több mint kétharmadát.
A meddőségkezelés tehát egyre fontosabb szerepet játszik a világ fejlett országaiban, van, ahol ennek tudható be a szülések 8-10 százaléka. Ez az arány hazánkban mégis kevesebb mint 5 százalék. Kaáli Géza szerint a hazánkban gyermeket vállalni szándékozó párok 20-25 százaléka meddőségi problémákkal küzd, és a gyermekáldás reményében fordul valamelyik meddőségi központhoz. A már említett teljesítményvolumen-korlát eltörlése és a finanszírozás hatékonyabbá tétele eredményeként a mostani 2000-ről akár 3500-ra is nőhetne az évente születő lombikbébik száma, de egyelőre nem tudni, hogy lesz-e erre akarat a kormány részéről.
Kaáli Géza a helyzet miatt nemrég nyílt levélben fordult Orbán Viktorhoz. Azt írta: Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár kérésére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár készített egy jelentést, amely egyértelműen kimutatta, hogy a meddő párok optimális támogatása milyen komoly mértékben emelné a szülések számát. Ha a javasolt intézkedéseket már akkor bevezették volna, ma hazánkban tízezerrel több gyermek élne. A meg nem született gyermekek számát Zombor Gábor korábbi államtitkár is megerősítette a médiában, de a beígért, több gyermeket eredményező intézkedések – vagyis a jogszabályok változtatása – továbbra is váratnak magukra.