Nem tud biztosat mondani a Közép-európai Egyetem azoknak, akik jövőre hozzájuk felvételiznének: Enyedi Zsolt rektorhelyettes a Hír Televízió Reggeli járat című műsorában beszélt a CEU helyzetéről
Mint mondta, az idén startoló évfolyam és a hallgatók többsége viszonylag védett helyzetben van, ám azok, akik 2018-ban jelentkeznének az egyetemre, és akik a doktori programban vesznek részt, talán már külföldön kapnak majd diplomát – hacsak szeptemberig nem egyeznek meg valahogy a kormánnyal a maradás feltételeiről.
„Az amerikai rendszerben a doktori program hat évig is eltarthat, márpedig a törvény szövegében az van, hogy amennyiben visszavonják az egyetem működési engedélyét, akkor az utolsó év, amikor taníthatunk, 2020–21. Lesznek olyan phd-diákok, akik ekkor még nem fejezik be doktori disszertációjukat, az ő esetükben van kérdőjel. A többi diák esetében azt mondjuk, hogy nyugodtan befejezhetik itt, Budapesten. Azoknak az esetében pedig, akik a következő évben érkeznek, azt tudjuk csupán mondani, hogy mi garantáljuk, hogy diplomát kapnak, azt nem foguk tudni garantálni, hacsak nem változik valami, hogy Budapesten” – fogalmazott a rektorhelyettes.
Enyedi arról is beszélt, hogy néhány hete még elképzelhető lett volna a kompromisszum, most azonban nem látja jelét annak, hogy változtatni akarnának az intézményt érintő törvénymódosításon.
Hozzátette, eddig még nem találkozhattak Altusz Kristóffal, a külügy amerikai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárával – elvileg ő tárgyalna az amerikai hatóságokkal a CEU akkreditációjáról és helyzetéről is, de a témában tartott budapesti megbeszélésen nem vett részt, és a Népszava információi szerint eddig még az Egyesült Államok illetékeseit sem kereste meg.