Amint arról beszámoltunk, az Országgyűlés pénteki rendkívüli ülésén szigorította a plakáttörvényt. A kormánypárti képviselőknek ehhez egy trükkre volt szükségük: az eredetileg kétharmados javaslatot egy egyszerű többséget igénylő jogszabályba – a településkép védelméről szóló törvénybe – írták bele.
Az ellenzéki pártok alkotmányellenesnek tartják az elfogadott jogszabályt. A Jobbik a szavazás utáni bejelentette, az Alkotmánybírósághoz fordul, véleményük szerint a Fidesz lábbal tiporta az alaptörvényt annak érdekében, hogy szigoríthassa a politikai reklámok kihelyezését, és ezzel elhallgattassa a plakátkampányukat.
Magyar György ügyvéd saját blogján szedte ízekre a plakáttörvényt és az elfogadásának a körülményeit. A kodifikációs problémák forrása az, hogy a most elfogadott javaslat a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény fogalomkészletének felhasználásával próbálja keretek közé szorítani a választási eljárási törvényben szabályozott politikai kommunikációt egy harmadik jogszabályban, a településkép-védelmi törvényben – írja az ügyvéd. A pártok pedig gazdasági tevékenységet csak igen szűk körben folytathatnak, így Magyar szerint „valahogyan nem áll össze a dolog”. Van azonban ennél sokkal nagyobb baj is – folytatja –, mégpedig az, hogy nem egyértelmű az sem, a sok közül melyik illetékes szervezetnek kellene megbírságolnia a túl olcsón plakátoló pártokat, esetleg gondoskodnia a szabálytalan plakát két napon belüli eltávolításáról.
Az ügyvéd arra is felhívja a figyelmet, hogy a szabályozás azon része, miszerint csak annál a cégnél lehet majd hirdetni, amely a listaárat elküldi a „ki tudja, melyik” hatóságnak, a kormányra is érvényes lesz. „Ha ezt akarják, mi csak örülünk neki. Legalább nyilvánvaló lesz, hogy hány milliárdnyi közpénz vándorol a kormányközeli strómanok zsebébe” – fogalmaz. Hozzáteszi: annak viszont továbbra sincs akadálya, hogy a CÖF minden kontroll nélkül kampányoljon pártja és kormánya érdekében.
„Magánvéleményünk: kizárt, hogy az efféle elsietett, nyilvánvalóan aktuálpolitikai érdeket szolgáló szabályozás kiállná az alkotmányosság próbáját. Úgy gondoljuk, ezt még a fideszes Alkotmánybíróság sem nyelheti be” zárul Magyar György bejegyzése.