Ha a tömeges bevándorlási válsághelyzet ellen kell védekezni, a kormány nem ismer költséghatárokat: egy június 28-ai határozat összesen 27 milliárd forintos kerettúllépést engedélyezett a Belügyminisztériumnak a rendkívüli migrációs nyomás kezelését elősegítendő.
Ez idén már a sokadik jóváhagyott emelés. A BM március 6-án először plusz 40 milliárd forintot kapott a bevándorlási válság megfékezésére, vagyis főként a határkerítés építésére az idegenrendészeti őrizetet is megszigorító salátatörvénnyel, az összeget pedig március 17-én is megfejelték 371 millió forinttal.
Később úgy érezhették, hogy ez is kevés lesz: június 8-án újabb 30,5 milliárddal emelték a lekérhető keretet, majd 28-án jött a fent említett 27 milliárdos többlet. Magyarán a Belügyminisztérium négy hónap alatt közel 100 milliárd forintot kapott a migrációs krízis kezelésére.
Arra a válsághelyzetre fordíthatnak most további súlyos közpénzeket, amelyet – valódi bevándorlási krízis hiányában – csak Orbán Viktor rendelete tart lélegeztetőgépen: a miniszterelnök szeptember 7-éig hosszabbította meg a tömeges bevándorlás miatt elrendelt biztonsági intézkedéseket. A határidő pedig közeleg, és talán nem véletlen, hogy az utóbbi időben felgyorsult a belügyet ellátó kormányzati pénzpumpa is.
A hatósági adatok jelenleg nem támasztják alá, hogy migrációs apokalipszis – a magyarok munkáját elvevő és ezzel párhuzamosan segélyből élő bevándorlók tömege – fenyegetné az országot. Június 23-án és 24-én egy-egy migránst sikerült elfognia a rendőrség határvadászainak, a hónapban még az a június 13-a nap volt kiugró, amikor összesen tizenöt illegális bevándorlót állítottak meg magyar területen a Police.hu havi összesítése szerint. Előfordulnak persze nagyobb, akár hetven-nyolcvan fős határsértő csoportok is, de napi létszámuk nem haladja meg a közel-keleti menekültválság előtti szintet, a határkerítés a többségüket megállítja.
A megerősített, hangszórókkal és intelligens jelzőrendszerrel ellátott védvonal kiépítése eddig 300 milliárd forintba került.
Nem egyértelmű, hogy a Belügyminisztérium mit kezdene a további 100 milliárd forinttal – erről sem a Magyar Közlöny, sem a tárca nem tájékoztatja az adófizetőket. Nem kizárt azonban, hogy kerítés épülhet a román–magyar határ mentén, és ezért van szükség sürgősen a pluszforrásokra.
Lázár János kancelláriaminiszter június elsejei Kormányinfóján arról beszélt, hogy a migrációból hasznot húzó embercsempészek már itt aktívabbak, és bár a kabinet nem szeretné, végső esetben itt is épülhet határkerítés. Biztos ami biztos, a terepet már felmérték, a gazt kiirtották a határ délkeleti szakaszán a nemszeretem beruházáshoz.