Budapesti Pénzügyi Akadémia (BPA) Zrt. néven, 80 millió forint alaptőkével leányvállalatot hoz létre a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), az oktatással foglalkozó cég várhatóan már ősszel megkezdheti tevékenységét – derül ki a BÉT igazgatóságának a tőzsde július 27-ére összehívott rendkívüli közgyűléséhez készült előterjesztéséből.
Ezzel újabb egységgel bővül majd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közvetett módon fenntartott oktatási intézmények száma, ugyanis a BÉT az MNB 81,35 százalékos tulajdonában van.
A jegybanki Pallasz Athéné Egyetem a Kecskeméti Főiskola és az évek óta komoly hallgatóhiánnyal küzdő Szolnoki Főiskola integrálásával tavaly július 1-jén jött létre. Most még négy – a szolnoki gazdálkodási, valamint a kecskeméti műszaki-informatikai, kertészeti és pedagógusképző – karral működik, a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványa azonban komoly összegekkel támogatta a kecskeméti közgazdászképzés beindítását, az ott tanulóknak ösztöndíjat biztosít, a tervek között egy új gazdasági kar létrehozása is szerepel.
Az új campus megépítését szintén a jegybanki alapítványok finanszírozzák, az oktatási épület 2018 nyarára készülhet el, a hatalmas egyetemi negyedet az eredeti becslések szerint 15 milliárd forintból húzzák majd fel.
A BÉT-igazgatóság a közgyűlés számára készült előterjesztésben kifejti, hogy az oktatás nem része a BÉT alaptevékenységének, de a tőzsde vezetősége a nemzetközi példák alapján úgy gondolja, hogy a tőkepiac fejlesztése hatékonyabban valósítható meg, ha a pénzügyi kultúra széles körű, de elsősorban szakmai szereplőknek szóló fejlesztése is megvalósul.
Az előterjesztés arra tesz javaslatot, hogy a BÉT egy új cég létrehozásával erősítse pénz- és tőkepiaci képzési tevékenységét, az új leányvállalat szerezze meg a képzések megtartásához szükséges hatósági, OKJ-s és egyéb felnőttképzési engedélyeket. Mivel azonban az oktatás nem szorosan vett tőzsdei feladat, érdemes a tevékenységet kiszervezni, és a képzési intézményt a tőzsde oktatási céljainál szélesebb szolgáltatási körrel, különállóan működtetni, és maximálisan kihasználni, hogy a BÉT áll az intézmény mögött.
A kiterjesztett oktatási tevékenységgel foglalkozó cég üzleti terve szerint 2017 utolsó negyedéve és a rákövetkező öt teljes év 10 százalékos tőkeköltség mellett 172 millió forintos nettó aktuális piaci tőkeértéket eredményez. Az előterjesztésből az is kiderül, hogy a BPA munkatársainak a BÉT fog irodai munkaterületet biztosítani.