Csaknem tizenkétezer diploma ragadt bent az egyetemeken és főiskolákon 2016-ban azért, mert hiányzott az oklevél kiadásához szükséges nyelvvizsga: csak tavaly 11 708-an voltak azok, akik a bizonyítvány hiányában nem jutottak hozzá az oklevélhez – közölte a Magyar Hírlap érdeklődésére az Oktatási Hivatal. Ugyanez a szám 2015-ben 9354 volt, míg egy évvel korábban 8500.
Salusinszky András, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének alelnöke a lapnak elmondta: míg a korábbi években a „bent ragadt diplomások” éltek és élhettek a Diplomamentő program lehetőségével, most ez már nincs meg. Szerinte hasznos lenne, ha utóbbit a kormány újból elindítaná, hiszen addig, amíg a közoktatásból nem megfelelő nyelvtudással lépnek ki a végzősök, az egyetem végén tízezrek találhatják magukat abban a helyzetben, hogy nyelvvizsga-bizonyítvány hiányában nem kapják meg a diplomájukat.
Salusinszky András szerint megoldást jelenthetne a közoktatás nyelvtanításának megreformálása, aminek érdekében a kormány ősztől reprezentatív kutatásba kezd. Hozzátette: az egyetemek nem tehetnek a bent ragadt diplomákról, a felsőoktatás feladata a szaknyelvi oktatás, nem az általános nyelv tanítása.
Korábban az NGM-nél kérdezett rá az LMP-s Ikotity István arra, hogy „hány beragadt diplomát szabadítottak ki a kormány intézkedéseinek köszönhetően és milyen további lépések várhatóak a nyelvvizsga hiányában ki nem adott diplomák ügyében”. Cseresnyés Péter, az NGM munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára írásbeli válaszában közölte: a támogatott nyelvi képzéseken 10 243 fő vett részt, közülük 9822-en eredményesen el is végezték. A költségvetési támogatásból finanszírozott képzések segítségével 6363 diploma kiadása valósult meg.