Bizottságot állított fel a török vezetés hétfőn a tavaly júliusi puccskísérlet után felfüggesztett vagy elbocsátott állami alkalmazottak, valamint a bezárt intézmények, köztük iskolák és médiaorgánumok panaszainak elbírálására – jelentette az Ihlas török hírügynökség. Az írásos panasztétellel azok is élhetnek, akik előzetes letartóztatásuk miatt börtönben ülnek. Az érintetteknek két hónapjuk van a fellebbezésre.
A hétfős bizottság az egyes esetekben szavazással dönt arról, hogy ki az, akit újból foglalkoztatni lehet vagy más formában kárpótolni kell. Szóbeli panasztételre, továbbá tanúvallomásra nincs lehetőség. A bizottság határozatai ellen az igazságszolgáltatás később egyéb fellebbezési lehetőséget is biztosít.
Bekir Bozdag igazságügyi miniszter múlt pénteken azt nyilatkozta, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), amelyhez a hatalomátvételi incidens óta eltelt egy évben 24 600-an fordultak jogorvoslatért, júniusban elállt 12 600 akta felülvizsgálatától a török bizottság közelgő felállításának hírére. Az Európai Unió korábban többször aggodalmát fejezte ki a török igazságszolgáltatás helyzetével kapcsolatban.
Törökországban egy év alatt 111 000 állami alkalmazottat menesztettek, illetve 38 000-et felfüggesztettek állásából. 134 000 embert őrizetbe vettek, 50 000-et pedig előzetes letartóztatásba is helyeztek a haderő, a rendőrség, az igazságszolgáltatás, az oktatás és más szektorok soraiból azzal a gyanúval, hogy közük lehetett a puccskísérlethez, amelynek kitervelésével Ankara az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónokot vádolja.
Recep Tayyip Erdogan államfő a puccskísérlet évfordulóján tartott múlt szombati beszédében közölte: 8500 ember még mindig szökésben van, a rendeleti úton bezárt intézmények száma pedig mintegy 5000.