Kivizsgálás helyett eltanácsolták az iskolából a bántalmazott diákot

Az igazgató visszaélt a hatáskörével és nyomásgyakorlásként alkalmazta az eltanácsolást.

Kuslits Szonja
2017. 08. 14. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A biztos segítségét egy édesanya kérte, akinek gyermekét állítása szerint bántalmazta a veresegyházi Gyermekliget Általános Iskola egyik tanára. Miután ezt az anya egy szülői értekezleten szóvá tette, az igazgató a gyermek tanulói jogviszonyának megszüntetését kezdeményezte: átadott a szülőnek egy, az iskolaváltoztatásról szóló, a gyermek adataival kitöltött nyomtatványt, egyben azt is közölte, hogy a gyermek az őszi szünet után már nem járhat abba az iskolába.

A biztos hangsúlyozta, hogy az emberi méltósághoz való jog a köznevelés intézményeiben is mindenkit, tehát a gyermeket is megilleti. Mind alapelvi-alapjogi szinten, mind pedig tételesen tiltott a tanulók testi és lelki bántalmazása, megalázó büntetése.

A hivatal vizsgálta, hogy az iskola vezetése pontosan milyen eljárást folytatott le a szülő jelzése után. Feltárták, hogy az igazgató azért nem indított vizsgálatot, mert az anya a bántalmazásról nem nyújtott be külön beadványt, a panaszának csak a szülői értekezleten adott hangot. Az érintett pedagógus pedig pár nappal azelőtt kezdeményezte a jogviszonya megszüntetését, hogy az igazgatóhoz megérkezett volna az ügyben az ombudsman írásbeli megkeresése.

Az intézmény vezetőjének azonban már akkor kötelessége lett volna a körülmények tisztázása és a további lépések megtétele, amikor felmerült a bántalmazás lehetősége. Székely László megállapította, hogy az igazgató nem tisztázta a tudomására jutott eset körülményeit, még azt sem, hogy az egyáltalán megtörtént-e. Ezzel figyelmen kívül hagyta a gyermek legjobb érdekének megfelelő eljárás elvét.

A vizsgálat igazolta, hogy az igazgató a szülői értekezlet után valóban átadta az anyának az iskolaváltoztatásról szóló nyilatkozatot. Mindezt azzal magyarázta, hogy az iskolaváltoztatási nyomtatványt jóhiszeműen adta a szülőnek, azért, hogy ő a másnap kezdődő őszi szünet alatt ki tudja választani az igényeinek megfelelő iskolát.

A biztos megállapította, hogy az igazgató visszaélt a hatáskörével, azon túllépve, a bántalmazás körülményeinek feltárása helyett a panaszos szülővel és a tanulóval szemben nyomásgyakorlásként alkalmazta az eltanácsolást. Az érintett pedagógus jogviszonyának megszüntetése és a bántalmazott gyermek iskolaváltása miatt az ombudsman csak a jövőre nézve fogalmazhatott meg intézkedést. Többek között felhívta az iskola igazgatóját arra is, hogy tartózkodjon az eltanácsolás eszközének alkalmazásától.

Érdekesség, hogy az iskola honlapján egyébként arról tájékoztat: fő célkitűzésük a megértő és szerető légkör biztosítása, ahol a gyermek biztonságban érzi magát függetlenül adottságaitól, képességeitől és fejlődési ütemétől. Az iskola nyolcosztályos, évfolyamonként egy, kis létszámú osztállyal működő intézmény. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.