Nyílt levelet írt Tarlós István főpolgármesternek Lányi András a Római-part ügyében. A szerkesztőségünkhoz eljuttatott szöveget változtatás nélkül közöljük:
Tisztelt Főpolgármester úr!
Az elmúlt hetekben többször nehezményezted, hogy a Római-part ügyében nem szakmai vita folyik. Kérlek, ne vedd zokon, ha ezzel kapcsolatban felhívom a figyelmedet néhány összefüggésre, miután megtiszteltél azzal, hogy a vitában bizonyos szerepet szántál nekem is.
Először is, nehéz érdemi vitát folytatni, ha nincs egyetértés abban, hogy miről vitatkozunk. Te ragaszkodsz ahhoz, hogy egy árvízvédelmi problémát kellene végre megoldani. Egy ilyen megoldás azonban csak akkor nevezhető jónak vagy rossznak, ha tudjuk, hogy mit akarunk megvédeni, milyen jövőt szánunk az érintett területnek: halastavat vagy lakótelepet képzelünk oda. Ezt nem a mérnökök szokták eldönteni. Mivel egy városrész sorsa van terítéken – természeti értékekben gazdag, többféle társadalmi funkciót betöltő területről van szó – megalapozott döntés csak a városrendezés, a településszociológia, az ökológia stb. szakembereinek véleményére támaszkodva hozható. Mi ennek tudatában készítettük el javaslatunkat a Csillaghegyi öblözet árvízvédelmére és a Római-part rendezésére. Érdemi megfontolások helyett te beérted a parti mobilgát tervezőjétől és kivitelezőjétől megrendelt válasszal, akik védték a mundér becsületét, úgy, ahogy tudták. A tervet bíráló vízügyi szaktekintélyeket te magad is csak odavetett, személyeskedő megjegyzésekre méltattad, a civil tiltakozást pedig a politikai ellenség aknamunkájának tulajdonítottad. (A környezetvédőket lezsidózó Facebook-kampány ennek a hozzáállásnak, sajnos, logikus következménye.)
A Római-part jövője azonban nem szakmai kérdés, hanem mindenekelőtt közügy, amelyben a döntés a politikai közösséget illeti. Demokratikus országokban ez azt jelenti, hogy az érintettek, e közösség tagjai, egymástól különböző elképzeléseiket nyilvános vitában képviselhetik, ahol az érvek mérlegre kerülnek, és az álláspontok szerencsés esetben közeledhetnek egymáshoz. Ez komoly segítséget jelent a döntéshozóknak, hogy végül megalapozottan döntsenek, és döntésük jogosultságának elismerését megkövetelhessék azoktól is, akiknek egyetértését nem tudták megszerezni.