Nem hagyják a kormánypártok, hogy túlságosan nagyra nőjön a baloldali ellenzék által is támogatott, a korrupciós bűncselekmények elévüléséről szóló népszavazási kezdeményezés, ezért még a szükséges aláírások összegyűjtése előtt elfogadhatnak egy a témában benyújtott jobbikos törvényjavaslatot. Vágó Gábor volt LMP-s országgyűlési képviselő népszavazási kezdeményezése arról szólt, hogy a jelenlegi ötről legalább 12 évre emeljék a korrupciós bűncselekményekre vonatkozó elévülési időt, ám úgy látszik, a kormány – a vasárnapi boltzárhoz és a budapesti olimpiához hasonlóan – ennek a kezdeményezésnek is elejét veszi.
Hétfőn ugyanis az Országgyűlés egyhangú döntéssel hozzájárult a házszabálytól való eltéréshez, így a Jobbik szintén a korrupciós bűncselekmények elévülési idejét meghosszabbító javaslatáról még tegnap késő este megtartották a vitát, ma pedig várhatóan szavaznak is róla. Kósa Lajos, a Fidesz leköszönő frakcióvezetője hétfőn jelezte, támogatni fogják, mert – mint fogalmazott – a Fidesz eddig is támogatott minden rendszerszintű korrupcióellenes kezdeményezést.
– Egy kormánypárt részéről teljesen bevett eljárás, hogy ha rájuk nézve veszélyes kezdeményezést látnak az ellenzéknél, megpróbálják megelőzni a bajt.
Márpedig a korrupciós bűncselekményekről szóló népszavazásnak könnyen lehetett volna olyan olvasata, hogy a mostani kormányzati korrupció ellen kell fellépni – mondta lapunknak Böcskei Balázs politológus, aki szerint a Fidesz mindent elkövet majd annak érdekében, hogy a korrupció ne szerepeljen a kampány témái között. Szerinte a kezdeményezés támogatóinak – mások mellett az MSZP-nek, az Együttnek, az LMP-nek, a Párbeszédnek és a Momentumnak – még úgy is előnyös lehetett volna az aláírásgyűjtéssel járó kitelepülés, hogy nem kizárólag egy párttal lehet azonosítani a kezdeményezést.
Az aláírásgyűjtés során ugyanis néhány hónappal a választások előtt közvetlen kapcsolatba kerülnek a választókkal, mobilizálják a támogatóikat, és még a láthatóságuk is nő. Komoly kockázata van ugyanakkor a kezdeményezés kudarcának. Ha ugyanis nem jön össze a szükséges mennyiségű szignó, akkor a baloldali ellenzékről az a kép erősödne, hogy erőtlenek, és nem képesek a kormányváltásra sem – fogalmazott.