Csaknem egy éven át adott tanácsokat az MSZP felső vezetésének Tarjányi Péter, őt bízták meg azzal, hogy egy sokoldalúan képzett, civil miniszterelnök-jelöltet keressen a párt számára a 2018-as választáshoz – állította szerdán az ATV Egyenes beszéd című műsorában a Zoom.hu ügyvezető-tulajdonosa.
Tarjányi szerint különös, hogy Molnár Gyula, az MSZP elnöke úgy tesz, mintha sosem hallott volna Lattmann Tamás jelöltségéről – már csak azért is, mert a jelölt kiválasztásáról szerinte Tóbiás József korábbi és Molnár Gyula jelenlegi pártelnök is tudott.
A biztonságpolitikai szakértőként is dolgozó Tarjányi elmondta, 2015-ben több feladatot látott el az MSZP-nél: nemzetbiztonsági tanulmányokat készített Molnár Zsoltnak, de az is az ő dolga volt, hogy megtalálja a szocialistáknak azt a civil szférából érkező személyt, aki nyerhet 2018-ban. A civil jelleg különösen fontos szempont volt, mert az MSZP-ben úgy látták, hogy pártpolitikus hitelesen nem tudja megszólítani a választókat – tette hozzá.
Tarjányi azt állítja, hogy komoly háttérkutatást folytatott az MSZP (hangsúlyozottan nem hivatalos) megbízásából: az Egyesült Államokban kampánytanácsadókkal tárgyalt, és megismerte azt a listát, amely alapján egy párt gyakorlatilag felépíthet egy, a célnak megfelelő civil jelöltet.
Augusztus közepére már három férfit és egy nőt tudott felmutatni Molnár Gyuláéknak, akik életkor, képzettség, nyelvtudás tekintetében is megfeleltek az elvárásoknak – állítja Tarjányi. A Zoom vezetője szerint a szocialisták ekkor értesítették először Gyurcsány Ferencet, a Demokratikus Koalíció elnökét is a tervről, s egyeztettek a többi ellenzéki párt vezetőjével is.
A későbbi válogatások során végül Lattmann Tamás maradt képben, és novemberben az Együtt, a Párbeszéd, az MSZP és a DK közös jelöltjeként tartották számon.
Ő lehetett volna a befutó is, de 2016 decemberében a korábban többször is megkeresett Botka László jelezte, hogy vállalja a kormányfőjelöltséget, és ekkor Lattmann háttérbe szorult – magyarázta az ATV vendége Rónai Egon műsorvezetőnek.
Tarjányi emellett beszélt saját szervezetéről, a szeptember 22-én bemutatott új, baloldali Magyar Progresszív Mozgalomról (MPM), amelyben szakértőként Lattmann Tamás és Bodnár Zoltán is helyet kapott. Tarjányi szerint az MPM egyik célja az lesz, hogy a baloldali ellenzék pártjai között segítse az összefogást.
Tarjányi Péter nyilatkozata ugyanakkor több kérdést vethet fel, ami az Egyenes beszédben nem hangzott el:
Ha a Magyar Progresszív Mozgalom végre elindul, talán a fentiekre is választ kaphatunk. A szervezet egyelőre csak egy Facebook-oldal formájában érhető el a neten üzenet nélkül, összesen 47 követővel.