A Közbeszerzési Hatóság vizsgálatot indított a római-parti mobilgát tervezésére a Fővárosi Csatornázási Művek és a Tér-Team Kft. között közbeszerzés nélkül megkötött szerződés ügyében – derül ki Jávor Benedek pénteki Facebook-posztjából.
„Újabb bot a mobilgát küllői között. A római-parti beruházás a zavar és a fejetlenség egyre látványosabb jeleit mutatja” – így kezdi a bejegyzését a Párbeszéd európai parlamenti képviselője. Mint írja: már korábban jelezte, hogy a mobilgát tervezésére közbeszerzés nélkül megkötött szerződés alighanem sérti a közbeszerzési szabályokat, ezért egy hónapja a Közbeszerzési Hatósághoz fordult. A szeptember 29-én kelt válasz szerint az ügyben hivatalból vizsgálat indult, amely jelenleg is folyamatban van.
Jávor szerint ez arra utal, hogy ők is úgy vélik, problémás lehet a közbeszerzés nélkül megkötött szerződés. Ha pedig így van, akkor semmis a szerződés és tendert kell kiírni a tervezésre.
Szerinte ezzel eljött az idő, hogy „végre megfelelően megvizsgáljuk az alternatívákat, azok valós költségeit, környezeti és társadalmi hatásait. Csak mondom: ha jogszerűtlenül elhagyták a tendert, akkor innentől kezdve EU-s pénzt sem nagyon lehet várni hozzá. Egyre több jel mutat arra, hogy a kormány elengedi az egyre kínosabb projektet, és hagyják, hogy a romjaiba Tarlós belebukjon. Nekem nem fog fájni, az ő barátai. A Római meg csak nyerhet vele.”
Ismeretes, a Fővárosi Közgyűlés szeptember 27-i ülésén nem támogatta a Lányi András író, filozófus által készíttetett, a római-parti tervezett védmű part menti változatát ellenző javaslatot, és kimondta azt is, hogy változatlanul fenntartja a korábbi, a part menti nyomvonalat támogató határozatát. A testület támogatta viszont Bús Balázs III. kerületi polgármester (Fidesz–KDNP) módosító javaslatát, amely szerint a közgyűlés – a korábbi döntés fenntartása mellett – megbízza a tervezőt tanulmányterv készítésével, amelyben megvizsgálja egy harmadik, a római-parti telkek határában álló kerítések nyomvonalában haladó parti gát lehetőségét.
Az óbudai képviselő-testület pedig két nappal később úgy döntött, nem adja meg a tulajdonosi hozzájárulást semmilyen védműhöz, így a Duna-parton tervezett mobilgát alapjának megépítéséhez, amíg meg nem vizsgálták a harmadik lehetőséget. Tarlós István később érthetetlennek nevezte a III. kerület döntését.