A piaci ár háromszorosáért telefonálhatnak a rabok, miután percenként átlagosan 93 forintba kerül egy telefonhívás a hazai börtönökben – közölte a Magyar Helsinki Bizottság. Ez azért furcsa, mert a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) két éve közbeszerzést írt ki a börtöntelefonálásra, ezeknek az állami tendereknek pedig az a lényege, hogy a legolcsóbb árajánlat nyerjen. Mivel 18 ezer elítéltről, azaz potenciális ügyfélről van szó, és a telefonvonalak adottak, vagyis azt kiépíteni nem kell, furcsa, hogy csak egyetlen jelentkező volt – a kormánykedvenc Magyar Telekom és annak egyik leányvállalata, a Mobil Kapcsolat Kft. – a több száz millió forinttal kecsegetető közbeszerzési pályázaton. További érdekesség, hogy a Magyar Telekom honlapján a lakosságnak kínált legdrágább vonalas telefonszolgáltatás percdíja 30 forint, miközben a raboknak ennek az összegnek a háromszorosát kell kifizetniük.
A Magyar Helsinki Bizottság szerette volna megismerni a közbeszerzési dokumentációt és azt az adásvétellel vegyes vállalkozói szerződést, amely alapján ezeket a magas percdíjakat meghatározzák. A BVOP azonban titkosításra hivatkozva nem adta ki. A civil jogvédő szervezet kénytelen volt beperelni az országos parancsnokságot. És ugyan már az elsőfokú tárgyaláson kiderült, hogy nem minősített adat, hanem közadat a dokumentáció és szerződés, így mindenképpen ki kell adni, a BVOP mégis másodfokra is elvitte a pert, és csak a jogerős ítélet után adta ki a kért adatokat a Magyar Helsinki Bizottságnak.
Ezekből kiderült, hogy a 2015 áprilisában megkötött szerződés négy évre szól. A „speciális” (a börtön biztonsági igényeinek megfelelő lebutított „nagyitelefon”) készülék egységára 2121 forint. Ezt az elítélt megkapja használatra. Viszont ha „nem rendeltetésszerű használat” miatt elromlik és a fogvatartottnak új készülékre lenne szüksége, már 13 752 forintot kell fizetnie. A jogvédő szervezet szerint akkor sincs sokkal jobb helyzetben a rab, ha az egyébként a tapasztalatok szerint elég megbízhatatlan készülék meghibásodik. Mert rögtön 3800 forintos „bevizsgálási díjjal” indítanak, amit óránkénti nettó 6970 forintos javítási költséggel fejelnek meg. A Magyar Helsinki Bizottság szerint felfoghatatlan, hogy a fogvatartottnak miért kell kétszer-háromszor többet fizetnie a telefonálásért, mint a kinti életében. Miért kell a bekerülési ár hatszorosát kifizetni egy pótolható készülékért, kétszeresét a bevizsgálásért, valamint háromszorosát egy órányi javításért? Meghökkentő és a Magyar Helsinki Bizottság szerint magyarázatra szorul, hogy egy állami szervezet miért tesz lehetővé extraprofitot a hegemón helyzetű multinacionális szolgáltatónak. Mindez szükségtelenül akadályozza a fogvatartottak kapcsolattartási jogait és feszültséget szít a börtönökben. A személyes találkozás havi egyszeri lehetősége mellett a levelezés és különösen a telefonálás biztosítja a kapcsolattartás folyamatosságát. A Magyar Helsinki Bizottság két évtizedes tapasztalatai szerint mindig is sok gond volt a telefonálással, de az utóbbi években megnövekedett a panaszok száma.
Talán a Magyar Helsinki Bizottság által indított pernek is köze lehet ahhoz, hogy a múlt héten a BVOP 18 évnyi együttműködés után egyoldalúan felmondta a bizottsággal kötött megállapodást, melynek keretében a civil szervezet ellenőrizhette a börtönökben uralkodó állapotokat.