Három év alatt összesen 35,3 milliárd forintos pluszforrást igényel a 2018 júliusában életbe lépő új büntetőeljárási törvény bevezetése, amely az eddiginél jóval komolyabb megfigyelési lehetőséget biztosít a hatóságoknak – derül ki a pénteki Közbeszerzési Értesítőből.
A dokumentum szerint a nemzetgazdasági tárca jövőre közel 22,7 milliárd forint, 2019-ben 11,8 milliárd, 2020-ban pedig 0,9 milliárd forintos forrást nyújt a változásban érintett szerveknek, vagyis a bíróságoknak, ügyészségeknek, a rendőrségnek és az adóhatóságnak; a pénz negyede pedig kormányzati infokommunikációs szolgáltatásokra megy majd el.
Az új büntetőeljárási törvényt idén júniusban, kormánypárti többséggel fogadta el az Országgyűlés. A kódex több területen is lényeges változásokat hoz, például:
Utóbbi pont adja a legnagyobb mozgásteret a nyomozószerveknek: az új kódex szerint még
a nyomozás hivatalos megkezdése előtt, de már a büntetőeljárás részeként elkezdhetik az érintettek megfigyelését – így döntik majd el, hogy egyáltalán fennáll-e a bűncselekmény gyanúja.
Az előkészítő eljárás lehetőséget ad arra, hogy a rendőrség, az ügyészség, a Terrorelhárítási Központ vagy a rendészeti szervek belső elhárítása egy éven keresztül titokban megfigyelhessen célszemélyeket, lehallgassa telefonjukat vagy bepoloskázza lakásukat, fedett nyomozókkal kutasson utánuk – mindehhez még a bűncselekmény megalapozott gyanújára sem lesz szükség.