Az ukránok kedvezőnek látják a Velencei Bizottság állásfoglalását

Kijev számára nagyszerű eredménynek nevezte az ukrán külügyminiszter a dokumentumot.

MTI
2017. 12. 09. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pavlo Klimkin szerint a testület elismerte annak jogosságát, hogy az ukránoknak identitásuk erősítése érdekében fontos az államnyelv védelme és az, hogy az ország állampolgárai jól beszéljenek ukránul – adta hírül az MTI. Ismételten leszögezte: a kormányzat kész együttműködni az országban élő magyar nemzetiségű közösséggel annak megvalósításában, hogy minden gyermek az óvodától kezdve lehetőséget kapjon az ukrán nyelv elsajátítására az anyanyelve megőrzése mellett. Hangsúlyozta, a felnövő korosztálynak ezáltal jobb lehetőségei lesznek az érvényesülésre az életben, valamint ez szolgálja megmaradásukat szülőföldjükön, ahol, mint fogalmazott, már ezer éve élnek.

Ahogy arról beszámoltunk, a Velencei Bizottság pénteken hozta meg véleményét az ukrán oktatási törvénnyel kapcsolatban. Az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló szerve leszögezte: legitim Ukrajnának az a törekvése, hogy polgárainak az államnyelven való folyékony beszéd elősegítésével kezelni akarja az egyenlőtlenségeket, de a jogszabály kisebbségi nyelvű oktatás korlátozásával kapcsolatos rendelkezései kiváltotta erőteljes hazai és nemzetközi bírálatok indokoltak.

A törvény sokat vitatott 7. cikkelye jelentős kétértelműségeket tartalmaz, és szemmel láthatóan nem biztosítja az ország nemzetközi és alkotmányos kötelezettségvállalásainak megvalósításához szükséges útmutatásokat. A főként az általános iskolai oktatásra korlátozott kisebbségi nyelvű oktatás garanciáinak egzakt területe nem világos az állásfoglalás szerint. Az ukrán tannyelvű oktatásra való radikális átállás jóval kevesebb lehetőséget biztosít a nemzeti kisebbségeknek az anyanyelvükön tanulásra, így az új szabályozás komoly aggodalmakat vet fel az oktatás minőségével kapcsolatban – fűzték hozzá.

A szeptember végén hatályba lépett törvénynek az oktatás nyelvéről szóló 7. cikkelye több ország, köztük az Ukrajnával szomszédos Magyarország, Románia és Lengyelország heves tiltakozását váltotta ki. A jogszabály e része – amely egyébként 2020 szeptemberében lép életbe – kimondja: Ukrajnában az oktatás nyelve az ukrán. Ennek megfelelően a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatását csak az első négy osztályban engedélyezik, az ötödik osztálytól felfelé a tantárgyak többségét ukránul oktatnák majd. Engedélyezi viszont a törvény két vagy több tantárgy oktatását más nyelveken, azaz angolul, illetve más európai uniós tagország nyelvén is.

A magyar nemzeti kisebbségek szervezetei szerint a 7. cikkely sérti Ukrajna alkotmányát, több hatályos törvényét, továbbá nemzetközi egyezményekben és megállapodásokban vállalt kötelezettségeit.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.