Bemutatta közös választási programját az LMP és az Új Kezdet

A teljesítmény, és nem az „uram-bátyám viszony” dominálna az előrejutásban.

MTI
2017. 12. 14. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bemutatta közös 2018-as választási programját csütörtökön az LMP és az Új Kezdet. Szél Bernadett miniszterelnök-jelölt a dokumentumot ökopolitikai programnak nevezte, és mint mondta, polgármesterek, döntéshozók részvételével készítették, így jól alkalmazható a mindennapokban jelentkező problémákra. Szél elmondta, hogy gazdaságpolitikájuk lényege, hogy a fejlődésből az emberek széles rétege profitáljon, mint fogalmazott, fenntartható jóllétet ígérnek. 

Programjuk megoldást kínál a bérválságra is – sorolta –, a multik helyett pedig a hazai kis- és közepes vállalkozásokat tekintik partnernek. A büdzsé húsz százalékát fordítanák az oktatásra, a jelenleginél nagyobb hangsúlyt helyeznének a betegségek megelőzésére, ehhez pedig megerősítenék az egészségügyi alapellátást. 

Szél Bernadett tagadta, hogy az általuk szorgalmazott többkulcsos, progresszív adózás emelést jelentene, mint mondta, a 0, 12 és 24 százalékos személyijövedelemadó-kulcsokat tartalmazó tervük az emberek kilencven százalékánál több pénzt hagyna.  A teljesítmény, és nem az uram-bátyám viszony dominálna az előrejutásban – ígérte, és zöld fordulatot sürgetett, valamint „okos gazdaság” építését, amely a humán tőkére és a fenntartható erőforrásokra épít.  

Az LMP társelnöke gyors változtatást tart fontosnak az oktatásban. Mint mondta, a tanárok óraszámát heti húsz órában maximálnák, az iskolákat pedig visszaadnák azon önkormányzatoknak, amelyek képesek a fenntartásukra. Az oktatók bevonásával dolgoznák át a Nemzeti alaptantervet úgy, hogy a kompetenciákra helyezze a hangsúlyt. Megszüntetnék az állami tankönyv-monopóliumot, amelynek kialakítása a politikus szerint csupán korrupciós intézkedés volt, és többletjuttatással ösztönöznék a pedagógusokat arra, hogy a hátrányos helyzetű térségekben vállaljanak munkát. Az LMP visszaemelné az alkotmányba a társadalombiztosítás intézményeit, és mindenkinek biztosítaná az orvosi ellátást, aki rászorul. 

Megtartanák a családi adókedvezményt, sőt megkétszereznék az egygyermekesek számára, „jelenleg ugyanis a második gyermekekért küzd az ország” – indokolta álláspontjukat Szél Bernadett. A politikus szólt a nők nagyobb megbecsülésének szükségességéről is, az egyenlő munkáért egyenlő bért programpontjukról. Leszögezte azt is, első intézkedései között ratifikálná az isztambuli egyezményt.

Gémesi György, az Új Kezdet elnöke szerint az ország jelenleg a rosszul működő tanácsrendszer felé tart, ahol mindenről a politikailag irányított hivatalok, és nem a választott tisztségviselők döntenek. Bírálta a kormány által megvalósított centralizációt, mint fogalmazott, megszűnt a települések joga az önkormányzáshoz. Emellett piaci versenyt sürgetett, anélkül ugyanis szerinte legyengül a gazdaság, továbbá bírálta a kormányzat számos beruházását is, amelyeket nem fenntarthatónak ítélt. Hangsúlyozta: el kell érni, hogy beruházásaink tizenöt év múlva is ugyanazt nyújtsák, így az amortizáció fedezésére is biztosítani kell forrásokat, ami jelenleg hiányzik.

Kanász-Nagy Máté, az LMP szóvivője a programot úgy jellemezte: céljuk, hogy az emberek maguk dönthessenek a sorsukról, és visszaadnák a közösségek önrendelkezési jogát. Ábrahám Júlia, az LMP elnökségi tagja arról számolt be, hogy a csaknem egy éve készülő programot Lányi András szerkesztette. Üveges Gábor, az Új Kezdet választmányi elnöke a vidék, a kistelepülések képviseletét ígérte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.